13
sierpnia
2014
|
02:00
Europe/Warsaw

Bezemisyjny i cichy niczym szept: klienci testują osiem nowych Fuso Canterów E-Cell

• Osiem Fuso Canterów E-Cell przez rok będzie przechodziło testy w rzeczywistych warunkach
• Canter E-Cell: bezemisyjny i praktycznie bezgłośny
• Mocny silnik elektryczny o wysokim momencie obrotowym
• Akumulatory zapewniają ponad 100-kilometrowy zasięg
• Okrągła rocznica fabryki Cantera w Portugalii
• Napęd dostosowany do potrzeb: Canter Euro VI, Canter Eco Hybrid i Canter E-Cell

Najczystsza technologia, niezależnie od zastosowań: Fuso jest pionierem "zielonych" układów napędowych w sektorze pojazdów użytkowych. Ta japońska spółka należy do Daimlera i pełni rolę centrum kompetencji Daimler Trucks w zakresie technologii hybrydowej, a dzięki zgromadzonym doświadczeniom odpowiada także za opracowanie nowego, lokalnie bezemisyjnego Cantera E-Cell. Pierwsza w pełni elektryczna, lekka ciężarówka, produkowana w niewielkiej serii, porusza się bezemisyjnie i niemal bezgłośnie. Canter E-Cell na rynek europejski jest wytwarzany w fabryce Tramagal w Portgalii. Osiem takich pojazdów zostało właśnie przekazanych do testów konsumenckich.

Lokalnie bezemisyjny i praktycznie bezgłośny

"Bezemisyjny" Canter E-Cell stanowi odpowiedź na coraz powszechniejsze ograniczenia w ruchu drogowym w największych aglomeracjach, np. opłaty drogowe naliczane na podstawie emisji CO2 lub zakazy poruszania się o ustalonych porach. W szczególności jest on przeznaczony do krótkodystansowych zastosowań w obszarach wrażliwych ekologicznie, takich jak centra miast, strefy ekologiczne lub pasaże.

Jako wyjątkowo zrównoważoną forma transportu, daje także firmom okazję do poszerzenie profilu ich działalności o dodatkowych odbiorców.

- Fuso Canter E-Cell po raz kolejny podkreśla nasze przewodnictwo na polu alternatywnych układów napędów - powiedział dr Albert Kirchmann, prezes i dyrektor generalny Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation. - Wprowadzając na rynek najnowszą innowację Daimler Trucks, nasi koledzy z Portugalii we współpracy z japońskimi inżynierami dokonali kolejnego wielkiego kroku.

Osiem Canterów E-Cell w rocznych testach konsumenckich

Testy konsumenckie Fuso Cantera E-Cell w warunkach normalnej eksploatacji mają trwać przez rok. Model bazuje na Canterze o rozstawie osi 3400 mm z pojedynczą kabiną w szerokiej, komfortowej specyfikacji. Egzemplarze są wyposażone w platformę o długości 4,3 m lub nadwozie skrzyniowe o długości 4,4 m.

Możliwości elektrycznych ciężarówek zostaną sprawdzone przez klientów o zróżnicowanym profilu działalności. W Lizbonie i Abrantes Canter E-Cell będzie wykorzystywany do celów ogrodniczych i usuwania odpadów, a w Porto - jako środek transportu pomiędzy zakładami komunalnymi. Firma Transporta wykorzysta go jako pojazd do krótkodystansowego transportu dystrybucyjnego, zaś dostawca energii REN - do celów transportowych w obrębie miasta Sines. Kolejny egzemplarz wspomoże portugalską pocztę CTT w transporcie przesyłek pomiędzy centrami dystrybucji w Lizbonie.

Mocny silnik elektryczny o wysokim momencie obrotowym

W porównaniu do prototypu zaprezentowanego w 2010 roku, produkcyjny Fuso Canter E-Cell został znacznie udoskonalony. Konstrukcja bazuje na podwoziu konwencjonalnego Cantera i legitymuje się dopuszczalną masą całkowitą równą 6 ton, a w efekcie - wysoką ładowność podwozia (3 tony).

