29
października
2012
|
01:00
Europe/Warsaw

Obietnica dotrzymana!

Stuttgart/Wiesbaden – Zadanie wydawało się być niewykonalne: zmniejszenie zużycia paliwa i obniżenie emisji spalin przy jednoczesnym spełnieniu normy emisji spalin Euro VI. W teście „Record Run Buses 2012“ nowe miejskie autobusy liniowe Mercedes-Benz Citaro i nowy autokar Setra ComfortClass 500 udowodniły, że oba pozornie niemożliwe do pogodzenia cele stawiane przez Euro 6 można osiągnąć, i to jednocześnie. W teście Record Run Buses 2012 nadzorowanym przez neutralnych jurorów pięć autobusów przebyło łącznie prawie 18 000 kilometrów. Wniosek: Obiecywane wcześniej oszczędności paliwa rzędu 4-6 % (Citaro) i 5-6 % (Setra) zostały nie tylko spełnione lecz nawet znacząco przekroczone. Test Record Run Buses 2012 pokazał w sposób jednoznaczny, że Euro 6 może być też opłacalne w wymiarze ekonomicznym.

Test Record Run Buses 2012: pięć autobusów, pięć dni, 18 000 km

Od 22 do 26 października 2012 r. pięć autobusów nieprzerwanie realizowało ambitny program. Obciążone realnym balastem wynoszącym do 50% swojej masy użytkowej trzy mercedesy Citaro pokonały po 1400 km, poruszając się w trudnych warunkach miejskich. Na wymagających trasach w ruchu dalekobieżnym każdy z autobusów wysokopokładowych Setra ComfortClass 500 pokonał około 7000 km na drogach publicznych.

Trasy wszystkich pięciu autobusów, zarówno te w ruchu miejskim na ulicach stolicy Hesji Wiesbaden (Citaro) jak i na kursach pomiędzy Lipskiem a Hamburgiem względnie w czworoboku miast Lipsk/Sangershausen, Schweinfurt, Hof i Budziszyn (Setra), były bardzo wymagające.

Citaro Euro VI: w teście „Record Run“ oszczędniejszy o 8,5%

Mercedes-Benz Citaro przystąpił do testu od razu w trzech wariantach: nowy model spełniający wymogi emisji spalin Euro 6 z równie nowym silnikiem Mercedes-Benz OM 936 h o pojemności 7,7 l i mocy 220 kW (299 KM) zmierzył się z porównywalnymi poprzednikami wykonanymi wg Euro 5 i wyposażonymi w silniki OM 906 hLA (6,4 l pojemności, moc 210 kW/286 KM) oraz OM 457 hLA (220 kW/299 KM). Skrzynia biegów, przełożenie osi i opony były w każdym modelu identyczne.

Podczas testu Record Run Buses 2012 nowy Citaro Euro 6 wyróżniał się spośród swoich rywali spalaniem na poziomie 38,7 l/100 km, co przy uwzględnieniu trudnej trasy było doskonałym wynikiem. Nowy model wyraźnie zdystansował swoich i tak już oszczędnych poprzedników o 3,6 l/100 km czyli o 8,5%. Tym samym Citaro Euro 6 nie tylko spełnia obietnicę swojej marki, zgodnie z którą zużycie paliwa miało zmniejszyć się o 3-5 %, lecz znacząco przekroczył związane w nim oczekiwania. Przy rocznym przebiegu 60 000 km obciążenie środowiska spada jednocześnie o 5700 kg emisji CO2.

Z oszczędności w zakresie zużycia paliwa wynika zaskakująca kalkulacja ekonomiczna: Nowy Citaro Euro 6 przy rocznym przebiegu 60 000 km w porównaniu z modelem wykonanym wg Euro 5 przy dzisiejszych cenach paliw wynoszących mniej więcej 1,25 Euro za litr oleju napędowego (netto) oszczędza około 2 700 Euro w skali roku. Tym samym wyższy wydatek na nowego Citaro Euro 6 zwraca się już po czterech latach. Kolejną korzyścią jest prognozowana wyższa wartość w chwili odsprzedaży samochodu używanego.

