05
listopada
2015
|
01:00
Europe/Warsaw

FUSO Canter E-Cell: Cichy i bezemisyjny

O 64% niższe koszty eksploatacji - oto wynik ostatecznej analizy danych, jakie dostarczyli klienci z Portugalii podczas testów drogowych ośmiu ciężarówek FUSO Canter E-Cell. Poza imponującymi oszczędnościami Canter E-Cell wyróżnia się także w zakresie ochrony środowiska. Podczas jazdy nie emituje spalin, a biorąc pod uwagę aktualną produkcję energii w Portugalii - jego bilans CO2 w porównaniu z wersją wysokoprężną jest o 37% korzystniejszy. Dzięki przedprodukcyjnej wersji Cantera E-Cell firma FUSO jest na właściwej drodze do zaspokojenia popytu na miejskie ciężarówki dystrybucyjne z napędem elektrycznym.

FUSO Canter E-Cell zaliczył próbę codziennych zadań transportowych

Bazując na swoim bogatym, bo ponad 40-letnim doświadczeniu, firma FUSO opracowała nowego Cantera E-Cell w zakresie technologii hybrydowej. Wyprodukowany w niewielkiej serii model to pierwsza lekka ciężarówka z napędem w pełni elektrycznym. Ponieważ jest lokalnie bezemisyjna i porusza się niemal bezszelestnie, może być użytkowana na obszarach wrażliwych na emisję spalin i hałas, takich jak centra miast, parki czy strefy pieszych.

Aby udowodnić praktyczność Cantera E-Cell, w połowie 2014 r. firma FUSO przekazała osiem egzemplarzy modelu do testów w warunkach normalnej eksploatacji. Każdy z nich był przez roku użytkowany na drogach Portugalii, a w tym czasie podlegał stałemu monitorowaniu. Elektryczne Cantery otrzymały nadwozia skrzyniowe oraz typu platforma. Wykorzystywano je do rozwożenia paczek i towarów, a także prac komunalnych i robót publicznych.

51 500 km bez żadnego problemu, zasięg do 109 km

Średnio elektryczne Cantery pokonywały 50 km dziennie, a maksymalny uzyskany dystans sięgnął 109 km. W sumie osiem pojazdów bez żadnych problemów przez rok przejechało 51 500 km. Największy przebieg ma za sobą Canter użytkowany przez firmę spedycyjną Transporta, której kierowcy w czasie testów pokonali łącznie 14 000 km. Zasięg litowo-jonowych akumulatorów ustabilizował się na poziomie 100 km. Jedno ładowanie z 230-woltowego gniazdka zajmuje około 7 godzin. Przy użyciu systemu szybkiego ładowania czas ten wynosi jedynie godzinę.

Oszczędność w kosztach eksploatacji sięga 64%

Jeśli wziąć pod uwagę aktualne ceny oleju napędowego i prądu w Portugalii, w czasie testów użytkowanie Cantera E-Cell było o 64% tańsze od jazdy porównywalną ciężarówką z konwencjonalnym silnikiem spalinowym. W praktyce Canter z jednostką wysokoprężną spala około 14,08 l paliwa na 100 km, zależnie od konfiguracji i obciążenia, a FUSO Canter E-Cell na tym samym dystansie zużywa 47,6 kWh energii. Stopień oszczędności będzie się różnić w zależności od kosztów paliwa i energii w danym kraju.

Od jednostek samorządowych do firm pocztowych i kurierskich

Klienci uznali Cantera E-Cell za udaną i solidną koncepcję, w pełni spełniającą wymogi miejskiego transportu dystrybucyjnego. Możliwości elektrycznej ciężarówki zostały sprawdzone w zróżnicowanych warunkach. W Lizbonie pojazdy służyły do wywozu roślinności i odpadów, w Porto - do zbierania surowców wtórnych, a w Sintrze, Abrantes oraz Cascais - do obsługi terenów zielonych. Firma spedycyjna Transposta wykorzystywała Cantera do dostarczania towarów bezpośrednio do prywatnych odbiorców, a dostawca energii REN - w celach transportowych, w magazynach gazu w miastach Sines i Pombal. Ostatni egzemplarz pomagał narodowemu dostawcy usług pocztowych, firmie CTT, w przewożeniu przesyłek między centrami dystrybucji w Lizbonie i Coimbrze.

Wyniki testów praktycznych wskazują, że każdy z ośmiu pojazdów sprawdził się w krótkodystansowym transporcie dystrybucyjnym i eksploatacji miejskiej. Jeśli uwzględnić ponad 100-kilometrowy zasięg operacyjny, możliwości Cantera E-Cell przekraczają średni dystans, jaki każdego dnia pokonuje wiele lekkich ciężarówek dystrybucyjnych.

Na właściwiej drodze

„Przeprowadzone testy dowiodły, że jesteśmy na właściwej drodze. W fazie próbnej klienci ocenili Cantera E-CELL jako wydajną i niezawodną koncepcję, w pełni spełniającą potrzeby miejskiego transportu dystrybucyjnego” - powiedział Marc Llistosella, Prezes i Dyrektor Generalny Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) oraz szef azjatyckiego oddziału Daimler Trucks podczas pierwszej prezentacji wyników testów.

Portugalski rząd współfinansował projekt badawczy poprzez IAPMEI - publiczną agencję ds. konkurencyjności i innowacyjności. 

Z zewnątrz FUSO Canter E-Cell od swojego wysokoprężnego odpowiednika różni się tylko zestawem akumulatorów umieszczonych po obu stronach ramy. Elektryczny zespół napędowy zajmuje miejsce 3-litrowego silnika wysokoprężnego pod niezmienioną kabiną Cantera. Jednostka elektryczna z magnesami trwałymi generuje moc 110 kW (150 KM). Siła napędowa trafia do kół tylnej osi za pośrednictwem przekładni jednostopniowej.

