Warszawa,
22
września
2016
|
02:00
Europe/Warsaw

Mercedes PRO - nowa marka oddziału Mercedes-Benz Vans

Podsumowanie

Hanower. W ramach nowej, strategicznej inicjatywy adVANce oddział Mercedes-Benz rozpoczął proces swojej transformacji - z producenta samochodów zamienia się w dostawcę systemowych rozwiązań transportowych. W ten sposób koncentruje się na rozwoju produktów i usług, które dzięki dopasowaniu do zróżnicowanych potrzeb klientów zwiększają efektywność i produktywność w całym łańcuchu wartości. Dzisiaj firma dokonuje realnego kroku w kierunku realizacji tej inicjatywy i podnosi poprzeczkę w segmencie produktów dla nabywców aut użytkowych, wprowadzając na rynek nową markę Mercedes PRO. To kompleksowe połączenie różnych usług oraz obszarów mobilności, zapewniające klientom niespotykany dotąd poziom obsługi.

Mercedes-Benz Vans integruje wszystkie obecne i przyszłe oferty usługowe w środowisku biznesowym nabywców aut użytkowych pod jedną marką. Cyfrowa platforma internetowa połączy istniejące systemy i usług z nowymi, przydatnymi w codziennej pracy aplikacjami. Zaoferuje ona dopasowane do potrzeb, kompleksowe rozwiązania transportowe i zapewni klientom dostęp do wszystkich komercyjnych usług Mercedes-Benz Vans w jednym miejscu. Platforma zadebiutuje w internecie w pierwszym półroczu 2017 roku pod adresem www.mercedes.pro, na początku z szeroką gamą usług z dziedziny łączności. Każdy z jej użytkowników otrzyma specjalny identyfikator Mercedes ID. Z czasem oferta wzbogaci się o kolejne rozwiązania, w tym wykraczające daleko poza klasyczną eksploatację samochodu dostawczego: od łączności i komunikacji przez mobilność i koncepcje transportu aż po rozwiązania systemowe dla flot.

„Mercedes PRO odzwierciedla świeżość i energię, z jaką chcemy rozwijać naszą strategiczną inicjatywę adVANce. Zaledwie dwa tygodnie po zaprezentowaniu jej założeń wprowadzamy na rynek nową markę” - mówi Volker Mornhinweg, szef Mercedes-Benz Vans. „Wraz z Mercedes PRO tworzymy cyfrowy ekosystem, który pod wspólnym szyldem łączy nasze produkty i usługi. Chcemy wykorzystać technologie przyszłości do spełniania oczekiwań naszych klientów”.

 

Po pierwsze: rozwiązania z zakresu łączności - Mercedes PRO connect

 Jako pierwszy pod nową marką zadebiutuje pakiet usług z zakresu łączności i komunikacji - Mercedes PRO connect. Jego wprowadzenie zaplanowano na pierwszą połowę przyszłego roku. Internetowe usługi Mercedes PRO connect adresowane są do małych i dużych flot - dostarczają narzędzia do zarządzania pojazdami oraz pracą kierowców. Menedżerowie flot mogą przez internet zarządzać zamówieniami i w dowolnej chwili sprawdzać bieżącą lokalizację, poziom paliwa, aktualny przebieg do najbliższego przeglądu oraz inne informacje dotyczące pojazdu. Kierowca komunikuje się z menedżerem za pomocą zainstalowanej na smartfonie lub tablecie aplikacji Driver's App.

W rezultacie Mercedes PRO connect zapewnia skuteczną komunikację i interakcję pomiędzy kierowcą a menedżerem floty. Pozwala bezpośrednio przekazywać szczegóły zamówień oraz pokonywanej trasy, a to pozytywnie wpływa zarówno na sprawność realizacji procesów wewnątrz firmy, jak i na zadowolenie klienta. Opóźnienia zostają ograniczone do minimum.

Co więcej, Mercedes PRO connect oferuje nowe możliwości zmniejszania kosztów, zwiększenia stopnia zrównoważonej eksploatacji samochodu i jej bezpieczeństwa, a ponadto poprawia dostępność pojazdów. Nowe usługi będą dostępne jako wyposażenie akcesoryjne dla Mercedesów Vito oraz Sprinterów.

