Stuttgart,
12
października
2017
|
15:42
Europe/Warsaw

Plany Mercedes-Benz: ponad 10 różnych pojazdów z napędem całkowicie elektrycznym do 2022 roku

Podsumowanie

Na drodze do jazdy lokalnie bezemisyjnej koncern Daimler kontynuuje realizację „trzypasmowej” strategii układów napędowych – opartej na pojazdach elektrycznych, hybrydowych oraz zasilanych silnikami spalinowymi. Firma przyjmuje holistyczne podejście do elektryfikacji i wprowadza na rynek nową markę EQ. Poza opracowaniem modułowej rodziny samochodów koncern stworzy kompleksowy ekosystem, obejmujący niezbędną infrastrukturę do ładowania.

„Wszystko mamy przygotowane. Tylko w rozwój gamy naszych aut EQ zainwestujemy ponad 10 mld euro” – mówi Ola Källenius, który od początku br. odpowiada za badania w koncernie Daimler i rozwój Mercedes-Benz Cars. „Do 2022 roku wprowadzimy na rynek więcej niż 10 pojazdów z napędem całkowicie elektrycznym. Przeprowadzimy też elektryfikację całego portfolio Mercedes-Benz. W przypadku każdej serii modelowej nasi klienci będą mogli wybrać przynajmniej jedną elektryczną alternatywę – więc łączna liczba takich modeli (hybrydowych lub na prąd – przyp. tłum.) wzrośnie do 50”.

Jeśli chodzi o przyszłość mobilności, koncern Daimler polega na dalszym współistnieniu różnych rozwiązań, optymalnie dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów i modeli samochodów. Ola Källenius: „Kładziemy nacisk na wysoce efektywne, zaawansowane technicznie silniki spalinowe, systematyczną hybrydyzację oraz jednostki elektryczne zasilane energią z akumulatora lub ogniw paliwowych. Celowo mamy tak szerokie podejście – uwzględniamy nasze szerokie portfolio pojazdów oraz zróżnicowane wymagania klientów w zakresie mobilności”.

Droga nr 1: jako elektryczny pionier Mercedes-Benz opiera się na mobilności wolnej od emisji CO2

W 2007 r. smart fortwo electric drive uczynił Daimlera pierwszym producentem, który zaoferował produkowane seryjnie auto elektryczne. Dziś w sprzedaży jest już czwarta generacja smarta electric drive. Latem 2017 r. do modeli smart fortwo coupé oraz smart forfour (średnie zużycie energii elektrycznej: 12,9/13,1 kWh/100 km; średnia emisja CO2: 0 g/km) dołączył smart fortwo cabrio z elektrycznym napędem akumulatorowym. Teraz smart, jako pierwsza marka samochodów, planuje systematyczne przestawienie się z silników spalinowych na elektryczne. Od 2020 r. w Europie i USA firma chce sprzedawać wyłącznie modele na prąd.

W dalszą przyszłość pozwala spojrzeć studium designerskie smart vision EQ fortwo, ilustrujące nowe rozwiązania dla zindywidualizowanego, elastycznego i efektywnego lokalnego transportu publicznego. Autonomiczny, zasilany jednostką elektryczną smart vision EQ prezentuje spójną koncepcję miejskiej mobilności jutra – oraz przyszłości tzw. car-sharingu, czyli współdzielenia samochodów.

Mercedes-Benz przyjmuje holistyczne podejście do elektryfikacji układów napędowych. Firma pracuje nad rozwojem marki EQ z myślą o stworzeniu całego ekosystemu, który poza samymi autami elektrycznymi obejmować będzie kompleksową ofertę w zakresie elektromobilności – od inteligentnych usług i jednostek przechowywania energii dla użytku prywatnego i komercyjnego aż po rozwiązania w dziedzinie ładowania oraz recyklingu.

Istotnym elementem tej inicjatywy jest opracowanie wszechstronnej architektury dla pojazdów elektrycznych zasilanych energią z akumulatora. Produkcja pierwszego seryjnego modelu nowej marki EQ – o nazwie EQC – ma ruszyć w fabryce Mercedes-Benz w Bremen w 2019 r.

