16
grudnia
2016
|
13:40
Europe/Warsaw

Ranking TÜV 2017: Mercedes najbardziej bezawaryjną marką

 

Mercedes-Benz jest marką, której modele najczęściej pojawiają się w czołówce najnowszej edycji cenionego rankingu niezawodności Niemieckiego Urzędu Dozoru Technicznego (TÜV). Łącznie, w pierwszych dziesiątkach badanych kategorii wiekowych – od 2 do 11 lat – samochody spod znaku trójramiennej gwiazdy pojawiają się aż 13 razy. Znakomicie wypadają m.in. używane Klasy A, B i C oraz SUV GLK i roadster SLK.

 

Ranking niezawodności samochodów TÜV powstaje już od lat 70. ubiegłego stulecia. Tegoroczną edycję sporządzono w oparciu o wyniki ponad 9 milionów badań technicznych aut wyprodukowanych w latach 2005-2014. Łącznie, zakwalifikowało się do niej 567 modeli samochodów podzielonych na pięć grup wiekowych. O ich kolejności w rankingu decyduje procent poważnych usterek, jakie wykryto podczas przeglądu. Ocenie podlegają przede wszystkim elementy mające wpływ na bezpieczeństwo oraz środowisko.

 

Używane Mercedesy aż 13 razy pojawiają w pierwszych dziesiątkach poszczególnych kategorii wiekowych raportu TÜV 2017 – żadna inna marka nie wprowadziła do czołówki badania większej liczby modeli.

 

Wśród 2- i 3-latków pierwsze miejsce zajął Mercedes-Benz GLK (ex aequo z Porsche 911), z wynikiem zaledwie 2,1% poważnych usterek. Tuż za nim uplasowały się Klasy B, A, SLK i ML. Niskie współczynniki awaryjności notują także Klasy C oraz E.

 

Nie inaczej jest w starszych kategoriach wiekowych: w gronie 4- i 5-latków przoduje SLK, a wysoko punktują GLK oraz Klasy E i C. Te same modele bardzo dobrze wypadają również w kategorii aut 6- i 7-letnich. Bez względu na wiek niewielkim wskaźnikiem usterek wyróżniają się kompaktowe klasy A i B.

 

Przy okazji przypomnieć, że również w ubiegłorocznej edycji Mercedes-Benz należał do liderów zestawienia TÜV i miał najwięcej bezawaryjnych modeli spośród marek segmentu premium.

 

Wyniki Mercedes-Benz w raporcie TÜV 2017 potwierdzają wnioski z najnowszego badania usterkowości GTÜ – niemieckiej organizacji rzeczoznawców samochodowych. W tym przypadku uwzględniono awaryjność 240 modeli aut w pięciu grupach wiekowych. I tu używane Mercedesy plasują się w czołówce: Klasa A należy do liderów segmentu pojazdów kompaktowych (wśród aut w wieku 10 lat i starszych zanotowała najniższy wskaźnik awaryjności), a Klasy B i C okazują się najmniej awaryjnymi modelami w swoich segmentach – zajmują czołowe miejsca w kilku kategoriach wiekowych. Równie znakomicie wypada SUV GLK, wysoko punktują też Klasy E oraz S i roadster SLK.

 

Wyniki najnowszych rankingów bezawaryjności mają odzwierciedlenie w opiniach specjalistów i samych właścicieli – używane Mercedesy są regularnie wskazywane jako najbardziej niezawodne auta segmentu premium.