24
kwietnia
2014
|
02:00
Europe/Warsaw

Coupé w ciele SUV-a

Mercedes-Benz Concept Coupé SUV podnosi standardy wśród aut sportowo-użytkowych. Smukłą sylwetką i szeroką osłoną chłodnicy prototyp nawiązuje do długiej tradycji coupé Mercedes-Benz, a jednocześnie wyróżnia się muskularnymi nadkolami, 22-calowymi obręczami, wysoko poprowadzoną linię szyb i imponującym prześwitem. Także jego dynamiczne prowadzenie reprezentuje topowy poziom - nie tylko za sprawą pneumatycznego zawieszenia, ale i dzięki współpracy podwozia z układem napędowym. System sterowania "Dynamic Select Control" oferuje cztery diametralnie różne tryby pracy skrzyni biegów oraz indywidualnie programowane ustawienia.

- Zmysłowy niczym coupé, wizjonerski jak SUV- tak w skrócie Gorden Wagener, szef designu Mercedes-Benz, opisał wygląd prototypu Concept Coupé SUV. Czterodrzwiowe coupé z napędem na obie osie mierzy niemal 5 metrów długości i dobre 2 m szerokości. Równocześnie ma skromne 1,75 m wysokości, a jego opadająca linia dachu jest typowa dla aut coupé.

- Concept Coupé SUV imponuje ekstremalnymi proporcjami. To znakomita interpretacja charakterystycznego idiomu projektowania naszych coupé, łącząca wrodzony dynamizm z nowoczesnym luksusem i zmysłową przejrzystością - dodaje Wagener. Bezramkowe boczne szyby oraz ukryte klamki drzwi są idealnie wpasowane w profil samochodu, podkreślając dodatkowo jego sportowy charakter. Zgodnie z tradycją, karoserię Concept Coupé SUV pokrywa lakier "ALU-BEAM", przypominający przełomowe technologicznie Srebrne Strzały z lat 30. i 50. ubiegłego stulecia – ten sam odcień wyróżnia zresztą wszystkie najnowsze prototypy Mercedes-Benz. Współgrają z nim akcenty z polerowanego aluminium: klamki drzwi, listwy ozdobne, oprawa wlotów powietrza i elementy tylnego zderzaka.

Elegancki tylny pas: w stylu Klasy S Coupé

Naturę coupé zdradza również tył prototypu, z elementami wzornictwa znanymi już z Klasy S Coupé - smukłymi lampami o trójwymiarowym kształcie, tablicą rejestracyjną przeniesioną na zderzak i zaokrągloną u góry szybą. W przyszłości będą one wizytówką kolejnych coupé ze Stuttgartu. Do świata SUV-ów dyskretnie nawiązuje aluminiowa osłona zderzaka, zintegrowana z końcówkami układu wydechowego.

Szerokie, 22-calowe koła z ogumieniem 305/45 R 22 sprawiają, że Concept Coupé SUV ma pewny kontakt z nawierzchnią i już od pierwszego spojrzenia manifestuje swoje dynamiczne ambicje.

Haute couture: gama coupé Mercedes-Benz

Tworzenie nowych rodzin modeli i klas pojazdów to tradycyjnie jeden z atutów marki Mercedes-Benz. Widać to między innymi w historii coupé, zwłaszcza w tej niedawnej. Modele takie jak czterodrzwiowe Coupé i Shooting Brake, należące do Klasy CLS, nie tylko zapoczątkowały zupełnie nowe segmenty pojazdów, ale wywarły też trwały wpływ na politykę wielu producentów i znalazły wielu naśladowców. To samo można powiedzieć o niezwykle popularnej Klasie CLA, która dokonała transferu sukcesu CLS-a do klasy aut kompaktowych. Concept Coupé SUV powstał z podobnym podejściem - prototyp reprezentuje motyw coupé wśród SUV-ów i demonstruje, jak może wyglądać czterodrzwiowe, seryjne coupé z napędem na obie osie.

Concept Coupé SUV - pilotażowy projekt nowych SUV-ów

Wszechstronny model GLA zdążył już przenieść design w stylu coupé do świata SUV-ów, nadając w ten sposób kierunki nowej linii aut użytkowych spod znaku Mercedes-Benz. Prototyp Concept Coupé SUV doprowadza ją do perfekcji i zapowiada możliwe poszerzenie jednolitej dotychczas rodziny terenowych SUV-ów:

• Concept Coupé SUV to zapowiedź bardziej sportowej, dynamicznej "linii drogowej"
• Klasy GLA, GLK, M, GL i G reprezentują wszechstronną "linię off-roadową"

Zapewnia to klientom określone korzyści - mogą oni zamówić auto dostosowane do ich potrzeb i życzeń.