download
Warszawa,
19
sierpnia
2022
|
12:13
Europe/Warsaw

Szkolenia Mercedes EQ Tour z elektromobilności – blisko 50 000 przejechanych kilometrów i 4000 litrów zaoszczędzonego paliwa

W sezonie 2022 testowe samochody Mercedes-EQ pokonały blisko 50 000 km

Elektromobilna transformacja Mercedes-Benz odbywa się na wielu polach. Producent luksusowych aut ze Stuttgartu konsekwentnie poszerza swoją gamę samochodów w 100% elektrycznych i hybryd plug-in, wprowadzając do produkcji kolejne przełomowe rozwiązania na rzecz zwiększenia efektywności pojazdów w całym cyklu życia. Równocześnie prowadzi liczne aktywności w kierunku zwiększenia świadomości klientów na temat napędu elektrycznego. Należą do nich szkolenia EQ Tour, od kilku lat realizowane przez polskich dealerów Mercedes-Benz – to doskonała okazja, by w kameralnych warunkach poznać realia użytkowania samochodu elektrycznego. W tym sezonie wzięło w nich udział około 700 kierowców, którzy zelektryfikowanymi modelami Mercedes-EQ pokonali łącznie blisko 50 000 km.

Mercedes-Benz ogłosił już, że do 2030 r. będzie gotów funkcjonować jako marka samochodów wyłącznie elektrycznych wszędzie tam, gdzie pozwolą na to warunki rynkowe. Na ofensywę producenta w segmencie elektromobilności pozytywnie reagują klienci – w pierwszej połowie 2022 r. sprzedaż modeli w 100% elektrycznych wzrosła ponad dwukrotnie, do ponad 45 tys. sztuk. W Europie już niemal co trzeci nowy Mercedes dostarczony w tym okresie to samochód „z wtyczką”, czyli hybryda plug-in lub wariant w pełni elektryczny. Ofensywa trwa – niedawno producent spod znaku trójramiennej gwiazdy rozpoczął sprzedaż biznesowej limuzyny EQE, a w ostatnich dniach rozpoczął przyjmowanie zamówień na pierwszego luksusowego SUV-a na prąd, model EQS SUV.

Oferta pojazdów elektrycznych jest coraz większa, ponieważ rynek elektromobilności rozwija się w coraz szybszym tempie. W stosunku do roku 2017 gama modelowa powiększyła się o 475%, a elektryki zadebiutowały w ofercie kolejnych 23 producentów. Już teraz po drogach naszego kraju porusza się 52 881 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym – wynika z Licznika Elektromobilności – komentuje Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) – Przez pierwsze siedem miesięcy 2022 r. ich liczba zwiększyła się o 14 098 sztuk, tj. o 44% więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Jest to jednak dopiero początek elektrycznej ekspansji. Przewidujemy, że w ciągu trzech kolejnych lat powiększy się ponad 14-krotnie, z 20 tys. do 290 tys. Udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży wszystkich nowych pojazdów osobowych może przekroczyć 10% już w 2024 r. – dodaje Maciej Mazur.

Ta rewolucja w dziedzinie mobilności fascynuje, ale i budzi obawy – i właśnie dlatego Mercedes-Benz wraz z polskimi dealerami organizuje sezonowe szkolenia EQ Tour. Ich celem jest przybliżenie klientom zelektryfikowanej gamy pojazdów Mercedes-Benz oraz podniesienie ich świadomości na temat aut elektrycznych i ich użytkowania. Szkolenia obejmują zapoznanie z całym ekosystem usług Mercedes-Benz uławiających użytkowanie samochodów bateryjnych jak też trening praktyczny w samochodzie. Jazdy testowe odbywają się kilkoma modelami ze wsparciem instruktorów w naturalnych warunkach użytkowania. Baza teoretyczna wraz ze szkoleniem praktycznym daje szansę poznać ułatwienia w zakresie ładowania indywidualnego czy zbiorowego oraz kompleksowość ekosystemu proponowane przez Mercedes-Benz.

Edukacja jest podstawą popularyzacji elektromobilności. Branża ta bardzo dynamicznie się rozwija, co powoduje, że informacje na temat zasięgów czy czasów ładowania sprzed 2-3 lat są już przestarzałe, a rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Niestety często powielane są mity i stereotypy, które najlepiej obalać w praktyce, wsiadając do samochodu elektrycznego. Podczas EQ Tour uczestnicy mieli okazję pojeździć różnymi EV, co w połączeniu z merytorycznym szkoleniem skutkuje zupełnie innym podejściem do elektrycznej motoryzacji. Jak pokazują nasze badania, wśród użytkowników aut elektrycznych wynika, że 97% posiadaczy EV w Polsce nie zamierza wracać do spalinowej motoryzacji – podkreśla Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska.

Edukacyjny walor szkoleń doceniają nie tylko osoby rozważające zakup zelektryfikowanego Mercedesa, ale i posiadacze takich modeli. Dzięki wsparciu i doświadczeniu profesjonalnych instruktorów uczą się bowiem efektywniej wykorzystywać napęd elektryczny. To także doskonała okazja, aby poznać ofertę sprzętu Mercedes-Benz do ładowania i dowiedzieć się więcej na temat odpowiedniej infrastruktury.

W tym roku szkolenia EQ Tour odbywały się w 22 salonach Mercedes-Benz. Wzięło w nich udział około 700 osób.

Do dyspozycji uczestników oddano praktycznie całą dostępną flotę zasilanych prądem modeli Mercedes-EQ: SUV-y EQA, EQB i EQC, limuzyny EQE i EQS, a także vana EQV oraz GLE 350 de w hybrydowej wersji plug-in o imponującym, około 100-kilometrowym zasięgu w trybie elektrycznym.

Szkolenia odbywały się przez około 3 miesiące, a wszystkie samochody testowe pokonały w tym czasie łącznie 49,3 tys. km i zużyły 9807 kWh energii elektrycznej. Daje to średnie zużycie prądu na poziomie 19,9 kWh/100 km. Jeśli przyjąć średnie spalanie na poziomie 8 l/100 km, podczas tego dystansu flota testowych Mercedes-EQ zaoszczędziła około 4000 l paliwa – lub uniknęła wyemitowania do atmosfery 9,2 tony dwutlenku węgla.

Następny sezon szkoleń EQ Tour – już w przyszłym roku!