13
grudnia
2011
|
01:00
Europe/Warsaw

Innowacyjne, lekkie, niezawodne: osie Mercedes-Benz TrailerAxleSystems zwiększają ekonomiczność eksploatacji

Rewolucja w segmencie osi do przyczep i naczep – taka była powszechna ocena, gdy po raz pierwszy zaprezentowano oś DCA Airmaster. Opinia ta utrzymuje się do dzisiaj. Oś skonstruowana przez Mercedes-Benz TrailerAxleSystems jest do dzisiaj unikatem w skali światowej: posiada w korpusie osi zbiornik sprężonego powietrza dla układu hamulcowego i zawieszenia pneumatycznego. Pojemność zbiornika wynosi do 40 l sprężonego powietrza. Dzięki temu wyeliminowano tradycyjne zbiorniki sprężonego powietrza na naczepach albo przyczepach.

Ta dodatkowa funkcja zwiększa przestrzeń pod przyczepą albo naczepą oraz zmniejsza masę nawet o 50 kilogramów. Pomimo zintegrowanego zbiornika sprężonego powietrza, oś DCA Airmaster nie waży więcej niż znana ze swojej niewielkiej masy oś DCA Weightmaster. W najlżejszym wariancie do powszechnie używanych przyczep i naczep waży jedynie 395 kg.

DCA Weightmaster i DCA Megamaster: sprzedażowy sukces
Oś do przyczep i naczep DCA Weightmaster stanowi wyjściowe rozwiązanie konstrukcyjne dla całej, aktualnie produkowanej rodziny osi 9 t marki Mercedes-Benz TrailerAxleSystems. Jest ona stosowana w prawie wszystkich przyczepach i naczepach. Do naczep o dużej pojemności i wysokości wewnętrznej 3,0 m została skonstruowana na tej podstawie oś DCA Megamaster. Dla obu osi dostępne są odsadzenia obręczy koła ET 120 lub ET 0 oraz koła w rozmiarze 19,5 cala i 22,5 cala, a średnica tarczy hamulcowej wynosi 370 lub 430 mm.

Korpusy osi obu tych wersji łączą wahacze wzdłużne, rurę osi, kołnierze hamulców i czopy osi w jeden zespół – kompaktowy korpus osi. Jest on szczególnie trwały i jednocześnie bardzo lekki. Inna zaleta: cała oś składa się tylko z około 120 części, co nie tylko obniża nakład produkcyjny, ale zwiększa trwałość i minimalizuje koszty serwisowania.

DCA Steermaster: najlżejsza w swojej klasie oś kierowana do przyczep i naczep
Oś kierowana do przyczep i naczep DCA Steermaster uzupełnia rodzinę osi DCA. DCA Steermaster jest najmłodszym członkiem tej rodziny, jednocześnie szczególnie lekkim. Powszechnie stosowany w przyczepach i naczepach zestaw trzech osi, składający się z dwóch osi DCA Weightmaster i jednej osi DCA Steermaster jest znacznie lżejszy od najlżejszych dotąd rozwiązań konkurencyjnych. Uzyskane dzięki temu zwiększenie ładowności jest warte swojej ceny w przypadku wrażliwych masowo transportów, przede wszystkim cysternowych, silosowych czy budowlanych.

Jednocześnie oś DCA Steermaster, o maksymalnym wychyleniu koła na zakrętach o16 stopni, znacznie zwiększa zwrotność przyczep i naczep. Wyraźnie mniejsze ścieranie opon podczas jazdy na zakrętach minimalizuje zużycie ogumienia i obniża o około trzy procent zużycie paliwa przez 40- tonowy zestaw ciągnika z naczepą. Przy osiąganych w transporcie dalekobieżnym przebiegach 150 000 km można dzięki temu zaoszczędzić ponad 1000 l oleju napędowego rocznie, a więc wyraźnie obniżyć koszty i jednocześnie zmniejszyć emisję CO2.

Inna zaleta tej osi: za pomocą miecha powietrznego można sterować wartościami sił przywracających położenie osi w zależności od obciążenia. Dzięki temu funkcja kierownicza osi jest zapewniona również przy niezaładowanym pojeździe.

Oś DCA Steermaster można stosować we wszystkich wersjach i przy wszystkich wysokościach jazdy rodziny DCA. Oś jest zaprojektowana dla kół o odsadzeniu obręczy 120 mm (ET 120) i może być wyposażona w hamulce tarczowe o średnicy 370 albo 430 mm. Wszystkie elementy układu kierowniczego umieszczono w górnej części z tyłu (patrząc w kierunku jazdy), co optymalnie chroni je przed uszkodzeniami. Zastosowanie sprawdzonych części układu kierowniczego ułatwia serwisowanie i gospodarkę częściami zamiennymi. Tak jak wszystkie osie rodziny DCA, również oś DCA-Steermaster jest wyposażona w bezobsługowe łożyska kompaktowe.

Przygotowanie osi DCA Weightmaster i DCA Megamaster do zastosowania systemu pompowania opon w naczepach i przyczepach
Do aktualnych nowości w Mercedes-Benz TrailerAxleSystems należy przygotowanie osi DCA Weightmaster i DCA Megamaster do zamontowania systemu pompowania opon na osiach naczep i przyczep. System ten jest podłączony do układu pneumatycznego naczepy lub przyczepy i w razie potrzeby dostarcza sprężone powietrze poprzez oś do zaworów opon. Jeżeli w jednej z opon wystąpi spadek ciśnienia, wówczas system pompowania automatycznie doprowadzi sprężone powietrze i wyrówna ciśnienie.
Zalety systemu pompowania opon są oczywiste: dzięki ciągłemu nadzorowaniu ciśnienia powietrza wyraźnie zwiększa się trwałość opon i jednocześnie znacznie obniża się zużycie paliwa. W ten sposób zmniejsza się czas przestojów i awarii wskutek przebicia opon. Nowy system pompowania opon jest dostępny dla osi DCA Weightmaster i DCA Megamaster o odsadzeniu obręczy kół 120 mm i z wszystkimi wersjami hamulców.