Podczas niedawnego salonu samochodowego we Frankfurcie Mercedes-Benz zaprezentował prototyp EQA – przykład realizacji strategii marki EQ w klasie aut kompaktowych. Pojazd wyposażono w dwa silniki elektryczne, po jednym z przodu i z tyłu, o mocy systemowej układu napędowego przekraczającej 200 kW. Zmienna dystrybucja momentu obrotowego między osiami zapewnia zróżnicowaną charakterystykę jazdy. O tym, który program układu napędowego jest aktualnie załączony, prototyp EQA informuje za pomocą komunikatów na unikalnej, cyfrowej osłonie chłodnicy.

Przedprodukcyjne egzemplarze GLC F-CELL stanowią z kolei wyraźny sygnał koncernu Daimler w zakresie rozwoju technologii ogniw paliwowych. Zaprezentowane na targach we Frankfurcie pojazdy jako pierwsze na świecie łączą napęd wodorowy z ładowanym z gniazdka akumulatorem litowo-jonowym jako dodatkowym źródłem energii. Dzięki inteligentnej współpracy obu źródeł energii silnik elektryczny zapewnia przyjemność z dynamicznej jazdy przy zerowej lokalnej emisji spalin. Rodzinny SUV oferuje też szereg innych zalet: ma funkcjonalne nadwozie, zapewnia długi zasięg i moc 147 kW (200 KM), może się pochwalić krótkim czasem tankowania i jest wyposażony najnowszą generację systemów wspomagających wraz z funkcjami zarezerwowanymi specjalnie dla pojazdu z napędem wodorowo-akumulatorowym.

W przyszłości także w gamie pojazdów użytkowych wszystkich klas dostępne będą lokalnie bezemisyjne wersje elektryczne: FUSO eCanter, przeznaczony do lekkiego transportu dystrybucyjnego na terenie Europy, Azji i Ameryki, oraz elektryczna ciężarówka Mercedes-Benz dla transportu ciężkiego. W USA północnoamerykański oddział Daimler Trucks North America pracuje nad elektryczną ciężarówką Freightliner eCascadia dla transportu dalekobieżnego. W 2018 r. do produkcji seryjnej trafi pierwszy miejski autobus z elektrycznym napędem akumulatorowym.

Tymczasem Mercedes-Benz Vans pracuje nad całkowicie elektrycznymi wersjami Vito i Sprintera. Znany jest już pierwszy partner, który będzie je użytkować – to firma logistyczna Hermes.

Droga nr 2: szeroka gama hybryd plug-in będzie jeszcze szersza

Hybrydy plug-in reprezentują kluczowy etap rozwoju na drodze do lokalnie bezemisyjnej przyszłości pojazdów mechanicznych. Dlaczego? Ponieważ oferują klientom to, co najlepsze w dwóch rodzajach napędu: w mieście mogą poruszać się w trybie całkowicie elektrycznym, a na długich trasach korzystają z potencjału jednostki spalinowej. Aby podkreślić istotną rolę hybryd w procesie elektryfikacji samochodu w ogóle, modele plug-in sygnowane przez Mercedes-Benz będą w przyszłości nosić oznaczenie EQ Power.

Ponieważ hybrydowy napęd plug-in swoje największe atuty ujawnia w pojazdach wyższych klas i przy zróżnicowanym trybie eksploatacji, Mercedes-Benz opowiada się za taką koncepcją napędu w modelach od Klasy C wzwyż. Hybrydową ofensywę ułatwia inteligentna, modułowa koncepcja napędu – dzięki możliwości skalowania daje się zastosować go w wielu seriach modelowych, w samochodach z różnymi nadwoziami oraz w autach z kierownicą po lewej i prawej stronie.

Po modelach C 350 e* (limuzyna, kombi oraz wersja z długim rozstawem osi przeznaczona na rynek chiński), GLE 500 e 4MATIC*, GLC 350 e 4MATIC*, GLC Coupé 350 e 4MATIC* oraz E 350 e* do oferty dołącza ósma hybryda plug-in Mercedesa – S 560 e* (*średnie zużycie paliwa: 2,1-3,3 l/100 km, średnie emisje CO2: 48-78 g/km, średnie zużycie prądu: 11,0-16,7 kWh/100 km), następca limuzyny S 500 e.

