Bruksela/Stuttgart,
21
stycznia
2021
|
10:23
Europe/Warsaw

Martin Daum objął funkcję przewodniczącego Komitetu ACEA ds. Pojazdów Użytkowych

Martin Daum, prezes zarządu Daimler Truck AG i członek zarządu Daimler AG, objął funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Pojazdów Użytkowych Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów ACEA. W komitecie tym zasiadają dyrektorzy generalni wiodących europejskich producentów samochodów ciężarowych, autobusów i samochodów dostawczych.

Martin Daum: „Zmiany klimatyczne są jednym z najważniejszych punktów agendy przemysłu pojazdów użytkowych, ponieważ stanowią największe wyzwanie dla gospodarki światowej i całej ludzkości. W tym roku naszym głównym priorytetem jest współpraca z decydentami politycznymi, zmierzająca do szybkiego urzeczywistnienia drogowego transportu towarowego neutralnego pod względem emisji CO2. Musimy przyspieszyć działania – zwłaszcza, że nasi klienci potrzebują około dziesięciu lat na pełną wymianę swoich flot. Celem nadrzędnym jest osiągnięcie w drogowym transporcie towarowym całkowitej neutralności pod względem emisji CO2 do roku 2050”.

„Nasza branża dokona przejścia na neutralność CO2 w niespotykanym dotąd tempie, a transformacja ta głęboko zmieni cały sektor transportowy. Chcemy kształtować ten proces wspólnie ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami ze świata polityki i gospodarki, na podstawie precyzyjnie określonej mapy drogowej. Głównymi filarami są odpowiednie możliwości ładowania oraz sieć stacji tankowania wodoru, a także ramy prawne, które uczynią technologie neutralne pod względem emisji CO2 najlepszym wyborem dla naszych klientów z punktu widzenia kosztów”, uzupełnia Martin Daum.

Komitet ACEA ds. Pojazdów Użytkowych co roku wybiera swojego przewodniczącego. Martin Daum przejmuje tę funkcję od Henrika Henrikssona, dyrektora generalnego firmy Scania, który przewodniczył komisji w roku 2020.

O Martinie Daumie

  • Martin Daum jest prezesem zarządu Daimler Truck AG i członkiem zarządu Daimler AG.
  • Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Mannheim z dyplomem z zakresu ekonomii, Daum pracował początkowo jako doradca przedsiębiorstw.
  • Jego zawodowa kariera w koncernie Daimler rozpoczęła się w roku 1987. Zajmował różne kierownicze stanowiska w działach sprzedaży, marketingu i kontrolingu, zarówno w Niemczech, jak i w Stanach Zjednoczonych, a następie wszedł w skład zarządu Mercedes-Benz Trucks. Początkowo odpowiadał w nim za kontroling, a od 2003 r. także za segment produktowy Mercedes-Benz Unimog i pojazdy specjalne. W 2006 roku przejął kierownictwo nad produkcją samochodów ciężarowych Mercedes-Benz.
  • W roku 2009 Martin Daum został prezesem i dyrektorem generalnym Daimler Trucks North America LLC oraz jej spółek zależnych.
  • Od marca 2017 roku Martin Daum jest członkiem zarządu Daimler AG, odpowiedzialnym za dział Daimler Trucks & Buses.
  • W listopadzie 2019 roku Martin Daum został również prezesem zarządu Daimler Truck AG.