25
sierpnia
2016
|
02:00
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz Unimog – pojazd uniwersalny na drogi i tory

• Ekonomiczne przetaczanie, nawet 1000 ton uciągu
• Nowa generacja Unimoga: wersja Euro V teraz dostępna również na eksport
• Atest przeciwpożarowy do pracy w tunelach


Stuttgart/Berlin. Od 20 do 25 września potrwają targi kolejnictwa Innotrans w Berlinie - wiodąca impreza wystawiennicza w branży transportu szynowego. Mercedes-Benz zaprezentuje tam trzy z gamy najnowszych modeli do użytku drogowego i kolejowego (stoisko nr O/234 w południowej części zewnętrznej przestrzeni ekspozycyjnej). Drogowo-szynowy Unimog może być wykorzystywany do przetaczania wagonów, konserwacji linii kolejowych i zasilania, a także innych prac prowadzonych przy torach. Do grona jego potencjalnych nabywców należą firmy kolejowe, dostawcy usług transportu szynowego (metro, kolejki, tramwaje) czy przedsiębiorstwa budujące i obsługujące linie kolejowe.


Nowością przeznaczoną na rynki pozaeuropejskie, takie jak Chiny czy Rosja, jest nowa generacja nośnika narzędzi Unimog w wersji Euro V. W rezultacie operatorzy z tych krajów również mogą korzystać z zalet udoskonalonego pojazdu, na przykład systemu „EasyDrive” - ten hydrostatyczny napęd trakcyjny umożliwia całkowicie płynną regulację prędkości obrotowej narzędzi przy prędkościach do 50 km/h i łatwe przełączanie pomiędzy trybem roboczym i trybem jazdy.

Egzemplarz pokazowy do pracy na pomoście roboczym

Prezentowany na targach Unimog U 423 z długim rozstawem osi i silnikiem o mocy 170 kW (231 KM) jest wyposażony w podnoszony pomost roboczy i układ prowadzenia szynowego z łożem obrotnicy Może być wykorzystywany na torach o małym promieniu skrętu, takich jak linie tramwajowe. Unimogiem można sterować zdalnie, z poziomu wysuwanej, podnoszonej platformy - na przykład podczas prac przy liniach zasilających  albo wykonywaniu przejazdów inspekcyjnych. W takich przypadkach przydaje się hydrostatyczny napęd trakcyjny, który pozwala bezstopniowo regulować prędkość i z wysoką precyzją prowadzić pojazd z platformy roboczej.

Prace manewrowe ze zdalnym  sterowaniem drogą radiową (ekspozycja)

Jako pojazd manewrowy Unimog ma uciąg do 1000 ton. To rezultat jego unikalnej koncepcji podwozia ze stałym napędem na wszystkie koła, sprzęgłem hydrokinetycznym i jazdą po szynach na własnych kołach. Prezentowany na wystawie, specjalnie przystosowany do prac manewrowych  Unimog U 423 został wyposażony w wagonowy układ hamulcowy obsługujący do 52 osi, układ prowadzenia szynowego czyli koła szynowe z funkcją podnoszenia i opuszczania z wnętrza pojazdu) oraz zdalne sterowanie drogą radiową. Niewielkie koszty utrzymania sprawiają, że Unimog jest równocześnie pojazdem ekonomicznym - zwłaszcza dzięki niskiemu zużyciu paliwa, przystępnym kosztom eksploatacji i możliwości błyskawicznego opuszczenia torów w celu wyjechania na drogę lub plac budowy albo odbycia podróży pomiędzy stacjami kolejowymi.

Budownictwo kolejowe z pomocą żurawia (ekspozycja)

Kolejny egzemplarz prezentowany na stoisku Mercedes-Benz to Unimog U 423 z długim rozstawem osi, zaopatrzony w żuraw i kosz roboczy, układ prowadzenia szynowego oraz wagonowy układ hamulcowy z uciągiem do 400 ton. Wyposażenie żurawia  obejmuje również chwytak.

Swoją przyjazność nośnik narzędzi Unimog zawdzięcza przede wszystkim uniwersalności  zastosowań i możliwości pracy zarówno na drodze, jak i na szynach - w przeciwieństwie do tradycyjnych pojazdów budowy sieci, które mogą pracować jedynie na torach.

To opony odpowiadają za kontakt z podłożem

Dzięki wykorzystaniu specjalnych felg i opon Unimog może poruszać się po liniach kolejowych o standardowym rozstawie szyn (1435 mm), a także po wielu międzynarodowych liniach szerokotorowych. Hydraulicznie opuszczany układ prowadzenia szynowego bezpiecznie utrzymuje go na torach. Na płaskich  odcinkach dróg o długości około 5 m, na przykład na przejazdach kolejowych, Unimoga można łatwo, w ciągu zaledwie kilku minut przełączyć na tryb drogowy lub szynowy, aby dojechać do następnego miejsca pracy.

Atest przeciwpożarowy do pracy w tunelach

Nowa generacja Unimoga jest teraz dostępna również z alarmem pożarowym i systemem gaśniczym w komorze silnikowej. Oznacza to, że drogowo-szynowy Unimog jest zgodny z surowymi normami ochrony przeciwpożarowej i może być użytkowany w tunelach, w których odbywa się także ruch pasażerski.