Dopuszczalna masa całkowita ciężarówki wynosi 6 ton. Rozstaw osi 4300 mm oferuje przestrzeń dla nadwozia o długości do 4,40 m. Jego masa musi zostać odjęta od nośności podwozia, wynoszącej 3 tony. Do dyspozycji pozostaje nieco ponad 2 tony ładowności - w miejskim transporcie dystrybucyjnym to więcej niż potrzeba.

Przyspieszenie jak w aucie osobowym

Maksymalny moment obrotowy o wartości 650 Nm sprawia, że 6-tonowa ciężarówka przyspiesza niemal jak samochód osobowy. Jak mówią uczestnicy jazd testowych, przyjemność z jazdy jest niespotykana. Co ważne, znaczna siła napędowa jest tu dostępna natychmiast - w efekcie elektryczny Canter potrafi „zostawić” spod świateł wiele aut klasy średniej.

Gdy tylko kierowca odpuszcza pedał gazu, elektronika uruchamia tryb odzyskiwania energii. Jego działanie można regulować za pomocą dźwigni z prawej strony kolumny kierownicy - do wyboru są dwa stopnie intensywności działania. Silnik elektryczny pełni wtedy rolę generatora i przekazuje energię hamowania silnikiem pozyskaną podczas toczenia się do przymocowanych do ramy akumulatorów litowo-jonowych. Kierowcy, którzy regularnie korzystają z trybu odzyskiwania energii, mogą pokonać Canterem na jednym ładowaniu ponad 100 km.

System ostrzegawczy VSP - pojazd alarmuje przechodniów

Aby niemal bezgłośna jazda Cantera przy niewielkich prędkościach nie powodowała zagrożenia, ciężarówki są wyposażone w akustyczny system ostrzegawczy VSP (vehicle sound for pedestrians - dźwięk pojazdu dla pieszych). Uruchamia się go przyciskiem.

Łatwy w obsłudze i załadunku

Jazda Canterem E-Cell nie nastręcza żadnych trudności: uruchamianie ciężarówki następuje przez przekręcenie „kluczyka w stacyjce”. Podobnie jak w zwyczajnych „automatach”, dźwignia biegów ma standardowe pozycje: D, N, R oraz P, a w trybach jazdy do przodu (D) oraz do tyłu (R) kierowca ma do dyspozycji praktyczną funkcję pełzania.

Od chwili premiery pierwszego prototypu podczas międzynarodowych targów motoryzacyjnych IAA w 2010 r. elektryczny Canter jest systematycznie udoskonalany. Dzisiaj jego silnik osiąga moc 110 kW (150 KM) i 650 Nm maksymalnego momentu obrotowego i współpracuje z akumulatorami litowo-jonowymi o ogromnej pojemności 48,4 kWh.

Ponieważ jednostka elektryczna generuje maksymalną siłę napędową niemal od zerowych obrotów, Canter E-Cell przyspiesza bardzo sprawnie. Jak w przypadku wszystkich pojazdów w tej kategorii wagowej, jego prędkość maksymalna została ograniczona do 90 km/h. Czasy ładowania, pojemność akumulatorów i wynikający z niej zasięg Cantera są stale ulepszane.


Produkcja w fabryce w Tramagal

Canter E-Cell powstaje w nowoczesnych zakładach FUSO w Tramagal, na osobnej linii produkcyjnej dla modeli prototypowych. Od 2011 r. koncern Daimler zainwestował tam około 27 mln euro. W ubiegłym fabryka świętowała swoje 50-lecie.

Zakłady w Tramagal, zlokalizowane około 150 km na północny wschód od Lizbony, zajmują powierzchnię 39 900 m2 i stanowią element zintegrowanej, globalnej sieci produkcyjnej Daimler Trucks. Ponad 300 pracowników wytwarza tam ciężarówki FUSO Canter sprzedawane w 30 państwach Europy, a także na rynkach Izraela, Maroko i Turcji. Blisko 95% produkcji trafia na eksport. Od 2012 r. w fabryce powstaje również FUSO Canter Eco Hybrid, hybrydowa odmiana ciężarówki.

Swoją lekką ciężarówkę FUSO oferuje z nowoczesnymi źródłami napędu: jako klasyczny Canter z ekonomicznym silnikiem wysokoprężnym zgodnym z normami emisji spalin Euro VI oraz Euro 5b+, jako Canter Eco Hybrid z napędem hybrydowym oraz - na razie wciąż jeszcze testowany przez klientów - Canter E-Cell z jednostką elektryczną.

Firma Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) jest największą spółką Daimlera w Japonii - zatrudnia dziś około 11 000 osób. Jej siedziba i najważniejsza fabryka mieści się w Kawasaki nieopodal Tokio. Na należącą do MFTBC markę FUSO przypada ponad 40% światowej sprzedaży ciężarówek Daimlera. W rezultacie jest to najbardziej popularna marka ciężarówek spośród należących do niemieckiego koncernu. Co roku zakłady w Kawasaki opuszcza ponad 170 tys. ciężarówek i autobusów FUSO, trafiających na rynek japoński oraz rynki międzynarodowe. Łącznie, oferuje się je w ponad 150 państwach świata.

FUSO Canter Canter E-Cell na filmie:
https://youtu.be/gGSwYig9_RE

Kontakt:

Aleksander Rzepecki Tel. +22 / 312 72 23,
aleksander.rzepecki@daimler.com