Z testu Record Run Buses 2012 nasuwa się następujący wniosek: Przejście na Euro 6 wyraźnie obniżyło w autobusach Mercedes-Benz Citaro nie tylko zużycie paliwa lecz także emisje zanieczyszczeń. Euro 6 opłaca się też w wymiarze ekonomicznym.

Setra ComfortClass S 515 HD: oszczędność paliwa o 8,2%

Podobne wyniki uzyskano w przypadku nowej Setry ComfortClass 500. Do rywalizacji stanął tu S 515 HD z serii ComfortClass 500 wyposażony w nową jednostkę napędową Mercedes-Benz OM 470 o mocy 315 kW (428 KM) wykonany wg Euro 6. Jego przeciwnikiem był porównywalny poprzednik S 415 GT-HD z serii ComfortClass 400 wyposażony w dotychczasowy silnik OM 457 LA o identycznej mocy 315 kW (428 PS). Również w tym pojedynku przełożenia skrzyni biegów i osi napędowej a także opony były identyczne. Autokary zostały w pełni obciążone do ich dopuszczalnej masy całkowitej wynoszącej 18 ton.

Także i w tej części tekstu nowy ComfortClass typu S 515 HD zabłysnął na trasie 7000 km wyjątkowo dobrym wynikiem 21,0 l/100 km i zdystansował swojego oszczędnego poprzednika o 1,9 l/100 km czyli o 8,2 %. Mając na uwadze zapowiedzi o oszczędnościach w spalaniu o 5-6 % wniosek jest jednoznaczny: także i tu dotrzymano obietnicy, a w teście Record Run Buses 2012 nawet z nawiązką.

Mała kalkulacja przyda się również w przypadku nowej Setry ComfortClass 500: przy rocznym przebiegu rzędu 100 000 km użytkownik pojazdu zaoszczędzi na paliwie 2 850 Euro, przy założeniu cen wynoszących obecnie mniej więcej 1,50 Euro, zaś przy przebiegu 180 000 będzie to już 5 000 Euro w skali roku. Redukcja emisji CO2 wynosi około 5 000 kg względnie 9 000 kg rocznie. Poczyniony wcześniej wniosek potwierdza się i tu: Euro 6 opłaca się nie tylko ze względu na ochronę środowiska i zasobów naturalnych lecz także w wymiarze ekonomicznym.

Pięć autobusów w wielkim pięciodniowym teście wydajności

Punktem startowym i docelowym testu Record Run Buses 2012 przeprowadzonego z udziałem trzech Mercedes-Benz Citaro i dwóch Setra z serii ComfortClass była stolica Hesji Wiesbaden. Start miał miejsce 22 października 2012 r. o godz. 13. Pięć autobusów było w akcji bez przerwy przez pięć dni, pomijając dwie przerwy dziennie na tankowanie.

Trzy Citaro w miejskim „maratonie“ na ulicach Wiesbaden[G1] 

W konfrontacji autobusów miejskich stanęły naprzeciwko siebie nowy Mercedes-Benz Citaro Euro 6 w wersji solo i jego poprzednicy o porównywalnej mocy. Przeniesienie mocy przejmowała w przypadku każdego z nich w pełni automatyczna przekładnia hydrokinetyczna ZF Ecolife. Identyczne było także przełożenie napędzanej osi tylnej wynoszące i=5,771.

Wszystkie Citaro poruszały się ulicami Wiesbaden w ruchu liniowym na bardzo trudnej linii nr 17. Linia ta prowadzi zarówno przez śródmieście heskiej stolicy łącznie z deptakiem jak i peryferie miasta.

Aby zapewnić realistyczne warunki jazdy, autobusy testowe utrzymywały wyraźny odstęp nie tylko względem siebie nawzajem lecz także do jadących przed nimi autobusów liniowych. Na linii nr 17 liczącej w sumie 18,6 km długości i przebiegającej przez wzniesienia o wysokości ponad 400 m autobusy odbyły 17 kursów dziennie. Kierowcy podjeżdżali na wszystkie przystanki, obniżali podwozie korzystając z funkcji Kneelingu i otwierali drzwi dla pasażerów.

