07
sierpnia
2013
|
02:00
Europe/Warsaw

Mercedes Światłoczuły czyli spotkanie filmowe oraz malowanie światłem w Stacji Mercedes

12 sierpnia 2013 r. Stacja Mercedes na warszawskim Powiślu stanie się centrum filmowego świata. Spotkanie z Grażyną Torbicką, Marcinem Dorocińskim i Arthurem Reinhartem, rozmowa z Katarzyną Bareją (córką Stanisława Barei), a także malowanie światłem, czyli zabawa z fotografią organizowana przez Polskę Światłoczułą  – to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na ten dzień.

W najbliższy poniedziałek o godzinie 18.00 w Stacji Mercedes rozpocznie się malowanie światłem z Polską Światłoczułą – pomysłodawcą przedsięwzięcia polegającego na projekcji filmów w miejscowościach, w których mieszkańcy pozbawieni są możliwości spotkań z polskim filmem autorskim i jego twórcami. W wyciemnionym wnętrzu Czułka (który jest jednym z dwóch – obok Światka – światłoczułych samochodów Mercedesa) będzie można malować światłem. Jest to impresjonistyczna zabawa z fotografią, w której rejestrowane jest światło wprawione w ruch. W ciągu dziesięciu sekund można namalować światłem kolorowych latarek swój obraz, na którym uwieczniony będzie również portret samego „malarza”. W zabawie mogą wziąć udział zarówno najmłodsi, jak i starsi amatorzy światła.

O godzinie 19.00 organizatorzy zapraszają na dyskusję „Mercedes w Polskim Filmie", którą poprowadzi Maciej Replewicz, autor biografii „Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła”. W spotkaniu weźmie udział córka twórcy kultowych filmów – Katarzyna Bareja, redaktor naczelny magazynu Classicauto – Wojciech Jurecki oraz operator – Wojciech Jastrzębowski.

Natomiast o 20.30 Ewa Łabno-Falęcka porozmawia z Grażyną Torbicką, Arthurem Reinhartem, Edwardem Miszczakiem i Marcinem Dorocińskim o festiwalach filmowych w Polsce i o tym, jak przy okazji wspierać filmowe pasje, o udanych debiutach i gwiazdorskich obsadach  oraz o projekcie Polska Światłoczuła, który juz trzeci rok kręci filmowo po polskich wsiach i miasteczkach, po remizach, kościołach i więzieniach

W programie poniedziałkowego wieczoru znajduje się też pokaz dwóch zabytkowych Mercedesów Jarosława Jaźwińskiego, które brały udział w kilku polskich filmach. Miłośnicy samochodów będą mieli okazję obejrzeć również klasyczne modele, które dumnie zaprezentują członkowie Klubu Zabytkowych Mercedesów.

Stacja Mercedes codziennie przez całe lato (do połowy października) oferuje solidną porcję kultury i sztuki – oprócz wystaw prac renomowanych artystów odbywają się ciekawe dyskusje dotyczące kultury współczesnej, warsztaty twórcze dla dzieci oraz koncerty – zarówno muzyki klasycznej, jak i wszelkich gatunków współczesnych.

Inicjatorem projektu Stacja Mercedes, który od 20 lipca wzbogacił ofertę kulturalną Powiśla jest Mercedes-Benz przy współpracy z Fundacją Bęc Zmiana, Grupą Warszawa oraz warszawską pracownią projektową WWAA. Program Stacji opracowany został przez Grupę Warszawa wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana.

17:00 - prezentacja zabytkowych Mercedesów Jarosława Jaźwińskiego
18:00 - malowanie światłem z Polską Światłoczułą
19:00 - dyskusja „Mercedes w Polskim Filmie"; moderator – Maciej Replewicz
20:30 - dyskusja nt. projektu Polska Światłoczuła i polskich festiwali filmowych; moderator – Ewa Łabno-Falęcka
21:30 - projekcja filmu „Holy Motors” Léos Caraxa

STACJA MERCEDES, róg ul. Kruczkowskiego i al. 3 Maja w Warszawie
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Patronem medialnym dnia „Mercedes Światłoczuły” jest magazyn Classicauto

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń obywających się w Stacji Mercedes znajdują się na facebooku: www.facebook.com/StacjaMercedes oraz na stronie  www.stacjamercedes.pl