26
września
2014
|
02:00
Europe/Warsaw

Spalanie 4,7l / 100km dla obciążonego dużego samochodu dostawczego? Tylko Sprinterem!

Trzeci finał konkursu Grand Prix Van Economy przyniósł kolejny rekord – okazało się że obciążony Mercedes-Benz Sprinter może spalać mniej niż 5l/100km! I to w rzeczywistych warunkach, w trybie mieszanym, na odcinku ponda 50-ciu kilometrów.

Samochód dostawczy został stworzony do pracy. A efektywna praca wymaga optymalnego dysponowania zasobami. Dlatego dla przedsiębiorców tak ważne jest niskie spalanie ich pojazdów. W dwóch poprzednich edycjach konkursu Grand Prix Van Economy, dostawcze Mercedesy już udowadniały swoją oszczędność. Zwycięzcy zmagań osiągnęli w zeszłych latach Citanem i Vito wyniki odpowiednio 2,6 l/100 km oraz 3,3 l /100km. W tym roku w szranki stanęły Sprintery. Rekordowe osiągnięcie spalania na poziomie 4,7 l / 100km okazało się bezprecedensowe w segmencie dużych samochodów dostawczych.

Osiągnięciem dla uczestników było już dojście do samego finału – podczas odbywających się w całej Polsce latem eliminacji do konkursu stanęło niemal 1000 uczestników. Zaproszeni byli wszyscy kierowcy samochodów dostawczych. Teoretycznie proste zadanie polegało na uzyskaniu jak najniższego średniego spalania na ustalonej, krótkiej trasie przejazdu. Podczas całego konkursu, umiejętności uczestników testowane były w furgonach Mercedes-Benz Sprinter 213 CDI obciążonych do masy 2880 kg (plus waga zawodnika i instruktora).

Najbardziej ekonomiczni kierowcy zostali zaproszeni pod Płońsk (Mazowieckie), gdzie odbył się finał zmagań. Jazdy konkursowe przeprowadzono na dystansie ponad 54 km, na terenie obejmującym zarówno teren teren zabudowany, jak i niezabudowany. Uczestnikom udało się uzyskać niewiarygodnie niskie średnie wyniki spalania na poziomie ok. 5 litrów na 100 kilometrów.

Zwycięzcą konkursu został Jasper Rainer, któremu udało się uzyskać spalanie na rekordowo niskim poziomie 4,7 l/100km. Pan Jasper wygrał wcześniej eliminacje w salonie MB Motors w Poznaniu? Konkurenci deptali mu jednak po piętach – kolejne wyniki oscylowały wokół 5 l / 100km. Jest to nie tylko dowód na wybitne zdolności uczestników zmagań, ale także niesamowitych możliwości Sprintera.

Zwycięzca konkursu, poza tytułem Mistrza Ekonomicznej Jazdy otrzymał roczny zapas paliwa o wartości 18.000 zł. Teoretycznie, utrzymując spalanie na poziomie swojego rekordu mógłby przejechać za to ponad 75.000 km, czyli niemal 2-krotnie okrążyć Ziemię!

Oprócz konkursu dla kierowców samochodów dostawczych, odbył się również finał Grand Prix Van Economy dla dziennikarzy. W tym przypadku Obciążonym Sprinterem o masie 2530 kg (plus waga kierowcy i instruktora) wygrał Igor Jurecki, redaktor naczelny miesięcznika „Classic Auto” osiągając nieprawdopodobne spalanie 4,4 l / 100km.

Mercedes-Benz serdecznie dziękuje i gratuluje wspaniałych wyników wszystkim uczestnikom.

Kontakt:

Aleksander Rzepecki Tel. +22 / 312 72 23,
aleksander.rzepecki@daimler.com