Warszawa,
11
lutego
2022
|
13:39
Europe/Warsaw

Podkast „Pół godziny z gwiazdą” – Przyszłość jest dziś

W sieci jest już dostępny najnowszy odcinek podkastu Mercedes-Benz Polska z cyklu „Pół godziny z gwiazdą”. Tym razem audycja nawiązuje do wystawy „Przyszłość jest dziś”, którą można oglądać w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zarówno wystawa, jak i ten odcinek podkastu szukają odpowiedzi na pytania dotyczące sztucznej inteligencji i relacji człowieka z maszynami – w tym samochodów. Prowadząca audycję Marta Grzywacz rozmawia o tym z Robertem Firmhoferem, dyrektorem Centrum Nauki Kopernik oraz Tomaszem Muchą z Mercedes-Benz Polska. Punktem wyjścia do rozważań na temat wyzwań, obaw i oczekiwań wobec przyszłości, a także na temat granic prywatności, jest autonomiczny Mercedes-Benz F 015, jeden z eksponatów prezentowanych na wystawie „Przyszłość jest dziś”.

Obecnie w Centrum Nauki Kopernik można podziwiać pierwszą część wystawy „Przyszłość jest dziś”, która powstała w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Wystawa przybliża gościom najnowsze zdobycze nauki i techniki, w tym sztuczną inteligencję oraz technologię uczenia maszynowego. Nie zabrakło też aspektu motoryzacyjnego – wyobrażenie motoryzacji jutra reprezentuje koncepcyjny Mercedes-Benz F 015 Luxury in Motion (z ang. luksus w ruchu), który interpretuje samochody przyszłości jako autonomiczne, mobilne strefy relaksu.

Na ile rzeczywiście współczesne maszyny potrafią myśleć tak jak ludzie? I jakie wiążą się z tym niebezpieczeństwa? Marta Grzywacz, gospodyni podkastu „Pół godziny z gwiazdą”, rozmawia o tym z Robertem Firmhoferem, dyrektorem Centrum Nauki Kopernik, oraz Tomaszem Muchą, menedżerem ds. komunikacji korporacyjnej i produktowej Mercedes-Benz Polska. Goście dyskutują m.in. o wyzwaniach i oczekiwaniach wobec przyszłości, kierunkach rozwoju nauki, a także o granicach prywatności w cyfrowym świecie – w tym o etycznym aspekcie sztucznej inteligencji.

To tylko niektóre z wątków poruszonych podczas audycji „Pół godziny z gwiazdą”, która stanowi odpowiedź Mercedes-Benz Polska na rosnącą popularność podkastów. Autorski cykl to propozycja nie tylko dla fanów motoryzacji – w każdym odcinku prowadzący spotykają się z ciekawymi gośćmi, specjalistami w swoich dziedzinach, by porozmawiać o Mercedesie, o pasjach i trendach, a także o wyzwaniach współczesnego świata.

Soundcloud: https://soundcloud.com/polgodzinyzgwiazda/13-przyszlosc-jest-dzis-1

Spotify: https://open.spotify.com/episode/76QtQGEAQ8gVLqucNPcvKP?si=1e3fe176d13b40a9

iTunes: https://podcasts.apple.com/lu/podcast/13-przysz%C5%82o%C5%9B%C4%87-jest-dzi%C5%9B/id1491733124?i=1000550778708