27
września
2012
|
02:00
Europe/Warsaw

smart podczas salonu samochodowego w Paryżu

Wraz z modelem forstars, smart kontynuuje serię pomysłowych aut koncepcyj-nych, a przy okazji zdradza plany marki na przyszłość. Gwiazdą stoiska smarta podczas salonu samochodowego w Paryżu będzie nie tylko napędzany elek-trycznie prototyp forstars ze zintegrowanym projektorem, ale również specjalna edycja modelu fortwo iceshine oraz dynamiczny smart BRABUS electric drive.

Koncepcyjny smart forstars z dwuosobową kabiną, pojemnym bagażnikiem i napędem elektrycznym to przebojowy reprezentant segmentu SUC (Sports Utility Coupé). Nazwa modelu nawiązuje do przeszklonego dachu, pozwalającego na obserwację rozgwieżdżonego nieba. Nawet w pochmurny wieczór wystarczy kawałek pustej ściany, by wspólnie z przyjaciółmi obejrzeć ulubiony film - forstars wyposażony jest w projektor, zintegrowany z maską silnika.

Limitowany fortwo iceshine to ostatni specjalny model w portfolio smarta - zu-chwały z wyglądu, zwinny w ruchu i stylowo wyposażony. Edycja iceshine do-stępna jest w kolorze nieskazitelnej bieli lub ekskluzywnego błękitu, zarówno w wersji coupé, jak i cabrio, z silnikami benzynowymi 52 kW mhd lub 62 kW. Auto trafi do dealerów w październiku br.

Nowy smart BRABUS electric drive reprezentuje nowatorską koncepcję miej-skiej mobilności i łączy zwinny charakter ze sportowym wyglądem. Do jego na-pędu służy silnik elektryczny o mocy 60 kW i momencie obrotowym 135 Nm - w sam raz, by niemal zawsze wygrywać w starciu spod świateł. Przyjemność z jazdy pieczętuje nowe zawieszenie sportowe BRABUS.

smart forstars

Samochodowe kino w nowym wymiarze

Koncepcyjny smart forstars z dwuosobową kabiną, pojemnym bagażnikiem i napędem elektrycznym to przebojowy reprezentant segmentu SUC (Sports Utili-ty Coupé). Nazwa modelu nawiązuje do przeszklonego dachu, pozwalającego na obserwację rozgwieżdżonego nieba. A nawet w pochmurny wieczór wystarczy kawałek pustej ściany, by wspólnie z przyjaciółmi obejrzeć ulubiony film - for-stars wyposażony jest w projektor, zintegrowany z maską silnika.

Premiera smarta forstars odbędzie się podczas najbliższego salonu samochodowego w Paryżu (29 września - 14 października 2012 r.). Pokaz w modnej stolicy Francji to dla smarta wydarzenie lokalne, fabryka firmy mieści się bowiem we francuskim mia-steczku Hambach. Do miejsca światowego debiutu nawiązuje również ekstrawagancki odcień nadwozia koncepcyjnego modelu - kolor "alubeam rouge" kontrastuje z mato-wym, grafitowym tridionem. A dzięki silnikowi magnetoelektrycznemu o mocy 60 kW wprost z nowego smarta BRABUS electric drive, bezemisyjny forstars jest wyjątkowo żwawy.

Auto łączy przestronną kabinę dla dwóch osób i pojemny bagażnik, ukryty pod szklaną klapą, z nowym wymiarem spontanicznej rozrywki. Wystarczy kawałek pustej ściany, by wraz z przyjaciółmi obejrzeć ulubiony film. Projektor zintegrowany z maską silnika współpracuje z odtwarzaczem multimedialnym iPhone'a® za pośrednictwem Blueto-oth®. Wysokiej jakości system audio z dodatkowymi głośnikami za drzwiami potęguje efekt kina samochodowego.

Design: stylowy i przyjazny

Forstars bez wątpienia należy do rodziny smarta - wystarczy rzut oka na zwarte nad-wozie z ekstremalnie krótkimi zwisami (długość/szerokość/wysokość: 3550/1710/1505 mm). Wyróżniają go jednak świeże detale i sylwetka, która zdradza wygląd przyszłych modeli firmy. Prototyp ma dłuższy od obecnego smarta fortwo rozstaw osi (2470 mm, +603 mm) oraz szerszy rozstaw kół (przód: 1475 mm, +193 mm; tył: 1475 mm, +90 mm) i porusza się na 21-calowych obręczach ze sportowym ogumieniem Michelin. Jego zuchwały uśmiech i wyraziste lampy z diodowymi kierunkowskazami oraz świa-tłami do jazdy dziennej błyskawicznie zjednują sympatię. Tam, gdzie samochody raj-dowe kryją wlot powietrza, forstars ma zintegrowany projektor multimedialny.
Głowy pasażerów przykrywa panoramiczne dachowe, połączone ze szklaną tylną klapą, a tylne lampy mają pomysłowe funkcje - w prawej kryje się gniazdo do ładowa-nia baterii, w lewej z kolei mieści się schowek na napoje. Podobnie jak w modelu for-us, zaprezentowanym podczas styczniowych targów w Detroit, dzielona tylna klapa ułatwia dostęp do przestrzeni bagażowej. Jej dolne skrzydło można elektrycznie opu-ścić, a podłogę bagażnika wysunąć o 280 mm.