Dwie Setry pokonały dziennie 1800 km dróg krajowych

W kategorii autobusów turystycznych Setra ComfortClass typu S 515 HD spełniająca normy emisji Euro 6 zmierzyła się ze swoją poprzedniczką Setrą S 415 GT-HD z serii ComfortClass 400 wykonaną wg Euro 5 o identycznej mocy silnika. Każdy z obu dwuosiowych autokarów wysokopokładowych liczy nieco ponad dwanaście metrów długości. W pojazdach pracowała skrzynia biegów GO 250-8 PowerShift (ComfortClass 500) lub Mercedes GO 240-8 PowerShift. Ich przełożenia były identyczne podobnie jak przełożenia tylnych osi obu autobusów, które wynosiły i=3,583.

Również w przypadku tych autokarów punktem startowym trasy do Lipska było Wiesbaden. Stamtąd w ciągu dnia pokonywały pętlę o długości 881 km biegnącą z Lipska przez Erfurt, Schweinfurt, Bayreuth, Drezno do Budziszyna i z powrotem. W nocy obie Setry przemierzały liczącą 922 km trasę Lipsk – Poczdam – Hamburg.

Każdego dnia autobusy pokonywały odległości przekraczające 1800 km. Około 90 % trasy stanowiły autostrady, 10 % drogi federalne i krajowe. Dozwolona prędkość maksymalna, która wynosiła 100 km/h względnie 80 km/h, była w miarę możliwości utrzymywana, dopóki pozwalały na to warunki na drodze.

Identyczne warunki, technika i tankowanie pod nadzorem

Oprócz jednakowych skrzyni biegów i przełożenia osi zadbano również o to, by testowane pojazdy danej serii miały identyczne obciążenie, ogumienie i głębokość profilów opon. Wszystkie autobusy na początku testu Record Run Buses 2012 posiadały przebieg rzędu 10 000 km. Za kierownicami pojazdów uczestniczących w Record Buses 2012 siedzieli przeszkoleni kierowcy testowi i trenerzy Ecotrainingu Omniplus. Każdym z pięciu autobusów na każdej zmianie jechała załoga składająca się z dwóch kierowców, którzy codziennie zmieniali autobus. Jazda odbywała się non stop na dwie zmiany. Kierowcy zaangażowani do Record Run Buses 2012 na linii 17 w Wiesbaden przeszli jeszcze dodatkowe szkolenie przeprowadzone przez instruktorów nauki jazdy z zakładu komunikacji.

Samochody testowe i ich jazdę nadzorowało niezależne stowarzyszenie rzeczoznawców Dekra. Inżynierzy zaplombowali wszystkie elementy o istotnym znaczeniu dla zużycia paliwa oraz zbiorniki paliwa i kontrolowali każde tankowanie. Ponadto sprawdzano i pieczętowano ładunek. Każde tankowanie odbywało się na tych samych stacjach paliw w Wiesbaden bądź w Lipsku, stosowano nawet identyczne dystrybutory. Nawet pozycja pojazdów przy dystrybutorze była ściśle zdefiniowana.

Autobusy były ponadto wyposażone w mierniki zużycia paliwa. Każdy ruch pięciu autobusów uczestniczących w Record Run Buses 2012 można było sprawdzać przy pomocy systemu telematycznego FleetBoard.

Dojazd do celu w Wiesbaden 26 października 2012 po 18 000 km

W dniu 26 października o godz. 14 wszystkie pięć autobusów testowych Record Run Buses 2012 zjechało do Wiesbaden, gdzie mieścił się cel ich trasy. Do tego momentu wszystkie autobusy turystyczne przebyły około 7 000 km a miejskie autobusy liniowe około 1 400 km.

Citaro i ComfortClass 500: maksimum wydajności

Inżynierowie z Daimler Buses dołożyli wszelkich starań, by w autobusach Mercedes-Benz Citaro i Setra ComfortClass 500 uzyskać maksimum wydajności. Dzięki ich licznym zabiegom udało się zniwelować zwiększoną masę, jaką wniosły ze sobą siłą rzeczy dodatkowe bądź też większe podzespoły w ramach przejścia z Euro 5 na Euro 6. Właśnie dzięki temu nowy ComfortClass 500 wypada nawet lżej niż jego poprzednik. Pomimo tego oba autobusy załadowano do 18 ton.