Elektryczny silnik nowego Cantera generuje moc 150 KM i aż 650 Nm momentu obrotowego, dostępnego niemal od zerowych obrotów. Za transfer siły napędowej do tylnej osi odpowiada przekładnia jednostopniowa. Zarówno wał Kardana, jak i tylna oś pochodzą z Cantera z jednostką spalinową. Maksymalna prędkość wersji E-Cell, podobnie jak wszystkich pojazdów tej klasy, została ograniczona do 90 km/h.

Pojemność akumulatorów zapewnia ponad 100-kilometrow zasięg

Akumulatory litowo-jonowych (łącznie cztery zestawy) umieszczono w dwóch skrzyniach po obu stronach ramy. Ich sumaryczna pojemność - 48,4 kWh - zapewnia Canterowi E-Cell ponad 100-kilometrowy zasięg, czyli większy niż dzienne przebiegi wielu ciężarówek dystrybucyjnych przeznaczonych do pracy na krótkich dystansach. Ładowanie akumulatorów przy napięciu 230 V trwa około 7 godzin, a przy użyciu szybkiej ładowarki - zaledwie godzinę.

Canterem E-Cell jeździ się jak zwyczajnym "automatem". Wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce i ustawić dźwignię biegów w pozycji "R" lub "D". Również praktyczna funkcja pełzania podczas jazdy do przodu i do tyłu jest taka sama jak w przypadku wersji z przekładnią zautomatyzowaną - w rezultacie kierowca może manewrować Canterem E-Cell wyłącznie przy użyciu pedału hamulca.

Okrągła rocznica fabryki Cantera w Portugalii

Przekazanie ośmiu Canterów E-Cell portugalskim klientom stanowi kolejne ważne wydarzenie dla zakładów w Tramagal, które świętują w tym roku 50. rocznicę uruchomienia produkcji ciężarówek. Oddalona o 150 km od Lizbony fabryka stanowi integralną część globalnej sieci produkcyjnej Daimler Trucks. W ubiegłym roku zbudowano tu około 4000 Canterów.

Od 2011 roku Daimler Trucks zainwestował w zakłady w Tramagal około 27 mln euro. Projekt Cantera E-Cell wsparł również portugalski rząd. Elektryczny model jest wytwarzany na specjalnej linii produkcyjnej, zarezerwowanej dla prototypów.

Od 2012 roku w Portugalii odbywa się także seryjna produkcja hybrydowej wersji Cantera - Fuso Canter Eco Hybrid. To pojazd, który dokonuje rzeczy niemożliwej. Zaawansowana technologia napędu pomaga chronić środowisko, a jednocześnie przynosi wymierne oszczędności. Fuso Canter Eco Hybrid zużywa do 23 proc. mniej paliwa, co sprawia, że nieco wyższa cena jego zakupu zwraca się w ciągu kilku lat. Pierwsza hybrydowa ciężarówka w klasie jest zresztą pojazdem nie tylko eksperymentalnym, ale wytrzymałym i użytecznym na co dzień. Wdrożenie norm emisji Euro VI pozwoliło na dalsze obniżenie zapotrzebowania na paliwo za sprawą dłuższego przełożenia tylnej osi i zoptymalizowanej strategii zmiany biegów. Canter Eco Hybrid został wyposażony w zestaw nowoczesnych, solidnych rozwiązań, obejmujący układ start/stop, elektryczny rozrusznik oraz unikalną w segmencie, dwusprzęgłową przekładnię automatyczną Duonic.

Napęd dostosowany do potrzeb: Canter Euro VI, Canter Eco Hybrid i Canter E-Cell

Wariant E-Cell to kolejny logiczny krok w rozwoju gamy silnikowej Cantera. Tym samym Fuso oferuje swoją lekką ciężarówkę z trzema nowoczesnymi układami napędowymi: z ekonomicznym silnikiem Diesla zgodnym ze standardami Euro VI i Euro 5b+, jako Canter Eco Hybrid z napędem hybrydowym oraz - w ramach testów konsumenckich - jako Canter E-Cell z jednostką elektryczną.

Kontakt:

Aleksander Rzepecki Tel. +22 / 312 72 23,
aleksander.rzepecki@daimler.com