Wnętrze: minimalistyczny indywidualista

Kabina smarta forstars pełna jest kontrastów - eleganckie, napięte powierzchnie w perłowym kolorze łączą się z elementami ze szczotkowanego aluminium oraz detalami w kolorze "alubeam rouge". Głęboko wyprofilowane fotele pokryte są mieszanką deli-katnej tkaniny w dynamicznym kolorze oraz białej skóry. Po zdemontowaniu oparcia prawego siedzenia, w kabinie smarta forstars można przewozić nawet długie przed-mioty. Podobnie jak w koncepcyjnych modelach forvision oraz for-us, kokpit ma opły-wowe kształty, a konsola środkowa zwrócona jest w stronę kierowcy. Miejsce trady-cyjnego lusterka zajął smartfon połączony z tylną kamerą, który może służyć również do odtwarzania multimediów i sterowania projektorem.

Napęd elektryczny - przyjemność z jazdy bez emisji szkodliwych gazów

Elektryczne serce smarta forstars wykorzystuje innowacyjną koncepcję napędu smarta fortwo BRABUS electric drive. W porównaniu z wersją produkcyjną smarta electric drive, moc magnetoelektrycznego silnika wzrosła do 60 kW. Moment obrotowy 135 Nm zapewnia znakomite przyspieszenie bez żadnych opóźnień i umożliwia łatwe wyprzedzanie - nie tylko w mieście. Prędkość maksymalna pojazdu wynosi ponad 130 km/h. Litowo-jonowe baterie mają pojemność 17,6 kWh.
 

smart fortwo edition iceshine

Nieskazitelna biel, a może błękit nieba?

Limitowany smart fortwo iceshine to typ odważny i zuchwały z wyglądu, jak zawsze zwinny w ruchu, a do tego - stylowo wyposażony. Specjalny model do-stępny jest w kolorze nieskazitelnej bieli lub ekskluzywnego błękitu, zarówno w wersji coupé, jak i cabrio, z silnikami benzynowymi 52 kW mhd lub 62 kW. U dealerów będzie dostępny od października br.

Limitowana edycja iceshine to kolejny dowód na wyjątkowy indywidualizm smarta fortwo. Jej wizytówką jest świeża, odważna kompozycja barw. Panele nadwozia w kolorze niewinnej bieli lub ekskluzywnego błękitu azure blue, opracowanego właśnie z myślą o edycji iceshine, łączą się z białym tridionem oraz obudowami lusterek. Unikal-ny motyw kolorystyczny pieczętują nowe, białe obręcze kół z trzema podwójnymi ra-mionami i oponami 175/55 R15 na przedniej oraz 195/50 R15 na tylnej osi, a także stylowe detale - światła LED do jazdy dziennej oraz specjalny emblemat.

Kabinie smarta fortwo iceshine towarzyszy sportowy klimat. Wszystkie egzemplarze limitowanej edycji wyposażone są w fotele z białymi wstawkami i przeszyciami, ozdob-ne elementy deski rozdzielczej w tym samym kolorze oraz obszytą skórą, trójramienną kierownicę z manetkami do ręcznej zmiany biegów. Wyposażenie modelu bazuje na wersji passion i obejmuje również system audio z portami USB i AUX, dwoma głośni-kami i dodatkową szufladą w konsoli środkowej, ekskluzywne dywaniki, zautomatyzo-waną przekładnię softouch, elektrycznie sterowane szyby, automatyczną klimatyzację oraz panoramiczny dach z osłoną przeciwsłoneczną.

Lista opcji zawiera m.in. elektryczne wspomaganie kierownicy, podgrzewane fotele, zamykany schowek na rękawiczki czy smart sound system z pięcioma głośnikami. Dodatkowo, dla edycji iceshine w specjalnych cenach dostępne są inne dodatki: mul-timedialny system smart audio z nawigacją, konsola ze skóropodobnym wykończe-niem, trójramienna kierownica BRABUS oraz uchwyt dla iPhone'a® 3/3GS i 4/4S.
Limitowana edycja smarta fortwo iceshine powstanie w liczbie 1800 egzemplarzy. Auta można już zamawiać u dealerów; pierwsze będą dostępne w październiku br.
smart BRABUS electric drive: zamówienia w 11 krajach ruszają 27 września br.