Hybrydowy napęd S 560 e łączy benzynowy silnik V6 o mocy 270 kW (367 KM) oraz elektryczną jednostkę rozwijającą 90 kW. Trzecia generacja hybrydowej przekładni stanowi ewolucję skrzyni automatycznej 9G-TRONIC PLUS. Przekładnia hydrokinetyczna, sprzęgło i silnik elektryczny zespolono tu w innowacyjną jednostkę hybrydową. Dzięki zintegrowaniu i połączeniu sprzęgła rozłączającego, tłumika drgań skrętnych oraz sprzęgła blokującego (lock-up) z wirnikiem jednostki elektrycznej pozwoliło zachować kompaktowe gabaryty konstrukcji. Przekładnia hydrokinetyczna z wydajnym, efektywnym obiegiem hydraulicznym zapewnia niezwykłą gładkość podczas ruszania z miejsca w trybie hybrydowym.

Nowy rozdział w napędach dla autobusów otwiera hybryda Citaro. Po raz pierwszy na świecie technologia hybrydowa dostępna jest w ramach specjalnego wyposażenia dla niezwykle szerokiej gamy autobusów miejskich z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, a nie w postaci osobnych modeli – i w ten sposób może zapewnić korzyści w wielu wariantach pojazdów. W połączeniu z nowym, elektrohydraulicznym układem kierowniczym hybrydowy napęd Citaro ogranicza zużycie paliwa autobusu, już teraz słynącego ze swojej oszczędności, nawet o kolejne 8,5 %, zależnie od zastosowań oraz specyfikacji.

Droga numer 3: wysoce efektywne silniki spalinowe

Na swojej mapie drogowej w kierunku zrównoważonej mobilności Mercedes-Benz przywiązuje dużą wagę do optymalizacji nowoczesnych jednostek spalinowych. Do dalszej redukcji zużycia paliwa w ramach całej floty w szczególności – zwłaszcza w Europie – przyczyniają się ekonomiczne, przyjazne środowisku i popularne silniki wysokoprężne. Nowy 4-cylindrowy diesel OM 654 zapoczątkował przełomową rodzinę jednostek Mercedes-Benz. To pierwszy motor wysokoprężny dla aut osobowych ze stopniowaną misą spalania. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznego kształtu misy spalania w koronie tłoka.

Lista innowacji obejmuje również połączenie aluminiowego bloku silnika i stalowych tłoków oraz dodatkowo udoskonaloną powłokę gładzi cylindrowych NANOSLIDE®. Nowy 4-cylindrowy silnik OM 654 świętował swoją premierę wiosną 2016 r., pod maską Klasy E 220 d (średnie zużycie paliwa: 3,9 l/100 km; średnie emisje CO2: 102 g/km). Jego zapotrzebowanie na olej napędowy jest o około 13 % niższe od poprzednika zamontowanego w porównywalnym samochodzie.

Nowy 6-cylindrowy rzędowy silnik Diesla zadebiutował w dwóch wersjach mocy: w Mercedesie S 350 d osiąga moc 210 kW (286 KM) oraz 600 Nm momentu (średnie zużycie paliwa: 5,1 l/100 km; średnie emisje CO2: 134 g/km). Z kolei wariant S 400 d o mocy 250 kW (340 KM) i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego to najmocniejszy produkowany seryjnie osobowy Mercedes-Benz z jednostką wysokoprężną (średnie zużycie paliwa: 5,2 l/100 km; średnie emisje CO2: 135 g/km).

Nowe 4- i 6-cylindrowe silniki benzynowe wskazują drogę do przyszłości motorów spalinowych: zaopatrzono je w przełomowe rozwiązania, takie jak alternator zespolony z rozrusznikiem (EQ Boost), 48-woltowa pokładowa instalacja elektryczna czy elektryczna sprężarka (wariant 6-cylindrowy).

