Stuttgart,
01
grudnia
2021
|
15:40
Europe/Warsaw

Nowy Mercedes-AMG SL: miękki dach pozwala łączyć dynamikę z komfortem

Sportowe pozycjonowanie nowego SL-a skłoniło projektantów do zastosowania elektrycznie sterowanego miękkiego dachu zamiast metalowego poszycia typu vario znanego z poprzednika. Zmniejszenie masy dachu o 21 kilogramów i wynikający z tego niżej położony środek ciężkości mają pozytywny wpływ na dynamikę jazdy. Jednocześnie przed konstruktorami stanęło zadanie utrzymania wysokiej przydatności na co dzień oraz uzyskania wzorowego komfortu akustycznego.

Z myślą o realizacji tych założeń zastosowano dach o trójwarstwowej konstrukcji: z napiętą powłoką zewnętrzną, precyzyjnie wykonaną podsufitką i umieszczoną pomiędzy nimi matą akustyczną. Ta ostatnia, wykonana z wysokiej jakości materiału o gramaturze 450 g/m2, zapewnia doskonały poziom komfortu akustycznego.

Oszczędzająca miejsce i masę koncepcja składania w literę Z pozwoliła zrezygnować z konwencjonalnej pokrywy schowka na dach. Jej funkcję pełni przednia część poszycia. Szczeliny po lewej i prawej stronie wypełniają automatycznie sterowane klapy. Cały proces składania lub rozkładania trwa tylko około 15 sekund i może odbywać się również podczas jazdy, z prędkością do 60 km/h. Dach obsługuje się za pomocą przełączników w konsoli środkowej lub poprzez ekran dotykowy, na którym postęp w składaniu lub rozkładaniu jest wizualizowany za pomocą animacji.

Dach rozciąga się na zoptymalizowanej pod względem masy stalowo-aluminiowej ramie, która – za sprawą swojej lekkiej konstrukcji – również przyczynia się do niskiego położenia środka ciężkości pojazdu. Dwie zintegrowane, zaokrąglone aluminiowe poprzecznice służą tu jako dodatkowe wzmocnienia. Zewnętrzne poszycie jest dostępne w trzech kolorach do wyboru: czarnym, szarym lub czerwonym. Aby zapewnić dobrą widoczność do tyłu, tylna szyba – wykonana z bezpiecznego szkła – ma funkcję podgrzewania.

Elastyczna komora miękkiego dachu

Kolejną innowacją jest komora miękkiego dachu – znacznie lżejsza i bardziej kompaktowa niż schowek na twardy dach, dzięki czemu pozwala wygospodarować większą przestrzeń transportową. Do 213-litrowego bagażnika nowego SL-a idealnie pasują np. dwie torby golfowe. Szczególnie praktyczna jest automatyczna przegroda bagażnika, która wchodzi w skład opcjonalnego pakietu organizacji przestrzeni ładunkowej. Gdy dach jest zamknięty, przegroda podnosi się, zwiększając pojemność bagażnika do około 240 l.

Dzięki funkcji bezdotykowego dostępu HANDS-FREE ACCESS tylną pokrywę można otwierać i zamykać w pełni automatycznie, ruchem stopy pod zderzakiem. Walory transportowe podnosi wspomniany już, opcjonalny pakiet organizacji przestrzeni ładunkowej, który obejmuje ruchomą podłogę bagażnika, praktyczne siatki do mocowania w bagażniku, z tyłu i w przestrzeni na nogi pasażera, składany kosz na zakupy oraz gniazdko 12 V.