Więcej e-mocy!

Smart rozszerza portfolio lokalnie bezemisyjnych modeli o dynamiczny model BRABUS electric drive, dostępny w wersji coupé i cabrio.
Przyjemność z jazdy samochodem elektrycznym à la smart wzbogacona o dodatkową porcję dynamiki - oto smart BRABUS electric drive. Jego wydajny zespół napędowy korzysta z technologii nowego smarta fortwo electric drive, ale daje z siebie jeszcze więcej. Maksymalna moc zwiększona do 60 kW oraz maksymalny moment obrotowy 135 Nm przekładają się na wyraźnie lepsze osiągi. Czas przyspieszenia od 0 do 60 km/h – szczególnie cenny w sercach wielkich miast – wynosi jedynie 4,4 s.
- smart BRABUS electric drive to nasz samochód sportowy z zielonym sercem - mówi dr Annette Winkler, szefowa smarta. - Jazda elektrycznym autem po mieście jeszcze nigdy
nie dostarczała tyle frajdy.

To samo tyczy się zresztą dróg pozamiejskich. Nowy smart BRABUS electric drive przyspiesza od 0 do 100 km/h w czasie 10,2 s i rozpędza się maksymalnie do prędko-ści 130 km/h. I mimo osiągów lepszych od modelu fortwo electric drive, oba auta za-pewniają ten sam zasięg (145 km według NEDC).

smart BRABUS electric drive ma również odpowiednio dynamiczny wygląd. Wystarczy spojrzeć na przyciemnione klosze lamp, obręcze Monoblock VII (16-calowe z przodu i 17-calowe z tyłu) czy aerodynamiczny pakiet ospojlerowania. Podobnie jak modele BRABUS Xclusive, smart BRABUS electric drive dostępny jest w kolorze czarnym, białym lub srebrnym. O tym, że zamiast oktanów płyną tu elektrony, przypominają skórzane fotele, wykończenie deski rozdzielczej i paneli drzwi, a także stalowe na-kładki pedałów i sportowa kierownica BRABUS z przełącznikami do ręcznego uru-chamiania trybu sportowego oraz programu rekupracji. W opcji BRABUS oferuje pa-kiet "electric green style" z tridionem, obudowami lusterek i elementami wnętrza w kolorze elektryzującej zieleni. Na życzenie dostępne są również akcesoria z niemal nieograniczonej oferty programu indywidualizacji BRABUS.

Moc z dowolnego gniazdka

Z opcjonalną funkcją szybkiego ładowania, smart BRABUS electric drive może być w pełni naładowany w ciągu zaledwie godziny. "Tankowanie" za pomocą domowej łado-warki (wall boxa) w większości krajów trwa sześć godzin, a z domowego gniazdka - siedem. W przyszłości smart zaoferuje wall box we współpracy z firmą SPX, jednym z wiodących dostawców technologii energetycznych w branży motoryacyjne, oraz KEBA, specjalistą w zakresie innowacyjnej infrastruktury do ładowania.

Dane techniczne w skrócie

smart fortwo electric drive coupé & cabrio smart BRABUS electric drive coupé & cabrio
Typ silnika magnetoelektryczny magnetoelektryczny
Moc ciągła (kW) 35 35
Moc maks. (kW ) 55 60
Moment obr. (Nm ) 130 135
Przyspieszenie 0-100 km/h (s) 11,5 10,2
Przyspieszenie 0-60 km/h (s)  4,8 4,4
Prędkość maks. (km/h) 125 130
Zasięg (km) 145 145
Pojemność baterii (kWh) 17,6  17,6
Rodzaj baterii litowo-jonowa litowo-jonowa
Czas ładowania (230 V)
bez wallboxa (h) 7 7
Czas ładowania (230 V)
z wallboxem (h) 6 6
Czas szybkiego ładowania
(400 V/22 kW) z wallboxem (h) 1  1

Mobilność całkowicie bezemisyjna i wolna od dwutlenku węgla.
W Niemczech wszystkie nowe smarty fortwo electric drive (modele standardowe i odmiany BRABUS) będą całkowicie bezemisyjne. Daimler dostarczy tyle "zielonej" energii, ile zużyją sprzedane auta, i to bez wsparcia na mocy prawa Renewable Ener-gy Act.