28
sierpnia
2014
|
02:00
Europe/Warsaw

Ćwiczyć z Mercedesem i Iwoną Blecharczyk

Kiedyś praca kierowcy ciężarówki to była walka z dżunglą przepisów w Europie, z przekraczaniem granic państw i brakiem infrastruktury na tych przejściach, z hałasem w kabinie i kiepskim zabezpieczeniem ładunków. Dziś mamy zjednoczoną Europę bez granic, luksusowe kabiny i sprawdzone systemy ładunkowe. W tej sytuacji można się zająć rozwiązywaniem  problemów kierowców zawodowych związanych z tematyką zdrowia i bezpieczeństwa. W Polsce rusza program budowy otwartych parków treningowych. Mercedes-Benz zbuduje co najmniej sześć takich „siłowni pod chmurką” przy najbardziej ruchliwych parkingach i stacjach benzynowych w kraju. Ambasadorką akcji jest Iwona „Trucking Girl” Blecharczyk, która prezentuje ćwiczenia poprawiające kondycję psychofizyczną kierowców.

Praca kierowcy wiąże się z długimi godzinami spędzonymi w jednej pozycji w bezruchu. Powoduje to wysokie zagrożenie typowymi schorzeniami zawodowymi – chorobami pleców i kręgosłupa, układu krążenia, układu pokarmowego, czy wręcz psychicznymi. W odpowiedzi na te problemy, Fundacja Trans.org wraz z Mercedes-Benz prowadzi program budowy bezpłatnych i powszechnie dostępnych siłowni.

Obiekty składające się z czterech podwójnych urządzeń treningowych powstaną na dużych parkingach i stacjach benzynowych, przy najbardziej ruchliwych drogach w Polsce. Mercedes-Benz wraz z lokalnymi dealerami zapraszają do co najmniej pięciu takich obiektów w następujących lokalizacjach:

- Stacja BP Bobryk, Kołbaskowo
   lokalizacja stacji: Barnisław, woj. zachodniopomorskie

- Stacja Tomsol, Trawica
  lokalizacja stacji: przy drodze krajowej nr 6, za Koszalinem w kierunku     Słupska

- Stacja BP, Dębno Żmigrodzkie
  lokalizacja: przy drodze krajowej numer 5, na odcinku Nowe Marzy–Lubawka

- Stacja Grosar, Ładna
  lokalizacja: przy drodze krajowej nr 4, na odcinku Tarnów- Rzeszów

- Stacja BP, Stojadła
  lokalizacja: przy drodze krajowej nr 92, woj. mazowieckie

Rozmowy dotyczące szóstej i ewentualnej siódmej stacji wciąż trwają.

Budowa siłowni to jednak nie wszystko – program zakłada także szeroko zakrojoną akcję edukacyjną wśród kierowców. W tym celu powstaną broszury oraz filmy prezentujące ćwiczenia, które można i należy wykonywać w miejscu pracy kierowcy ciężarówki – w kabinie pojazdu, przed nim, a także na powstających obiektach do ćwiczeń. Prezentacji dokona współpracująca przy projekcie z Mercedes-Benz, popularna „Trucking Girl” - czyli Iwona Blecharczyk, kierowca zawodowy.

"Truckers Life" to kampania społeczna, której celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę stanu zdrowia i kondycji zdrowotnej kierowców.

Celem kampanii jest zmiana nawyków kierowców, promocja wśród kierowców aktywności ruchowej, a także profilaktyki zdrowia i żywienia. W ramach kampanii powstaje sieć zewnętrznych parków treningowych dla kierowców, na których kierowcy w trakcie pauz mogą odpocząć w aktywny sposób, rozruszać zastane kości i stawy i poprawić kondycję ruchową.

Według badań prowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny ponad 70% zawodowych kierowców uskarża się na schorzenia układu kostno - stawowego, a prawie 80% kierowców cierpi na nadwagę i otyłość. 

Zestawy ćwiczeń i tutoriale video można znaleźć na stronie kampanii www.truckerslife.eu

Wrzesień jest dla ciężarowych Mercedesów bardzo sportowym miesiącem. „Gwiazda” poza akcją budowy siłowni jest także sponsorem głównym odbywających się w Krakowie Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR. Zapraszamy do kibicowania  polskiej drużynie w dniach 25-27 września na płycie lotniska Czyżyny. Organizatorem imprezy jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kierowców Zawodocych, partner Daimler AG m.in. w ramach programu DocStop - sieci punktów i serwisu telefonicznego mających na celu pomoc kierowcom potrzebującym pomocy w przypadkach problemów zdrowotnych w trasie.

Wszystkie powyższe inicjatywy zostały szczegółowo przedstawione na spotkaniu prasowym w Stacji Mercedes na warszawskim Powiślu.

Kontakt:
Aleksander Rzepecki Tel. +22 / 312 72 23,
aleksander.rzepecki@daimler.com