08
lipca
2010
|
02:00
Europe/Warsaw

smart fortwo nowej generacji – urzekający stylistyką, komfortem i walorami ekologicznymi

Marka smart jest nie tylko symbolem inteligentnego samochodu miejskiego, którego innowacyjna koncepcja i niepowtarzalny design już dawno sprawiły, że stał się on motoryzacyjną ikoną nowoczesnego stylu życia. Jako trendsetter smart fortwo już od ponad dziesięciu lat definiuje indywidualną mobilność w warunkach miejskich. Z przyjemnością jazdy i walorami ekologicznymi łączy on w sobie odpowiedzialne działanie i radość życia. Kompaktowa bryła i niewielkie wymiary czynią go bezkonkurencyjnym pod względem możliwości parkowania i zwinnego porusznia się po ulicach. Samochód ten zachwyca nowoczesną funkcjonalnością i wykorzystaniem technologii na miarę przyszłości, by komfortowo, bezpiecznie i ekologicznie dowieźć pasażerów do celu.

Ogółem od chwili wprowadzenia na rynek pierwszego modelu, w roku 1998, dostarczono ponad 1,2 mln egzemplarzy tego dwuosobowego pojazdu. To kultowe auto zachwyca dziś klientów w 43 krajach na pięciu kontynentach. W ciągu roku 2010 smart fortwo wejdzie na rynek Argentyny i Indonezji i będzie obecny już w 45 krajach świata.

Kolejne sukcesy uzsadniają słuszność przełomowej „koncepcji smarta“.
Przykład z dziedziny designu: smart fortwo otrzymał prestiżową nagrodę red dot design award za doskonałą stylistykę i znalazł swe miejsce w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku ( New Yorker Museum of Modern Art), jeszcze zanim trafił na drogi USA w roku 2008. Przykład z dziedziny ekologii: smart cdi emitujący 86 g CO2 na kilometr jest championem pod względem emicji CO2 i charakteryzuje się najniższym zużyciem paliwa. Ponadto smart jest pionierem wśród pojazdów z napędem elektrycznym, definiując na nowo mobilność w warunkach miejskich z zerową emisją substancji toksycznych. Przykład z dziedziny innowacyjnej mobilności: W ramach projektu „car2go“ w aglomeracji Ulm – a ostatnio także w stolicy Teksasu, Austin – udostępnione zostały pojazdy smart fortwo, które dowolny użytkownik może w razie potrzeby przez całą dobę wynająć za niewielką opłatą. Ten wyróżniony nagrodą ÖkoGlobe, nowy projekt mobilności jest realizowany z dużym powodzeniem i sprawia, że jazda samochodem po mieście staje się tak prosta jak używanie telefonu komórkowego. Przykład z kultury: Przedsięwzięciem o nazwie „smart urban stages“ marka smart tworzy w wielu metropoliach czasowe platformy wystawowe, prezentujące projekty związane z przyszłościowym myśleniem i pomysłami dotyczącymi życia w mieście.

Nowa generacja smarta fortwo jest konsekwentną kontynuacją tej filozofii kultowej marki, czyniąc z innowacyjnego dwuosobowego pojazdu samochód jeszcze bardziej przyjazny środowisku i do tego atrakcyjniejszy.

Marc Langenbrinck, dyrektor zarządzający marki smart , mówi : „Nowa generacja smarta fortwo pasuje idealnie do naszych czasów. Jest atrakcyjna i ma swój własny styl. Ponadto zachwyca materiałami wysokiej jakości, wyczuwalnym zamiłowaniem do detali, wyższym poziomem komfortu oraz udoskonaloną funkcjonalnością. O czym nie wolno zapominać: kierowcy smarta często myślą niekonwencjonalnie i poszukują własnych dróg – nowa generacja smarta fortwo wychodzi tym dążeniom naprzeciw, oferując niemal nieograniczone możliwości indywidualizacji i bogaty wybór wersji silnków.“

Colour your smart

Pod względem wizualnym szczególnie atrakcyjne: Nowa generacja smarta fortwo pojawia się z bogatszą ofertą lakierów – zamiast dotychczasowych sześciu, obecnie do wyboru jest siedem kolorów – między innymi modny lakier matowy. Z nowych, oprócz koloru jasnozielonego matowego (Hellgrün Matt) dostępny jest jasnoniebieski metalizowany (Hellblau Metallic ) zamiast dotychczasowego niebieskiego metalizowanego (Blau Metallic).

