28
marca
2011
|
02:00
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz podwójnie Superbrand 2011

Ideą konkursu Superbrands jest wyłanianie najmocniejszych marek i szerzenie wiedzy o brandingu. Konkurs narodził się w Wielkiej Brytanii w 1994 roku, w Polsce pierwsza edycja odbyła się w 1996 roku. Organizatorzy chcą dotrzeć do osób zajmujących się marketingiem, ale również do studentów i konsumentów z wiedzą o znaczeniu marki dla sukcesu firmy.

O przyznaniu nagrody decyduje jury liczące 35 osób, w skład którego wchodzą szefowie agencji reklamowych, agencji badawczych, domów mediowych oraz dyrektorzy marketingu i PR największych marek (w tym m.in. redaktor naczelna Mercedes-Benz Magazyn). W tym roku gremium oceniało 1600 marek konsumenckich i 1200 biznesowych. Główne kryteria decydujące o przyznaniu nagrody to: wyrazistość marki, jej silna pozycja rynkowa, konkurencyjność, spójność, rozwój oraz budowa relacji z klientami. „Posługujemy się metodologią ekspercką, ponieważ nie oceniamy efektów ostatniej kampanii czy jej spektakularnej kreacji, ale efekt wieloletnich działań pracowników marketingu na rzecz budowy silnej marki. Oceniamy efekt końcowy, przy czym nie tworzymy rankingu, lecz klub ekskluzywnych marek” – mówi Nina Kowalewska-Motlik, partner światowej organizacji Superbrands w Polsce.

Nagrodę Superbrands przyznaje organizacja The Superbrands Ltd. działająca w 80 krajach świata, w Polsce od 2005 r., której celem jest promowanie i nagradzanie sukcesów marek na danym rynku. W tym roku jurorzy wyłonili laureatów w 23 kategoriach konsumenckich (m.in. ochrona zdrowia, kosmetyki, alkohole, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, żywność, napoje, alkohole, rozrywka, itd.) i 42 biznesowych (m.in. bankowość, doradztwo, handel detaliczny, farmaceutyki i biotechnologia).

W konkursie przyznawane są również nagrody honorowe. Tegoroczną  nagrodę odebrał Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek - dla marki mającej wybitne zasługi dla promocji naszego kraju. Na gali z  recitalami wystąpiły Natasza Urbańska (jeździ Mercedesem GLK) i Patrycja Kazadi.