20
lutego
2015
|
01:00
Europe/Warsaw

„iF Design Award 2015”: Mercedes-Benz z sześcioma nagrodami za najlepsze wzornictwo

Cztery modele seryjne i dwa prototypy Mercedes-Benz otrzymały prestiżowe, międzynarodowe nagrody „iF Design Award 2015”. Najwyższej klasy jury doceniło wyśmienity design Mercedesów Klasy S Coupé i Klasy V, Mercedesa-AMG GT oraz smarta fortwo. W kategorii „Profesjonalne koncepcje/Mobilność” uhonorowane zostały prototypy Mercedes-Benz Future Truck 2025 i Mercedes-Benz AMG Vision Gran Turismo.

Nagrody „iF Product Design Award” już od dziesięcioleci uchodzą za najważniejsze w świecie wzornictwa. W tym roku jury złożone z 53 ekspertów z 20 różnych krajów wybierało swoich faworytów spośród 4500 zgłoszonych projektów. Obrady jury trwały od 20 do 22 stycznia br. w Hamburgu, a ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się 27 lutego w Monachium.

W kategorii „Samochody” renomowane nagrody  „iF Product Design Award 2015” zdobyły aż cztery nowości Mercedes-Benz:

• Klasa V na nowo zdefiniowała wizerunek vana. Już na pierwszy rzut oka model zdradza przynależność do rodziny Mercedes-Benz i, jak na samochód tej klasy, ma wyjątkowo emocjonujące rysy. Wyrazista rzeźba przedniego pasa z maską przypominającą kształtem literę „V”, zdecydowanymi przetłoczeniami zderzaka i zachodzącymi na błotniki lampami ucieleśnia język projektowania Mercedes-Benz – język zmysłowej przejrzystości. Klasa V ma funkcjonalną kabinę z miejscem nawet dla ośmiu osób, a przy tym wyróżnia się niespotykanym w segmencie poziomem wykończenia, komfortu, wydajności i bezpieczeństwa – typowym dla aut spod znaku trójramiennej gwiazdy.

• wraz z Mercedesem-AMG GT sportowa marka Mercedes-Benz debiutuje w nowym dla siebie segmencie. Mercedes-AMG GT ma wszystko, czego można oczekiwać od autentycznego sportowego samochodu – począwszy od charakterystycznej stylizacji o zachwycających proporcjach przez optymalny rozkład mas aż po zaawansowaną technologię wprost z torów wyścigowych.

• rewolucja wkracza w kolejną fazę – nowy smart fortwo został udoskonalony niemal pod każdym względem. Jest zdecydowanie bardziej komfortowy i przestronny, a jednocześnie pozostaje wierny swojej pierwotnej koncepcji ze zwartą bryłą i króciutkimi zwisami karoserii. Sympatyczna „twarz” w połączeniu z niepowtarzalnymi detalami tylko podkreślają jego pewność siebie w miejskim środowisku.

• stylowa prezencja, ekskluzywne wyposażenie i wyrafinowany dynamizm – Klasa S Coupé od nowa interpretuje definicję luksusowego coupé. Klasyczne proporcje łączy ze zmysłowymi liniami, charakterystycznymi dla idiomu projektowania Mercedes-Benz, oraz pionierską technologią. Model jako pierwszy na świecie można wyposażyć w zawieszenie MAGIC BODY CONTROL z funkcją pochylania karoserii w zakrętach.

• Mercedes-Benz Future Truck 2025 – prototyp ciężarówki przyszłości, zdolnej podróżować autonomicznie z prędkościami do 80 km/h – został zaprezentowany przez Daimler Trucks w lipcu 2014 roku. To symbol designerskiego i technologicznego awansu, jaki czeka klasyczne ciężarówki. Konwencjonalna kabina zyskała innowacyjne formy oraz system oświetlenia. Design prototypu w emocjonujący sposób łączy funkcjonalność, wydajność i niespotykane wzornictwo. Future Truck 2025 jest czymś więcej niż odległą wizją – pojazd ma wyjechać na drogi w ciągu najbliższych 10 lat, a zastosowane do jego budowy podzespoły są już dostępne i gotowe do użycia.

• Mercedes-AMG Vision Gran Turismo to wizjonerska koncepcja supersamochodu przyszłości. Prototyp, niczym Gullwing zaopatrzony w unoszone do góry drzwi, powstał na potrzeby gry Gran Turismo® 6 na konsolę PlayStation® 3. Jego design reprezentuje ekstremalną symbiozę płynnych, zmysłowych linii i inteligentnej technologii. Jako model w skali 1:1, Mercedes-AMG Vision Gran Turismo świętował swoją premierę podczas otwarcia nowego centrum badawczego Mercedes-Benz w Sunnyvale w Kalifornii.

Kontakt:

Aleksander Rzepecki Tel. +22 / 312 72 23
aleksander.rzepecki@daimler.com