24
lipca
2014
|
02:00
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz na Mistrzostwach Świata Kierowców Zawodowych UICR 2014

Mercedes-Benz aktywnie wspiera sport motorowy - również ten, w którym zmagają się pojazdy wagi ciężkiej. W tym roku Mistrzostwa Świata Kierowców Zawodowych UICR po raz pierwszy odbędą się w Polsce. Marka ze Stuttgartu jest strategicznym partnerem imprezy, organizowanej w dniach 25-28 września w Krakowie. I właśnie za kierownicą samochodów ciężarowych, dostawczych i autobusów Mercedesa zawodnicy będą odbywali jazdy konkursowe, walcząc o tytuł najlepszego kierowcy na świecie.

Mistrzostwa są organizowane co dwa lata przez Światową Unię Kierowców Zawodowych (UCIR) - największy związek kierowców zawodowych na świecie, zrzeszający ponad 1,4 mln członków z ponad 30 krajów. Aby zdobyć tytuł najlepszego trakera, zawodnicy będą musieli przejść testy teoretyczne i praktyczne, sprawdzające m.in. znajomość przepisów, zasad udzielania pierwszej pomocy, umiejętności przygotowania ładunku i pojazdu oraz bezpiecznej i ekonomicznej jazdy.

Ostatnie edycje zawodów odbywały się m.in. w RPA, Austrii, Włoszech, Luksemburgu i Chorwacji. W tym roku, po raz pierwszy w historii, impreza jest organizowana w Polsce. W dniach 25-29 września br. do Krakowa przyjedzie około 500 kierowców z Europy, Afryki i Ameryki, wyłonionych w ramach krajowych eliminacji. Polskę reprezentuje łącznie 19 osób, w tym obecny Mistrz Świata UICR w Ecodrivingu, Dariusz Serafiński.

Rywalizację kierowców publiczność podziwiać będzie na pasie startowym lotniska w Czyżynach. Zawody odbywają się w sześciu kategoriach:
• A ("solo") - ciężarówka do 18 t;
• B - autokar turystyczny;
• C ("zestaw") - ciągnik z naczepą;
• D ("tandem") - samochód ciężarowy z przyczepą;
• E ("uczniowie") - młodzi adepci zawodu w wieku do 24 lat, samochody ciężarowe do 7,5 t;
• F ("furgon") - samochód dostawczy 3,5 t.

Mercedes-Benz jest strategicznym partnerem i sponsorem mistrzostw UICR. Kierowcy biorący udział w konkurencjach w kategoriach A, C, D i E oraz w konkursie ecodrivingu będą jeździli za kierownicą Atego i Actrosów, a w kategorii B - za kierownicą autobusów turystycznych Mercedes-Benz. Pojawią się również Sprintery, na w których zmagać się będą zawodnicy w kategorii F. Na gości zawodów czeka specjalne stoisko z ofertą użytkowych Mercedesów oraz firmowych części i akcesoriów. Chętni będą mogli odbyć też jazdy próbne najnowszymi modelami Citana, Sprintera, Atego, Arocsa oraz Actrosa. Zaprezentowane zostaną zarówno klasyczne pojazdy seryjne, jak i samochody tuningowane.

Organizatorem tegorocznej edycji Mistrzostw Świata Kierowców Zawodowych UICR 2014 jest Stowarzyszenie Klub Polskiego Trakera. Honorowy patronat nad imprezą objęła Elżbieta Bieńkowska, Minister Infrastruktury i Rozwoju.

Kontakt:

Aleksander RzepeckiTel. +22 / 312 72 23,
aleksander.rzepecki@daimler.com