Mercedes PRO connect już w chwili debiutu połączy 10 różnych usług:

  • Zarządzanie przeglądami - informacje na temat najbliższego przeglądu wraz z prostym planowaniem w Internecie

  • Nadzór pojazdu - efektywne zarządzanie flotą dzięki przekazywaniu, przetwarzaniu i analizie danych pojazdu oraz emitowanych ostrzeżeń, skrócenie czasu ewentualnych przestojów pojazdu

  • Lokalizowanie pojazdu - transfer aktualnej lokalizacji pojazdu oraz wyświetlanie i ustawianie „wirtualnego ogrodzenia” - obszaru, którego opuszczenie wygeneruje stosowne powiadomienie (usługa geofencingu)

  • Komunikacja flotowa - przekazywanie wiadomości, adresów i kontaktów pomiędzy narzędziem do zarządzania flotą oraz aplikacją Driver's App

  • Cyfrowy dziennik kierowcy - automatyczna rejestracja podróży, pokonywanych dystansów oraz początkowych i docelowych adresów podróży, analiza podróży w oparciu o cele zawodowe i prywatne

  • Eco Monitor - łączy dane pojazdu związane z zasobami i ochroną środowiska w celu analizy stylu jazdy kierowcy oraz efektywności floty

  • Eco Trener - funkcja analizy pojazdu i stylu jazdy kierowcy pod kątem czynników związanych ze zużyciem paliwa, grywalizacja jako forma nagrody za oszczędny styl jazdy

  • Pomoc w razie kradzieży - pomoc w razie kradzieży pojazdu i identyfikacja kradzieży paliwa

  • Monitor bezpieczeństwa - łączy dane pojazdu i stylu jazdy kierowcy związane z bezpieczeństwem

  • Trener bezpieczeństwa - funkcja analizy pojazdu i stylu jazdy kierowcy pod kątem czynników wpływających na bezpieczeństwa

Intuicyjną obsługę Mercedes PRO connect zapewnia nowoczesny interfejs z atrakcyjnymi ikonami i przejrzystymi menu. Także aplikacja Driver's App wyróżnia się wyjątkowo przyjaznym, łatwym w obsłudze interfejsem. Będzie dostępna zarówno na urządzenia oparte na Androidzie, jak i systemie iOS.

 

Kiedy przydaje się Mercedes PRO connect: zoptymalizowana komunikacja, większa satysfakcja klientów

Cyfrowe usługi Mercedess PRO connect nie są wyłącznie osobnymi rozwiązaniami. Dzięki przemyślanej komunikacji znacznie zwiększają codzienną wydajność pracy, a jednocześnie zapewniają wysoki poziom wygody. Pokazuje to szereg przypadków, w których można je wykorzystać:

DOKŁADNIE NA CZAS: zlecenie szybkiej dostawy. Menedżer floty dostarczającej świeże posiłki o 10:50 dostaje wiadomość o pilnym zamówieniu. Firma kateringowa z pobliskiej miejscowości do 12:00 potrzebuje świeżych warzyw. Łatwo psujące się towary w ciągu 1 godziny muszą zostać przewiezione z magazynu do odbiorcy. Za pomocą usługi Mercedes PRO connect operator sprawdza dostępność kierowców i wybiera tego, który jest zaledwie 5 km od magazynu. Dostrzega jednak, że jego samochód ma tylko resztkę paliwa. Aby wykluczyć ewentualne opóźnienie, znajduje innego kierowcę, oddalonego o 7 km od magazynu i z odpowiednią ilością oleju napędowego w zbiorniku. Za pośrednictwem Mercedes PRO connect menedżer przekazuje mu wszystkie potrzebne informacje, w tym czas dostawy, adres oraz telefon klienta. Za pomocą aplikacji Driver's App kierowca potwierdza odbiór zamówienia i przekazuje adres dostawy bezpośrednio do systemu nawigacji w swoim samochodzie. Operator natychmiast dzwoni do firmy kateringowej i potwierdza, że towar będzie dostarczony na czas.

W tym przypadku ważną rolę odegrały usługi: Użytkowania pojazdu, Nadzoru pojazdu oraz Komunikacji flotowej. Bez Mercedes PRO connect menedżer floty nie byłby w stanie błyskawicznie sprawdzić lokalizacji poszczególnych kierowców. Musiałby dzwonić do każdego z nich i tracić czas, w najgorszym wypadku uwadze pierwszego kierowcy umknęłaby niewielka ilość paliwa w zbiorniku. Nie dałoby się wówczas uniknąć opóźnienia i nadszarpnięcia jakości świeżego towaru, a to rzutowałoby na zadowolenie klienta.