Na życzenie nabywcy dotychczasowe czarne elementy z tworzywa sztucznego, takie jak spojler przedni, progi boczne, spojler tylny mogą być polakierowane w kolorze całego nadwozia. Tak zwany pakiet bodypanel-plus będzie elementem wyposażenia standardowego, począwszy od linii wyposażenia pulse. Pokrywa wlewu paliwa będzie w przyszłości generalnie pokryta lakierem w kolorze nadwozia, wtapiając się harmonijnie w jego ogólny wygląd.

Nowe materiały miękkiego dachu kabrioletu w kolorach czerwonym i niebieskim oraz bezpieczny szkielet kabiny pasażerskiej tridion w lśniącej bieli dają więcej możliwości wyboru kolorystyki smarta. W połączeniu z białym szkieletem tridion , białym lakierem pokryte są również nakładki lusterek bocznych i osłona chłodnicy. Nowa kolorystyka miękkiego dachu i szkieletu kabiny pasażerskiej stwarza więcej możliwości łączenia i kreowania nowoczesnych konstelacji barw, które nadają smartowi fortwo całkowicie nowe oblicze.

Elementem szczególnie przyciągającym wzrok są nowe, dostępne na życzenie światła do jazdy dziennej w technologii LED, które nie tylko służą zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa, lecz także – jako wyraziste akcenty - dodają autu uroku.

Trzy nowe rodzaje obręczy kół ze stopu metali lekkich również stwarzają nowe możliwości indywidualizacji smarta: Sportowe obręcze o trzech podwójnych ramionach (15-calowe) należą w wersji pulse do wyposażenia standardowego. Jako element wyposażenia dodatkowego dostępne są nowe szlachetne obręcze 12-szprychowe oraz obręcze o trzech podwójnych ramionach o innym wzorze, wykonane ze stopu metali lekkich, obydwa rodzaje 15-calowe.

Harmonijne wnętrze z atmosferą komfortu

Wnętrze smarta fortwo nowej generacji zostało odświeżone i oferuje kierowcy i pasażerowi atmosferę świeżości i poczucia doskonałego komfortu. Przyczynia się do tego przede wszystkim deska rozdzielcza pokryta na dużej powierzchni tkaniną, o nowych harmonijnych liniach, oraz nowe wzory materiałów kokpitu, środkowych części drzwi i foteli we wszystkich liniach wyposażenia:

  • W linii pure zaakcentowaniem stylu będzie w przyszłości czarna tapicerka i czarne elementy wyposażenia.
  • W linii pulse o sportowym charakterze auta świadczyć będą fotele z elementami skórzanymi po bokach oraz zagłówki.
  • W komfortowej linii passion do wyboru jest elegancka tkanina w kolorach czerwonym Design, czarnym Design i beżowym Design.

Inne elementy wyposażenia uwydatniają wysoką klasę wnętrza i podkreślają zamiłowanie do detali. Należą do nich między innymi: tarcza zegara w nowej stylistyce z obramowaną ciemnym kolorem częścią środkową w zestawie wskaźników (dotyczy także wskaźników dodatkowych), pokryta matowym lakierem chromowana wstawka w 2-ramiennej skórzanej kierownicy w linii passion oraz dostępny w opcji, pokryty tkaniną składany podłokietnik środkowy.

Po raz pierwszy w nowej generacji smarta fortwo jest dostępna jako element wyposażenia dodatkowego trójramienna kierownica z funkcją tempomatu, obsługiwaną w bezpieczny sposób bezpośrednio na kierownicy. Umożliwia ona komfortową i bezstresową jazdę, głównie na odcinkach o ograniczonej prędkości.

Ponadto smart fortwo może być opcjonalnie wyposażony w komputer pokładowy. Na wyświetlaczu zestawu wskaźników pokazuje on w sposób bardzo czytelny między innymi aktualne zużycie paliwa, średnie zużycie paliwa, przebieg dzienny i ustawienia serwisowe.

Przyjemne oświetlenie wnętrza, zwiększające jednocześnie odczucie komfortu w smarcie, zapewnia dostępne w opcji nowe oświetlenie typu ambiente . Składa się ono z przyciemnianych diod LED zamontowanych we wnętrzu – po jednej w kieszeniach na drzwiach po stronie kierowcy i pasażera, trzech na tablicy rozdzielczej, jednej umieszczonej na listwie na podsufitce oraz dwóch we wnękach na nogi.

Sprytne schowki i praktyczne detale

Nową stylistykę uzpełniają liczne sprytne schowki i praktyczne detale. Sprawiają one, że smart fortwo bardziej niż kiedykolwiek staje się autem, które każdemu dniu nadaje sens. W dolnej części konsoli środkowej, w zasięgu reki kierowcy i pasażera można na przykład zamontować opcjonalnie duży schowek. Za pomocą gumowej maty i gumowej taśmy można tam mocować na przykład długopisy czy telefony komórkowe. Pokryta matowym chromowanym lakierem listwa zaciskowa na pokrywie dostępnego w opcji schowka w tablicy rozdzielczej służy do mocowania karteczek z notatkami. Dodatkowe, praktyczne schowki mieszczą się w oferowanych w wyposażeniu standardowym kieszeniach na oparciach foteli kierowcy i pasażera.

