Warszawa,
01
lutego
2021
|
14:29
Europe/Warsaw

Definicja luksusu – nowy odcinek podkastu Mercedes-Benz Polska „Pół godziny z gwiazdą”

W Mercedesie lata 2020 i 2021 obfitują w premiery flagowych, luksusowych modeli – do nowej Klasy S wkrótce dołączą kolejna generacja SL-a oraz elektryczny EQS. Szereg nowości pojawia się też w gamie Maybacha, którego samochody świętują w tym roku swoje setne urodziny. Ale czym właściwie jest luksus? Jak pojęcie luksusu zmieniało się na przestrzeni lat? Czym luksus jest dzisiaj – w świecie naznaczonym pandemią – i czym będzie w przyszłości? W podkaście Mercedes-Benz Polska pt. „Pół godziny z gwiazdą” rozmawiają o tym goście Dagmary Kowalskiej: Filip Niedenthal, dziennikarz i redaktor naczelny magazynu „Vogue Polska”, oraz Marcin Mostafa, architekt, współautor m.in. Stacji Mercedes w Warszawie i Pawilonu Polskiego na Expo 2010 w Szanghaju.

Każde pokolenie ma swoją definicję luksusu. Definicja ta zależy nie tylko od epoki, ale i od miejsca, w którym żyjemy – i przez długi czas kojarzyła się głównie ze statusem materialnym. Jednak ostatnie lata, a w szczególności miniony rok, całkowicie zrewolucjonizowały pojęcie luksusu. Luksus pozostaje aspiracją, pragnieniem poprawy jakości swojego życia – ale coraz częściej dotyczy przestrzeni, czasu, swobody. Filip Niedenthal i Marcin Mostafaw rozmowie z Dagmarą Kowalską zastanawiają się, w którym kierunku zmierza luksus. Na przykładzie swoich branż opowiadają też, jak jest postrzegany dzisiaj, w czasach pandemii, i co obecnie uchodzi za dobro luksusowe.

Okazuje się, że zarówno w motoryzacji, jak i w modzie oraz w architekturze luksusem staje się zrównoważony rozwój. Także Mercedes-Benz konsekwentnie dąży do ograniczenia emisji CO2 – czego najlepszym przykładem jest supernowoczesna fabryka Factory 56 w Sindelfingen, która ustanawia standardy nie tylko w zakresie maksymalnej elastyczności, ale także pod względem zrównoważonych, neutralnych pod względem emisji CO2 dostaw energii. Dzięki temu Factory 56 służy jako wzorzec dla wszystkich zakładów Mercedesa na świecie. Powstaje już tam nowa Klasa S, a wkrótce dołączy do niej nowa elektryczna luksusowa limuzyna EQS.

Podkast jest dostępny pod adresami:

Spotify: https://open.spotify.com/episode/6UhhisWyzJgkOilEhW2BU2

Soundcloud: https://soundcloud.com/polgodzinyzgwiazda/8-definicja-luksusu

iTunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/8-definicja-luksusu/id1491733124?i=1000506970658

TIDAL: https://listen.tidal.com/album/171880294

„Pół godziny z gwiazdą” to autorska audycja Mercedes-Benz Polska, adresowana zarówno do pasjonatów motoryzacji, jak i do tych, którzy po prostu chcą dowiedzieć się więcej o samochodach – nie tylko tych z gwiazdą. Marka odpowiada w ten sposób na coraz większą popularność podkastów, które zyskały rangę cenionego formatu informacyjnego i rozrywkowego.