Warszawa,
21
września
2017
|
17:26
Europe/Warsaw

Inwestycja i strategiczne partnerstwo

Daimler Trucks kooperuje ze StoreDot Ltd., liderem innowacyjności w dziedzinie ładowania urządzeń prądem elektrycznym

Daimler Trucks inwestuje w izraelską firmę StoreDot Ltd., która jest pionierem w dziedzinie nanomateriałów oraz ich wykorzystywaniu do ultraszybkiego ładowania akumulatorów. Daimler zawiązuje strategiczne partnerstwo, mając na celu przyspieszenie rozwoju technologii FlashBattery na rynku pojazdów elektrycznych. Przy wykorzystaniu nowej technologii FlashBattery czas ładowania samochodu elektrycznego jest nie dłuższy niż tradycyjne tankowanie paliwa. Ta współpraca podkreśla zaangażowanie Daimler Trucks na rzecz pojazdów elektrycznych zorientowanych na potrzeby klientów.

 

Segment samochodów ciężarowych koncernu Daimler AG inwestuje w izraelską firmę StoreDot Ltd. Inwestycja ta mieści się w ramach aktualnej rundy finansowania StoreDot. Przedstawiciel Daimler AG otrzyma miejsce w radzie dyrektorów. Przedsiębiorstwo StoreDot, założone w roku 2012, jest pionierem w dziedzinie nanomateriałów oraz jedną z wiodących firm zajmujących się elektrycznymi systemami ładowania i materiałami służącymi do magazynowania energii.

Obaj partnerzy uzgodnili ponadto strategiczne partnerstwo, skoncentrowane na szybkim ładowaniu akumulatorów. Przy wykorzystaniu technologii FlashBattery firmy StoreDot czas ładowania samochodu elektrycznego jest nie dłuższy niż tradycyjne tankowanie paliwa. Do tego dochodzi także wysoka wydajność tej technologii w procesie odzyskiwania energii (rekuperacji).Lepsze wykorzystanie energii hamowania zwiększa zasięg akumulatora i zmniejsza częstotliwość procesów ładowania. To czyni technologię FlashBattery szczególnie interesującą dla segmentu pojazdów użytkowych, ponieważ umożliwia ona ich większe wykorzystanie.

Daimler i StoreDot będą współpracować w rozwoju opisywanej technologii, dostosowując ją do potrzeb użytkowników i integrując. Przykładem jej zastosowania może być przyszła generacja FUSO eCantera. Rozmowy obu firm będą również obejmować możliwość realizacji kolejnych wspólnych projektów, także wykraczających poza segment samochodów ciężarowych.

Martin Daum, członek zarządu Daimler AG odpowiedzialny za dział Daimler Trucks & Buses – Elektryfikacja samochodów ciężarowych ma dla Daimlera najwyższy priorytet. Dzisiaj w Nowym Jorku świętujemy światową premierę rynkową naszego FUSO eCantera, pierwszej na świecie produkowanej seryjnie lekkiej ciężarówki z napędem wyłącznie elektrycznym. To najlepszy dowód na to, że naszym celem jest wprowadzenie na rynek użytecznych na co dzień samochodów elektrycznych. Duże znaczenie dla podmiotów eksploatujących floty samochodów ciężarowych wszystkich marek należących do koncernu Daimler ma przy tym krótki czas ładowania akumulatorów. Wraz z StoreDot pracujemy teraz nad całościowym podejściem do systemów szybkiego ładowania.

Dr Doron Myersdorf, współzałożyciel i Dyrektor Generalny StoreDot – Mieć strategicznego partnera w firmie Daimler, wiodącym globalnie producencie samochodów, to dla StoreDot niezwykle cenna rzecz. Przyspieszy to zakończenie naszego procesu rozwojowego oraz wprowadzenie FlashBattery na rynek. Wspólnie z zespołami Daimlera tworzymy synergie, które optymalnie połączą właściwości naszych innowacyjnych rozwiązań z wymogami stawianymi pojazdom elektrycznym przyszłości.

StoreDot już zaprezentował w tym roku możliwość realizacji systemu pięciominutowego ładowania akumulatorów pojazdu. Umożliwiło ją m.in. zastosowanie w ogniwach akumulatorowych nowych organicznych komponentów wraz z nanomateriałami. Nowe akumulatory StoreDots znajdują się aktualnie w fazie zaawansowanego rozwoju i przewiduje się ich montaż w pojazdach elektrycznych, będących aktualnie na etapie prac koncepcyjnych.

Informacje o StoreDot:

Spółka StoreDot Ltd., założona w roku 2012, jest jedną z wiodących firm zajmujących się innowacyjnym zastosowaniem materiałów i urządzeń. Przedsiębiorstwo to rozwija pionierskie technologie na bazie unikatowej metody projektowania, syntezy i wytwarzania połączeń organicznych. Technologia StoreDots, która dzięki udoskonalonym właściwościom chemicznym, elektrycznym i optycznym ma zastąpić tradycyjne technologie, może być optymalizowana dla najróżniejszych gałęzi przemysłu, np. do zastosowania w szybko ładowanych akumulatorach urządzeń przenośnych, w pojazdach elektrycznych czy w wyświetlaczach LCD następnej generacji.