Innym praktycznym detalem zwiększającym komfort użytkowania smarta jest nowe rozwiązanie obsługi drzwi z tyłu nadwozia za pomocą jednej ręki. W przyszłości będą się one otwierać po pociągnięciu jednej z dwóch dźwigienek odblokowujących, z lewej lub prawej strony. Dotychczas konieczne było jednoczesne uruchomienie obu dźwigienek.

W rytmie czasu: informacja, komunikacja i rozrywka

W nowej generacji smarta fortwo są dostępne nowoczesne systemy komunikacji i rozrywki. Prawdziwym mistrzem multimedialnym jest nowy system audio z nawigacją , z dużym 16,5-centymetrowym monitorem, zintegrowanym systemem nawigacji oraz zestawem głośnomówiącym Bluetooth. Ekran dotykowy umożliwia intuicyjną i komfortową obsługę wszelkich funkcji radia, odtwarzacza CD/DVD aż po zestaw głośnomówiący Bluetooth i system nawigacji. Czytnik kart SD umożliwia odtwarzanie plików muzycznych, filmów wideo i zdjęć. Multimedialny system audio z nawigacją jest wyposażony w port USB, wyjście AUX do urządzeń zewnętrzych oraz interfejs do sterowania iPodem®.

Także nowy system audio basic dysponuje portem USB i wyjściem AUX do odtwarzacza MP3 lub CD. Duży trzyliniowy wyświetlacz ułatwia poruszanie się po menu. Poniżej panelu obsługi znajduje się szufladka wykończona chromowaną listwą ozdobną na drobiazgi w rodzaju monet, długopisów czy kart.

Świetnych doznań dźwiękowych zapewnia dostępny na życzenie nowy system nagłaśniający surround sound. Wyróżnia się on niezwykłą dla sprzętu tej klasy mocą dźwięku. Zawdzięczać go należy wielokanałowemu wzmacniaczowi cyfrowemu o mocy 8 x 40 W, perfekcyjnie dostrojonym głośnikom wysokotonowym umieszczonym w trójkątach lusterek, głośnikom średniotonowym w drzwiach oraz rearfills (głośnikom tylnym) umieszczonym w słupkach B i subwooferowi pod fotelem kierowcy.

Nowości w wersji BRABUS

Najbardziej charakterystyczną zmianą wizualną w wersjach BRABUS i BRABUS Xclusive jest nowy wzór obręczy kół Monoblock-VII ze stopu metali lekkich (z przodu 16-calowe z ogumieniem 175/50 R 16, z tyłu 17-calowe z ogumieniem 225/35 R 17). Zmodyfikowany został także tłumik końcowy z podwójną końcówką BRABUS.

Również wnętrze wersji BRABUS zostało przemodelowane stosownie do stylistyki nowego smarta fortwo. Trójramienna sportowa kierownica BRABUS pokryta skórą z funkcją zmiany biegów ma dodatkowe przyciski do obsługi funkcji tempomatu, dostępnej w ramach wyposażenia dodatkowego. Zestaw wskaźników ma obecnie nową tarczę zegarów, podobnie jak pojazdy innych linii.

Silniki o niższym zużyciu paliwa i emisji

Silniki nowej generacji pracują bardziej oszczędnie niż kiedykolwiek wcześniej.

Championem pod względem emisji CO2 jest cdi-turbodiesel o mocy 40 kW, emitujący 86 g/km. Również udoskonalone silniki benzynowe emitują obecnie znacznie mniej CO2. Dzięki precyzyjnemu działaniu modułu sterującego pracą silnika i układu wydechowego zużywają one, zarówno w wersji 45-kW-mhd, jak i 52-kW-mhd, 4,2 l paliwa na 100 km (w ruchu mieszanym) – odpowiada to emisji CO2 na poziomie 97 g/km (w ruchu mieszanym). Wersja 62-kW zużywa w ruchu mieszanym 4,9 l na 100 km (odpowiada to emisji CO2 rzędu 114 g/km). Moc wersji BRABUS zwiększono z 72 kW do 75 kW. Pomimo to silnik o największej mocy w tej klasie emituje 119 g CO2 na 100 kilometrów (w ruchu mieszanym), czyli poniżej limitu wynoszącego 120 g.