Nowa 6-cylindrowa jednostka rzędowa na linii startowej pojawia się w dwóch wersjach mocy. W Mercedesie S 450 (także z napędem 4MATIC) generuje moc 270 kW (367 KM) oraz maksymalny moment obrotowy 500 Nm (średnie zużycie paliwa: 6,6 l/100 km; średnie emisje CO2: 150 g/km). Odmiana S 500 dysponuje mocą 320 kW (435 KM) oraz 520 Nm maksymalnego momentu obrotowego (średnie zużycie paliwa: 6,6 l/100 km; średnie emisje CO2: 150 g/km). Krótkookresowo EQ Boost z alternatorem zintegrowanym z rozrusznikiem zapewnia dodatkowe 250 Nm oraz 16 kW mocy. W porównaniu z poprzednikiem S 500 z jednostką V8 o podobnej mocy udało się tu ograniczyć emisję CO2 o około 22 %.

Na swoją premierę czeka też nowa generacja 4-cylindrowego silnika benzynowego (wewnętrzne oznaczenie M 264) o mocy jednostkowej znacznie przekraczającej 100 kW z 1 litra pojemności. Wykorzystanie alternatora zespolonego z rozrusznikiem w układzie napędu pasowego oraz 48-woltowej pokładowej instalacji elektrycznej wyznacza kolejny etap elektryfikacji układów napędowych i ułatwia realizację funkcji takich jak doładowanie, żeglowanie z odłączonym silnikiem czy rekuperacja energii.

Podobnie jak motor 6-cylindrowy, tak i nowa jednostka V8 świętowała swój debiut w najnowszej Klasie S. Zaopatrzona w podwójne turbodoładowanie, należy ona do najoszczędniejszych benzynowych „V-ósemek” na świecie – zużywa nawet o 6 % mniej paliwa od poprzednika. Dzięki układowi regulacji wzniosu zaworów CAMTRONIC, z myślą o ograniczeniu zapotrzebowania na benzynę, podczas jazdy z częściowym obciążeniem odłączane są tu jednocześnie 4 z 8 cylindrów. Nowy motor V8 osiąga moc 345 kW (469 KM) i 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego i dostępny jest w modelach Mercedes-Benz S 560 (średnie zużycie paliwa: 7,9-8,5 l/100 km; średnie emisje CO2: 181-195 g/km) oraz Mercedes-Maybach S 560 (średnie zużycie paliwa: 8,8-9,3 l/100 km; średnie emisje CO2: 198-209 g/km).

Droga numer 4: mobilność jutra będzie bardziej elastyczna i lepiej skomunikowana

Od lat Daimler ewoluuje z producenta samochodów w kierunku dostawcy usług mobilności. W pierwszej połowie 2017 r. dwukrotnie wzrosła liczba klientów, którzy na całym świecie korzystają z cyfrowych usług mobilności, takich jak car2go (globalny lider w branży car-sharingu), mytaxi (europejski lider rynku przewozów taksówkowych) czy moovel. Jako użytkownicy usług mobilnych Daimlera w ponad 100 miastach Europy, Ameryki Północnej i Chin zarejestrowanych jest dziś ponad 15 mln klientów.

To samo dotyczy wdrażania kolejnych założeń strategii koncernu Daimler o nazwie CASE. Każda z liter symbolizuje tu inną oś rozwoju mobilności: łączność (Connected), pojazdy autonomiczne (Autonomous), usługi współdzielenia pojazdów (Shared & Services) oraz napędy elektryczne (Electric). Segment Shared & Services obejmuje wszystkie usługi mobilności oferowane przez Daimler Financial Services – od car-sharingu (car2go) i przewozów taksówkowych (mytaxi) do platform mobilności (moovel). Od końca 2016 r. koncern Daimler świadczy również usługi prywatnego car-sharingu – Croove, niezależne od marki pojazdu i wykraczające poza zakres car2go.

Cyfrowy dostęp do świata Mercedes-Benz zapewnia Mercedes me. Za pomocą portalu mercedes.me klienci mogą korzystać z usług, produktów i ofert lifestyle'owych Mercedesa, Daimlera oraz partnerów. Po założeniu konta kierowcy Mercedesów mają dostęp do spersonalizowanych treści, a także do… własnego samochodu. Każdy, kto posiada model z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in, może korzystać ze specjalnych funkcjonalności Mercedes me: standardowa funkcja zdalnego sterowania Remote Online pozwala klientom w wygodny sposób, na ekranie własnego smartfona, sprawdzać poziom naładowania akumulatora, zasięg i położenie najbliższej stacji ładowania.

