Stuttgart,
07
lutego
2022
|
16:31
Europe/Warsaw

Mercedes-Benz współpracuje z firmą ProLogium

Mercedes-Benz i ProLogium, lider w dziedzinie akumulatorów półprzewodnikowych, podpisali umowę o współpracy w celu opracowania nowej generacji ogniw akumulatorowych. Oczekuje się, że pierwsze samochody testowe Mercedes-Benz wyposażone w akumulatory półprzewodnikowe stworzone wspólnie z ProLogium zostaną wprowadzone na rynek w nadchodzących latach. Firmy uzgodniły już kamienie milowe, które mają pozwolić na montaż akumulatorów półprzewodnikowych w gamie aut osobowych producenta. Plany zakładają, że nastąpi to w drugiej połowie obecnej dekady.

Do 2030 r. Mercedes-Benz planuje przejść na zasilanie wyłącznie energią elektryczną wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe. Współpracując z wiodącymi firmami z szybko rozwijającej się dziedziny technologii półprzewodnikowych, producent „napędza” swoją działalność badawczo-rozwojową, wspiera dalsze postępy w rozwoju akumulatorów i systematycznie poszerza własną sieć kluczowych partnerów technologicznych. W ten sposób zapewnia sobie nieprzerwany dostęp do najnowszych rozwiązań.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu z zakresu badań nad akumulatorami półprzewodnikowymi oraz ich produkcji ProLogium jest silnym partnerem Mercedes-Benz, pomocnym w utrzymaniu pozycji lidera w technologii akumulatorów.

Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Group AG i dyrektor ds. technicznych odpowiedzialny za rozwój oraz zakupy, powiedział: „Wierzymy, że zasięg i efektywność to nowe punkty odniesienia, jeśli chodzi o auta elektryczne. Technologia półprzewodnikowa pomaga zmniejszyć rozmiar i wagę baterii. Właśnie dlatego współpracujemy z firmami takimi jak ProLogium – chcemy mieć pewność, że Mercedes-Benz nadal będzie »podbijać« nowe obszary w sektorze motoryzacyjnym, z korzyścią dla naszych klientów”.

„Współpracujemy z Mercedes-Benz przy testowaniu naszych ogniw akumulatorowych dla aut elektrycznych już od 2016 r. Cieszymy się, że teraz możemy wzmocnić i rozszerzyć nasze partnerstwo” – powiedział Vincent Yang, dyrektor generalny i założyciel ProLogium Technology. „Współpracując z Mercedes-Benz, chcemy zademonstrować skuteczne zastosowanie naszych bezpiecznych, wysokowydajnych ogniw półprzewodnikowych i pokazać, że spełniają one najwyższe standardy jakości Mercedes-Benz. W ProLogium wierzymy, że innowacyjna technologia musi być poparta skalowalnością produkcji. Z niecierpliwością czekamy na rozbudowę naszej nowej fabryki do końca 2022 r. oraz na współpracę z naszymi klientami. Naszym celem jest pomyślna masowa produkcja”.

Zgodnie z umową Mercedes-Benz zasiądzie w radzie dyrektorów ProLogium. Inwestycja producenta wesprze rozwój technologii ProLogium oraz plany uruchomienia produkcji baterii w Europie.

Technologia półprzewodnikowa

Akumulatorowe ogniwa półprzewodnikowe stanowią jedną z kluczowych „dźwigni” determinujących koszty, skalowalność oraz gęstość energii akumulatorów do samochodów elektrycznych. Elektrolit w stanie stałym pozwala na stosowanie materiałów o wysokiej zdolności magazynowania, wysokim przewodnictwie jonowym i wyższej stabilności chemicznej. Innowacyjne materiały oraz konstrukcja akumulatorów półprzewodnikowych mogą niemal podwoić zasięg, jaki zapewniają dzisiejsze konwencjonalne ogniwa litowo-jonowe.

Informacje na temat Mercedes-Benz

Mercedes-Benz wyznaczył sobie kurs na neutralność w zakresie emisji CO2: wykonując strategiczny ruch od „Electric First” (z ang. pierwszeństwo prądu) do „Electric Only” (ang. tylko prąd), firma przyspiesza swoją transformację w kierunku całkowicie elektrycznej przyszłości. Poprzez konsekwentną integrację najbardziej zaawansowanej technologii ogniw akumulatorowych w samochodach osobowych i dostawczych Mercedes-Benz dąży do zwiększenia zasięgu podczas cyklu produkcyjnego modelu. Jeśli chodzi o technologię półprzewodnikową, producent współpracuje z partnerami w celu opracowania akumulatorów o jeszcze większej gęstości energii – i o jeszcze większym stopniu bezpieczeństwa. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Informacje na temat ProLogium Technology

ProLogium Technology jest światowym liderem w zakresie innowacyjnych technologii akumulatorów nowej generacji – do zastosowań motoryzacyjnych, konsumenckich i przemysłowych. Założona w 2006 r. firma jest pierwszym na świecie masowym producentem baterii litowo-ceramicznych z ogniwami ze stałym elektrolitem. Jej autorskie rozwiązania obejmują ponad 480 patentów, stosowanych lub przyznanych na całym świecie. Zautomatyzowana, pilotażowa linia produkcyjna ProLogium dostarczyła globalnym producentom samochodów prawie 8000 ogniw półprzewodnikowych do testowania i opracowywania modułów. Do końca 2022 r. ProLogium zakończy budowę zakładów w pobliżu Tajpej, a następnie planuje zwiększać swoje moce w zakresie zaopatrywania głównych rynków całego świata. Więcej informacji można znaleźć tutaj.