Przegląd: smart – flota o najniższym zużyciu

Model

cm³

Moc

kW/KM

Maksymalny moment obrotowy

l/100 km

CO2 g/km

0-100 km/h

Vmax

km/h

smart fortwo 40 kW cdi

799

40/54

130 Nm

3,3 (3,3)

86 (87)

16,8

135

smart fortwo 45 kW mhd*

999

45/61

89 Nm

4,2(4,3)

97 (98)

16,8

145

smart fortwo 52 kW mhd*

999

52/71

92 Nm

4,2 (4,3)

97 (98)

13,7

145

smart fortwo 62 kW

999

62/84

120 Nm

4,9 (4,9)

114 (115)

10,7

145

smart fortwo 75 kW BRABUS

999

75/102

147 Nm

5,2

119

8,9

155

Wartości zużycia paliwa i emisji CO2 w ruchu mieszanym przy użyciu funkcji softip, w nawiasach wartości dla sof-touch, prędkość maksymalna ograniczona elektronicznie; * coupé

Żaden inny nie jeździ taniej

Nowa generacja smarta fortwo zachwyca nie tylko świeżym, udoskonalonym wyglądem zewnętrznym, materiałami wysokiej jakości, bogatszym, bardziej inteligentnym wyposażeniem i ekologicznymi silnikami, lecz również zachowuje wzorcową oszczędność, chroniąc budżet swoich właścicieli. Według obliczeń ADAC, już pierwsza generacja uroczego dwumiejscowego autka była najbardziej ekonomicznym samochodem na rynku niemieckim. Koszty w wysokości 320 euro miesięcznie zapewniły smartowi fortwo coupé 1.0 mhd w teście automobilklubu pierwsze miejsce wśród wszystkich badanych nowych samochodów. ADAC uwzględnił też utratę wartości, jaka w przypadku smart fortwo jest w porównaniu z innymi szczególnie niska. Ogólna ocena brzmiała w związku z tym: tak tanio nie jeździ się w Niemczech żadnym innym autem. Również czasopismo motoryzacyjne „auto, motor und sport“ umieściło ten modny dwuosobowy samochód na szczycie tabeli pojazdów najtańszych w eksploatacji.

 

Przegląd najważniejszych nowych cech

Wygląd zewnętrzny

Nowa, bogatsza paleta kolorów (jasnozielony matowy i jasnozielony metalizowany)

Bezpieczny szkielet kabiny pasażerskiej tridion w kolorze białym, w połączeniu z nakładkami lusterek zewnętrznych i osłoną chłodnicy w kolorze białym

Dwie nowe wersje kolorystyczne dachu kabrioletu: czerwona i niebieska

Pakiet bodypanel-plus (spojler przedni, tylny i progi boczne lakierowane w kolorze nadwozia)

Trzy nowe wzory obręczy kół ze stopu metali lekkich , 15-calowych

Światła do jazdy dziennej w technologii LED

Lakierowana pokrywa wlewu paliwa

Obsługa drzwi tyłu nadwozia jedną ręką

Wnętrze

Nowo zaprojektowana tablica rozdzielcza

Nowe wzory materiałów i nowe kolory we wszystkich liniach

Nowy design tarczy zegara (zestaw wskaźników i wskaźniki dodatkowe)

Komputer pokładowy (komputer, wskaźnik aktualnego zużycia paliwa, ustawienia)

Pakiet Assistenz (tempomat, komputer pokładowy, 3-ramienna sportowa kierownica pokryta skórą z funkcją zmiany biegów, ze skórzaną gałką dźwigni zmiany biegów )

Oświetlenie ambiente (w kieszeniach na drzwiach, we wnękach na nogi, na tablicy rozdzielczej i konsoli dachowej, przyciemniane )

Schowek w tablicy rozdzielczej z listwą zaciskową

Schowek na konsoli środkowej

Siatki po bokach oparć foteli

Pokryte matowym lakierem chromowane wstawki na kierownicy w linii passion

Stebnowane szwy kierownicy pokrytej skórą

Systemy informacji, komunikacji i rozrywki

Audiosystem basic (radio RDS z portem USB/wyjściem AUX)

System multimedialny audio z nawigacją (radio RDS z 6,5-calowym ekranem dotykowym, nawigacją, zestawem głośnomówiącym Bluetooth, wyjściem AUX/portem USB, interfejsem do iPoda®, CD/DVD/SD)

System nagłaśniający surround-sound (2 głośniki wysokotonowe, 2 średniotonowe, 2 rearfills, subwoofer, wzmacniacz cyfrowy)

Napęd

Silniki o nizszej emisji CO2 i substancji toksycznych

Silnik BRABUS o mocy 75 kW zamiast 72 kW