21
stycznia
2011
|
01:00
Europe/Warsaw

System Active Brake Assist 2 w Actrosie otrzymał nagrodę "FuturAuto 2011"

Trzy miesiące po światowej premierze na International Commercial Vehicle Show (IAA) w Hanowerze, system Active Brake Assist 2  w modelach Mercedes-Benz  Actros otrzymał pierwszą nagrodę. Belgijscy dziennikarze motoryzacyjni docenili zalety systemu , który pozwala na uniknięcie tylnych kolizji i przyznali mu wyróżnienie "FuturAuto 2011"

Nagroda FuturAuto jest co roku przyznawana za innowacyjne osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa, redukcji zużycia paliwa, ochrony środowiska oraz komfortu jazdy. W tym roku jury rozpatrywało 17 rozwiązań technologicznych, wyróżniło 5. Główna nagroda została przyznana systemowi Active Break Assistance 2. "Dzięki systemowi Active Break Assist 2, który hamuje zarówno przed nieruchomymi, jak i ruchomymi przeszkodami, Actros, czyli najbezpieczniejsza ciężarówka świata, stała się jeszcze bezpieczniejsza"- mówił podczas ceremonii wręczania "Futur Auto 2011" Hubertus Troska, szef działu Mercedes-Benz Truck na Europę i Amerykę Południową.


Mniejsza ilość wypadków (do 50%) w próbach terenowych

Już pierwsza generacja Active Break Assist została uhonorowana wieloma nagrodami, m.in. za innowacyjność (Brussels Motor Show Safety Award, ADAC "Yellow Angel") i Europejską Nagrodę Bezpieczeństwa dla samochodów użytkowych. Druga generacja jest jeszcze lepsza. Wyniki prób terenowych, przeprowadzonych na 100 mln km przez 1000 ciężarówek Actros wykazały, że ilość wypadków z udziałem pojazdów wyposażonych w Actvie Break Assist 2 jest do 50% mniejsza. Nowy system bezpieczeństwa automatycznie zachowuje odpowiednią odległość od samochodu jadącego przed pojazdem i hamuje w sytuacji grożącej kolizją. O ile poprzednik uruchamiał hamowanie awaryjne wyłącznie w przypadku poważnego zagrożenia najechania na wolniejszy pojazd z przodu, Active Brake Assist 2 rozpoczyna manewr hamowania również w razie ryzyka najechania na pojazd stojący, na przykład w niespodziewanym korku na autostradzie.


Rozpoznawanie przeszkód w promieniu 150 m.

Za pomocą wiązek radarowych system Active Brake Assist 2 przeszukuje obszar w odległości od 1- 150m na pasie ruchu przed pojazdem, obliczając jednocześnie różnicę prędkości obu pojazdów oraz odległość dzielącą go od poprzedzającego pojazdu lub nieruchomej przeszkody. Gdy przy niezmienionym sposobie jazdy istnieje zagrożenie wypadku, system powiadamia kierowcę sygnałem optycznym w postaci czerwonego trójkąta oraz sygnałem dźwiękowym. Jeśli ryzyko kolizji się zwiększa, system rozpoczyna hamowanie. 

Zaletą  Active Brake Assist 2 są sprawdzone rozwiązania techniczne wykorzystujące działanie radarów, które pracują bez zakłóceń we wszelkich warunkach pogodowych i oświetleniowych. System Active Brake Assist 2 działa też w pełnym zakresie prędkości rozwijanych przez samochód ciężarowy, od powolnej jazdy z prędkością szybkiego marszu do prędkości poruszania się autostradą z zastosowaniem ogranicznika,  tzn. od 0 km/h do 89 km/h. Wprawdzie system Active Brake Assist 2 nie zawsze może zapobiec kolizji, ale na skutek automatycznego uruchamiania hamulca bardzo znacząco zmniejsza prędkość, z jaką dochodzi do wypadku, a tym samym jego skutki.


Niższe ubezpieczenie na ciężarówki Actros z Active Break Assist

Obecne statystyki dotyczące liczby wypadków jednoznacznie wskazują, że takie systemy jak Active Break Assist znacząco poprawiają bezpieczeństwo na drodze. Dobrze obrazują to badania firmy DEKRA, które wykazały, że liczba wypadków z udziałem samochodów ciężarowych w Niemczech spadła aż o 70%. Dzięki temu użytkownicy pojazdów Actros z Active Break Assist mogą liczyć na znaczne zniżki przy zakupie ubezpieczenia