SPRAWDŹ FLOTĘ: kompletne zarządzanie eksploatacją. Operator w firmie zajmującej się systemami grzewczymi nadzoruje liczną flotę pojazdów. Z uwagi na nadmiar zajęć jeden z jego mechaników nie dopilnował stanu samochodu i zignorował komunikat ostrzegający o konieczności dokonania przeglądu za 1500 km. Kierowca pojazdu pojechał na wakacje, zastąpił go inny pracownik. Po kilkudziesięciu kilometrach jazdy na panelu wskaźników pojawiła się informacja o przekroczeniu interwału serwisowego.

Menedżer floty umawia wizytę w serwisie kolejnego ranka. W czasie inspekcji pracownik stacji obsługi zauważa zużyte klocki hamulcowe. Ponieważ samochód nie dotarł na przegląd na czas, do wymiany kwalifikują się także uszkodzone tarcze hamulcowe - a to generuje dodatkowe koszty i wydłuża postój samochodu w warsztacie. Efekt: konieczność dokonania przetasowań w harmonogramie dostaw i dłuższy czas oczekiwania klientów.

Tymczasem Mercedes PRO connect oferuje ukierunkowane, zapobiegawcze zarządzanie eksploatacją wszystkich pojazdów należących do firmowej floty - i pozwala unikać takich przypadków. Dzięki aplikacji operator floty ma bieżący podgląd interwałów serwisowych oraz zakresów wymaganych przeglądów i może z wyprzedzeniem, przez internet umawiać przeglądy wszystkich samochodów. Efekt: brak dodatkowych kosztów oraz przestojów.

POMOC W RAZIE KRADZIEŻY: Mercedes PRO connect zapewnia także wsparcie w przypadku kradzieży pojazdu flotowego. Operatorzy i kierowcy mogą niezwłocznie zgłosić ją, korzystając z aplikacji. Po zarejestrowaniu zgłoszenia pracownik infolinii Mercedes-Benz kontaktuje się z menedżerem floty. Personel serwisowy może pomóc policji w zlokalizowaniu pojazdu dzięki danym GPS. W razie kradzieży obsługa infolinii służy pomocą także w przypadku innych usług.

Mercedes PRO connect okazuje się wyjątkowo przydatny również wtedy, gdy dojdzie do kradzieży paliwa - pozwala operatorowi monitorować styl jazdy kierowcy i porównać go z ponadnormatywnym zużyciem paliwa, wysyła komunikat ostrzegawczy o znacznym ubytku podczas postoju pojazdu i informację o tym, kto ostatnio prowadził.

OPTYMALIZACJA BIZNESU: zwiększanie efektywności. Nawet w małych firmach inwentaryzacja i sporządzanie rocznego budżetu pochłania mnóstwo czasu i wysiłku. Dzienniki podróży są często analizowane w znacznym pośpiechu, tuż przed końcem roku. Pracę utrudniają brakujące rachunki za paliwa, a pracownicy zmuszani są do dokonywania zbyt daleko idących szacunków, jeśli chodzi o przychody, liczebność personelu, cele itd.

Mercedes PRO connect ułatwia optymalizację działalności i pomaga operatorom oraz menedżerom flot zachować przegląd wszystkich tras i pojazdów. Menedżer może ustalić jasne zasady co do stylu jazdy oraz przebywanych tras, korzystając z geofencingu („wirtualnego ogrodzenia”), aby ograniczyć zużycie paliwa i wydatki na eksploatację. Rozwiązanie sygnalizuje również zbliżające się przeglądy.

ECO NAGRODA DLA KIEROWCY: wspiera oszczędny styl jazdy. Za pomocą aplikacji Driver's App Mercedes PRO connect pozwala kierowcom na bieżąco analizować ich styl jazdy. Przewidujące sposób prowadzenia pojazdu i wcześniejsze zmiany biegów w znacznym stopniu wpływają na obniżenie zużycia paliwa, a co za tym idzie - kosztów eksploatacji. Kierowcy mogą otrzymywać jasno sprecyzowane instrukcje co do zrównoważonego stylu jazdy. Ponadto, Mercedes PRO connect pozwala monitorować zużycie paliwa poszczególnych samochodów.