Integralną część elektromobilnościowej inicjatywy Mercedes-Benz Cars stanowią inteligentnie połączone rozwiązania w zakresie ładowania. Akceptacja klientów dla aut elektrycznych jest bowiem ściśle związana z dostępnością kompleksowej infrastruktury do ich ładowania. Czy to w domu, za pomocą ładowarki typu wallbox, czy na zakupach, w pracy, czy na ulicy – już dziś możliwości „tankowania” aut na prąd są bardzo zróżnicowane. Od 2018 r. w elektrycznych Mercedesach stopniowo wprowadzany będzie standard ładowania prądem stałym bazujący na CSS (Combined Charging System). Daimler prowadzi w tej dziedzinie szeroko zakrojone programy partnerskie.

Koncern planuje też wspólne przedsięwzięcie z firmami BMW Group, Ford Motor Company oraz Volkswagen Group z Audi i Porsche w celu utworzenia sieci ultraszybkich, wysokowydajnych ładowarek o mocy do 350 kW, zlokalizowanych przy głównych szlakach drogowych w Europie. Jej budowa rusza w 2017 r.; początkowo sieć ma obejmować 400 punktów na terenie Starego Kontynentu.

W ramach projektu charge@Daimler koncern łączy swoje aktywności w celu stworzenia inteligentnej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych na terenie wszystkich swoich fabryk w Niemczech. Już dziś pracownicy Daimlera w 24 niemieckich miastach mają dostęp do licznych rozwiązań z zakresu ładowania. Do końca 2018 r. sieć będzie obejmować ponad 2000 punktów ładowania.

Wiosną 2017 r. Daimler został głównym inwestorem w firmie ChargePoint Inc., dostawcy usług ładowania z USA. Celem tej strategicznej inwestycji jest znaczne poszerzenie portfolio rozwiązań inteligentnego ładowania i zapewnienie klientom wszechstronnej palety usług premium z zakresu elektromobilności.

Z Saksonii na cały świat: światowa sieć produkcji akumulatorów

Prócz wewnętrznych prac rozwojowych, doświadczenia w produkcji i modułowej strategii dla napędów alternatywnych elementem filozofii Daimler AG jest zapewnienie bezpośredniego dostępu do kluczowych komponentów pojazdów elektrycznych oraz zelektryfikowanych.

Dzięki swojej spółce zależnej Accumotive koncern Daimler dysponuje kompleksową wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozwoju oraz produkcji wysoce zaawansowanych akumulatorów. W związku z planowaną ofensywą aut elektrycznych pod marką EQ powstaje globalna sieć produkcji akumulatorów, z lokalizacjami w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej. W sumie firma zainwestuje w nią ponad 1 mld euro, a sieć poza dwiema fabrykami w saksońskim miasteczku Kamenz ma w przyszłości obejmować zakłady w Stuttgarcie-Untertürkheim, Pekinie (Chiny) oraz Tuscaloosie (USA). Analogicznie do produkcji pojazdów sieć wytwarzania akumulatorów może elastycznie i wydajnie reagować na bieżący popyt. Poszczególne lokalizacje zaopatrują lokalne zakłady produkcyjne, a w razie potrzeby swoje akumulatory mogą też eksportować.

Sieć ekspercka: skoncentrowane wiedza i doświadczenie

NuCellSys, spółka zależna Daimlera, to światowy lider w rozwoju układów ogniw paliwowych i systemów przechowywania wodoru na potrzeby zastosowania w pojazdach mechanicznych. W 2015 r. Daimler zaangażował się w nową linię działalności biznesowej – systemy przechowywania akumulatorów – i otworzył się w ten sposób na nowe możliwości rozwoju poza sektorem motoryzacyjnym.

Sieć ekspercka obejmuje też wspólne przedsięwzięcia, takie jak współpraca z Boschem w zakresie silników elektrycznych (EM-motive). W ramach kolejnych spółek joint venture ma powstać m.in. infrastruktura do tankowania wodoru (H2 Mobility GmbH) oraz ogólnoeuropejska sieć szybkiego ładowania akumulatorów. Z myślą o rozszerzeniu ekosystemu zintegrowanego wokół elektromobilności Daimler AG realizuje też projekty partnerskie, np. z dostawcą usług ładowania, firmą ChargePoint.