29
lipca
2014
|
02:00
Europe/Warsaw

Hybrydy z wtyczką, ale bez kabla

Jednym z kolejnych etapów doskonalenia aut elektrycznych i hybryd typu plug-in (z możliwością podłączenia do zewnętrznego źródła energii) jest wprowadzenie ładowania bezprzewodowego. Koncerny Daimler oraz BMW nawiązały współpracę mającą na celu opracowanie i wdrożenie wspólnej technologii takiego ładowania. Już we wrześniu Mercedes-Benz wprowadzi na rynek model S 500 PLUG IN HYBRID – pierwszą luksusową limuzynę zużywającą mniej niż 3 l/100 km.

Bezprzewodowe ładowanie akumulatorów uczyni eksploatację aut elektrycznych i hybrydowych typu plug-in jeszcze łatwiejszą. Niebawem Mercedes-Benz rozpocznie testy nowej technologii w modelu S 500 PLUG IN HYBRID z myślą o opracowaniu najlepszych rozwiązań pod względem komfortu i łatwości użytkowania.

System składa się z dwóch elementów: uzwojenia wtórnego zintegrowanego z podwoziem samochodu oraz uzwojenia pierwotnego, zabudowanego w podłodze - na przykład w garażu. Energia elektryczna jest przekazywana indukcyjnie, bez potrzeby podłączania kabla, a ładowarka ma moc 3,6 kW (wydajność na poziomie 90 proc.). Koncerny Daimler i BMW zgodziły się na wspólne opracowanie i wdrożenie technologii bezprzewodowego ładowania akumulatorów w samochodach elektrycznych oraz hybrydach plug-in.

We wrześniu br. Mercedes-Benz wprowadzi na rynek Klasę S 500 PLUG IN HYBRID o mocy 325 kW i 650 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Hybrydowa limuzyna przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,2 s i może pokonać dystans 33 km bez udziału silnika spalinowego. Jej homologowane zużycie paliwa wynosi zaledwie 2,8 l/100 km (65 g CO2/km). Także w realnych warunkach model imponuje wydajnością. Kluczowy jest tu wyrafinowany napęd hybrydowy z podwójnie turbodoładowanym silnikiem V6.


S 500 PLUG IN HYBRID to pierwsza luksusowa limuzyna zużywająca poniżej 3 l/100 km i kolejny kamień milowy na drodze w kierunku bezemisyjnej mobilności, a także trzecia po S 400 HYBRID i S 300 BlueTEC HYBRID hybryda w gamie Klasy S. Poza zaawansowaną technologią układu napędowego oferuje ona pełen zakres innowacyjnego wyposażenia modelu z zakresu komfortu i bezpieczeństwa.