Sercem napędu są nowe silniki BlueEfficiency Power. Zarówno rzędowa sześciocylindrowa jednostka Mercedes-Benz OM 936 h w Citaro jak i OM 470 w Setra ComfortClass 500 wyróżniają się wytrzymałością, długą żywotnością, maksymalnie oszczędnym zużyciem paliwa, oleju silnikowego i AdBlue oraz długimi interwałami serwisowymi. Cechą typową dla wszystkich silników jest wysoki moment obrotowy już przy niskich prędkościach obrotowych i doskonały zryw. Obie cechy to warunki niezbędne do tego, aby możliwe było skuteczne zastąpienie poprzednich jednostek o częściowo większej pojemności skokowej – zgodnie z dewizą „downsizingu”.

Mając na względzie zużycie paliwa i żywotność projektanci oprócz napędów wzięli także pod lupę podzespoły pomocnicze zarówno w Mercedes-Benz Citaro jak i w Setrze ComfortClass 500. Prądnice, systemy zarządzania akumulatorami, wentylatory chłodnicy czy sprężarki powietrza – te i inne agregaty mają duży wpływ na zużycie paliwa, dlatego też tu i ówdzie zoptymalizowano je jeszcze w najdrobniejszym szczególe.

Citaro Euro VI: specjalnie zoptymalizowane podzespoły pomocnicze

W Citaro Euro 6 podkreślić należy w szczególności dwie wyjątkowe cechy, które ogrywają niezmiernie ważną rolę w miejskim autobusie liniowym. Obniżona wysokość progu zmniejsza zapotrzebowanie powietrza podczas kneelingu na przystanku a tym samym zużycie potrzebnej do tego energii. Drugi punkt dotyczy zarządzania energią: Prąd wytwarzany bezkosztowo (bez wtrysku paliwa) podczas suwu magazynowany jest w kondensatorach dwuwarstwowych (Supercaps) i jest ponownie udostępniany w chwili przyśpieszania. Odciąża to generatory i zmniejsza tym samym zużycie paliwa.

Setra ComfortClass 500: wyjątkowa aerodynamika

W nowej Setrze ComfortClass 500 jako autobusie turystycznym bardzo istotną rolę odgrywa jej wyjątkowa aerodynamika. Począwszy od zaokrąglonego przodu z bezprzegubowymi wycieraczkami o płaskich piórach[GJ2]  i zoptymalizowanymi lusterkami zewnętrznymi, poprzez maksymalnie gładkie powierzchnie boczne aż po tył pojazdu z bocznym zwężeniem i krawędzią spływu aerodynamika nowej Setry ComfortClass 500 wyznacza nowe standardy wśród autobusów turystycznych. Wynikiem tych zmian jest doskonały współczynnik oporu powietrza wynoszący cw=0,33. Opór powietrza zmniejszono ponadto dzięki pewnemu niespotykanemu dotąd w branży trikowi: od prędkości 95 km/h autobus obniżany jest o 20 mm.

Prognoza: Redukcja spalania między 4 a 6%

Podsumowując wszystkie przeprowadzone zabiegi projektanci autobusów Daimlera przyjmują, że wraz z przejściem Mercedes-Benz Citaro na stopień emisji spalin z Euro 5 na Euro 6 spalanie zmniejszyło się o 4-6 %. Zaś w przypadku zamiany Setry ComfortClass 400 na nową ComfortClass 500 inżynierowie spodziewają się po nowym modelu oszczędności w zużyciu paliwa na poziomie 5-6 %. W warunkach testowych Record Run Buses 2012 prognozowane korzyści nie tylko potwierdziły się w praktyce lecz nawet okazały się być znacznie większe.

Zdjęcia samochodów z mety testu Record Run Buses 2012 o numerach 12C1225_214, 12C1225_184 i 12C1225_132 a także dalsze informacje przygotowane przez firmy Mercedes-Benz i Setra dostępne są w internecie na stronie: www.media.daimler.com i www.daimler.com