18
grudnia
2015
|
01:00
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz Actros w pojedynkach Fuel Duel: Actros z najnowszym silnikiem OM471 w rzeczywistych warunkach zużywa jeszcze mniej paliwa od poprzednika

Mercedes-Benz Actros stoczył już 1901 pojedynków Fuel Duel z najważniejszymi konkurencyjnymi ciężarówkami w Europie. W ramach tych pojedynków - polegających na teście porównawczym zużycia paliwa - 90 ciągników siodłowych pokonało łącznie dystans 8 981 019 km po drogach 22 krajów Europy. I osiągnęło niezwykłe wyniki: Actros wygrał ponad 90% wszystkich starć, zużywając średnio o 10,3% mniej paliwa od rywali.

Dla nabywców Actrosa w sektorze transportowym to czysty zysk - na paliwo przypada 29%, czyli największa część całkowitego kosztu posiadania pojazdu (TCO). A jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie wydatki związane z posiadaniem ciężarówki, udział kosztów paliwa rośnie nawet do 50-60%. 

Druga runda pojedynków Fuel Duel rozpoczęta
Nigdy wcześniej żadna ciężarówka dalekobieżna nie została tak kompleksowo opracowana pod kątem uzyskania najwyższej wydajności jak Mercedes-Benz Actros. To synonim maksymalnej ekonomiki w wymagającym biznesie transportowym. Teraz Actros zwiększa swoją przewagę w zakresie wydajności i staje do walki zaopatrzony w najnowszej generacji silnik OM 471. Pierwsze zasilane nim egzemplarze biorące udział w pojedynkach to Actrosy 1845 LS o mocy 330 kW (448 KM) osiąganej przy 1600 obr./min. Począwszy od 2016 roku ciągniki siodłowe z nowymi jednostkami będą brały udział w pojedynkach na terenie wszystkich 22 krajów Europy, gdzie są one rozgrywane.

Nowa generacja silnika OM 471 ogranicza zużycie paliwa nawet o 3%
W kolejnych testach porównawczych Mercedes-Benz Actros wypadnie jeszcze lepiej niż dotychczas. Obecne, imponujące wyniki zużycia paliwa wraz z wprowadzeniem najnowszej generacji jednostki OM 471 - dostępnej w pięciu wersjach mocy/momentu obrotowego - zostaną obniżone nawet o kolejne 3%. Równocześnie dane dotyczące maksymalnej mocy i momentu obrotowego pozostaną bez zmian.

To zasługa wyrafinowanej technologii, takiej jak druga generacja unikalnego układu wtryskowego X-Pulse, opatentowane rozwiązania w zakresie recyrkulacji spalin i równoczesnego sterowania układem doładowania, precyzyjna turbosprężarka własnej konstrukcji, oraz wielu innych działań, w tym dłuższego przełożenia osi.

Mniejsze zużycie paliwa, lepsza dynamika
Mimo niższego zużycia paliwa Actros zapewnia jeszcze lepszą dynamikę jazdy. Szybki i gwałtowny przyrost mocy pozwala na sprawne ruszanie z miejsca i nabieranie prędkości, nawet z najniższych prędkości obrotowych. Jednostki napędowe chętnie odpowiadają na wciśnięcie pedału gazu już od obrotów biegu jałowego, a swój maksymalny moment obrotowy osiągają tuż powyżej 1000 obr./min. Niskie zużycie paliwa przyczynia się nie tylko do poprawy bilansu finansowego firmy, ale również do ochrony zasobów środowiska: biorąc pod uwagę typowy roczny przebieg w wysokości 130 tys. km, pokonywany głównie na wymagających trasach i przy pełnym załadunku, Actros zasilanym nowym silnikiem OM 471 każdego roku zużywa o około 1100 litrów oleju napędowego mniej od poprzednika, co odpowiada to ograniczeniu emisji dwutlenku węgla na poziomie 3 ton.

Pierwszy pojedynek Fuel Duel z najnowszym OM 471 w grudniu br.
Pierwszy pojedynek Fuel Duel, w którym wystąpi Actros 1845 LS z najnowszej generacji silnikiem OM 471, odbędzie się jeszcze w grudniu br. Actros z nowym, zielonym malowaniem Fuel Duel na 2 tygodnie przejmie codziennie zlecenia konkurencyjnego pojazdu należącego do floty firmy transportowej.

Jak w każdym teście porównawczym zużycia paliwa, kierowca przejdzie wcześniej szczegółowe szkolenie i początkowo będzie prowadzić Actrosa pod okiem doświadczonego trenera lub członka zespołu sprzedażowego Mercedes-Benz Trucks. Następnie będzie wykonywać swoje zadania samodzielnie, korzystając z pomocy tematyki FleetBoard oraz „przewidującego” tempomatu Predictive Powertrain Control (PPC). Te dwa elementy są zamontowane na pokładzie wszystkich ciężarówek Mercedes-Benz biorących udział w pojedynkach Fuel Duel, zapewniając im znaczną przewagę wszędzie tam, gdzie liczy się całkowity koszt posiadania. A z nowym silnikiem OM 471 ta przewaga jest jeszcze większa. 

Fuel Duel w Polsce
Również w Polsce program Fuel Duel cieszy się bardzo duża popularnością. Krajowe firmy odbyły już 174 pojedynki, co stanowi niemal 10% sumy europejskiej. W ramach nich, nasi przewoźnicy przejechali niemal 1,3 mln kilometrów, oszczędzając średnio 13,1% paliwa względem analogicznych tras przy użyciu konkurencyjnych marek. Może to sugerować, iż na polskich, z reguły bardziej wymagających niż na Zachodzie drogach, najnowsza technologia Mercedes-Benz pozwala osiągnąć jeszcze większe korzyści.

Kontakt:
Aleksander Rzepecki Tel. +22 / 312 72 23
aleksander.rzepecki@daimler.com