15
października
2009
|
02:00
Europe/Warsaw

Flagowy Travego jest "Coach of the Year 2010"

Flagowy Travego jest "Coach of the Year 2010"

• Mercedes-Benz Travego przekonuje dziennikarzy międzynarodowej prasy fachowej
• Safety Coach ze wszystkimi aktualnie dostępnymi systemami bezpieczeństwa zapewnia więcej bezpieczeństwa na drogach
• Również trzecia generacja poprzez innowacyjne rozwiązania techniczne jest trendsetterem rynku

Stuttgart/Kortrijk – W trakcie międzynarodowej wystawy autobusów „Busworld Kortrijk“ europejskie jury uhonorowało autobus Mercedes-Benz Travego, którego trzecia generacja debiutowała na rynku na początku 2009 roku, tytułem „Coach of the Year 2010“. W dniu 15. października trofeum zostało przekazane przez przewodniczącego jury Coach of the Year na ręce Michaela Göpfartha, szefa działu Mercedes-Benz Omnibusse spółki EvoBus GmbH. W trakcie Coach Euro Test, który odbył się w czerwcu 2009 roku w Senlis-Paris, sędziowie – eksperci z 17 europejskich krajów przeprowadzili gruntowne testy Travego oraz jego czterech europejskich konkurentów, decydując o przyznaniu zwycięstwa Travego. Odbywający się co dwa lata Coach Euro Test branża autobusowa zalicza do najważniejszych testów w segmencie autokarów. Przy uwzględnieniu takich kryteriów, jak ekonomika jazdy, ekologia, handling i komfort, na pierwszym planie było bezpieczeństwo. Hartmut Schick, kierownik działu Daimler Buss: "Bezpieczeństwo zawsze było i jest naczelną wartością marki Mercedes-Benz.

Nasz okręt flagowy we wszystkich trzech generacjach był trendsetterem na rynku. Już w 1999 roku Travego miał na pokładzie seryjnie zamontowany elektronicznie sterowany układ hamulcowy (EBS), układ zapobiegający blokowaniu się kół przy hamowaniu (ABS), układ zapobiegający poślizgowi kół w fazie napędu (ASR) i retarder. W drugiej generacji doszły kolejne układy zwiększające bezpieczeństwo, jak asystent toru jazdy (SPA) i tempomat z funkcją regulacji odstępu (ART). W trzeciej generacji nastąpiła światowa premiera: po raz pierwszy zamontowano w autobusie układ Active Brake Assist (ABA) – znany również jako układ wspomagania nagłego hamowania. Poprzez każdy Safety Coach, który trafia do eksploatacji, zapewniamy większe bezpieczeństwa w ruchu drogowym i tym samym chronimy ludzkie życie".

Również trzecia generacja poprzez innowacyjne rozwiązania techniczne jest trendsetterem rynku
"W Safety Coach wykorzystano wszystkie dostępne obecnie możliwości zapewniania bezpieczeństwa. Oprócz aktywnego układu bezpieczeństwa Active Brake Assist seryjnie zastosowano również system bezpieczeństwa biernego Front Collision Guard. Active Brake Assist aktywnie pomaga uniknąć najechania na poprzedzający pojazd lub co najmniej przyczynia się do ograniczenia skutków takiego wypadku" - mówi Holger Suffel, szef działu dystrybucji spółki EvoBus GmbH. W razie zagrożenia najechaniem na wolniej jadący pojazd poprzedzający Active Brake Assist najpierw stopniowo ostrzega kierowcę, a w przypadku braku reakcji inicjuje pełne hamowanie. Gdy autobus w wyniku krytycznego hamowania zatrzyma się, następuje samoczynne włączenie świateł awaryjnych. Z kolei Front Collision Guard zapewnia bezpieczeństwo bierne, stanowiące efektywną formę zabezpieczenia kierowcy i siedzącego z przodu pasażera przed skutkami zderzenia czołowego. Front Collision Guard jest kompleksowo zaprojektowanym systemem bezpieczeństwa. Obejmuje to kształt profilu poprzecznego, który w razie zderzenia funkcjonuje jako zabezpieczenie przed wjechaniem pod autobus, chroniąc pasażerów drugiego uczestniczącego w kolizji pojazdu przed dodatkowymi obrażeniami. Za tym profilem znajduje się struktura zbudowana z elementów zgniotu, które pochłaniają siły występujące podczas wypadku. Ponadto stanowisko kierowcy w Travego, obejmujące kolumnę kierownicy, zespół pedałów i fotel są umieszczone na masywnym elemencie ramy, który w trakcie silnego zderzenia czołowego może przesuwać się w całości do tyłu i tym samym powiększyć o kilka najważniejszych centymetrów strefę przeżycia.

Active Brake Assist – określany również jako układ wspomagania nagłego hamowania – miał debiut rynkowy w 2006 roku, w pojeździe ciężarowym klasy ciężkiej Mercedes-Benz Actros. Obecnie na drogach jeździ ponad 10 000 Actrosów z Active Brake Assist.
W przypadku zamawiania wyposażenia w postaci tempomatu z funkcją regulacji odstępu układ Active Brake Assist jest dostarczany bez dopłaty. Ponadto niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują obniżone składki za polisę.

09A999.:
Na zakończenie wystawy Busworld w Kortrijkit jury odznaczyło Mercedes-Benz Travego pożądanym tytułem "Coach of the Year 2010". Przedstawiciel jury, Stuart Jones (na zdjęciu z prawej strony) przekazał nagrodę Michaelowi Göpfarthowi, szefowi działu Mercedes-Benz Omnibusse spółki EvoBus GmbH (z lewej strony).
 
09A1000.:
Od lewej strony: Stuart Jones, członek jury; Hartmut Schick, szef Daimler Buss; Wolfgang Hänle, szef działu produkcji EvoBus GmbH; Holger Suffel, szaf działu dystrybucji EvoBus GmbH; z tyłu Michael Göpfarth, szef Mercedes-Benz Omnibusse EvoBus GmbH.

Zdjęcia z przekazania nagrody z numerami 09A999 i 09A1000 oraz dalsze informacje znajdują się pod adresem: www.media.daimler.com