12
stycznia
2015
|
01:00
Europe/Warsaw

Unimog 1300L na szczytach świata

Od maja 2013 roku niebieski Mercedes-Benz Unimog 435, model 1300L, pełni funkcję „mobilnego apartamentu dla nowożeńców”. Ponad 1,5 roku temu Jennifer (37) i Peter (42) Glasowie wyruszyli 29-letnim Unimogiem w podróż dookoła świata. Swoją wyprawę zaczęli od Indii i Nepalu – i oczywiście zdążyli już przeżyć wiele spektakularnych przygód.

Największym wyzwaniem okazała się przeprawa przez północno-wschodni region Indii. Liczne drogi wiodące przez tamtejszą część Himalajów otwarte są jedynie latem. W okresie od listopada do maja można pokonać jedynie nieliczne odcinki położone na wysokości ponad 4000 m n.p.m. i żadnego zlokalizowanego powyżej 5000 m n.p.m. Nic dziwnego, że rejony Ladakh, Spiti i Kinnaur są często nazywane „małym Tybetem”.

Surowe, górskie warunki, niespodziewane opady śniegu i osuwiska wymagają odpowiedniego sprzętu – przede wszystkim prawdziwie terenowego samochodu, z wysokim prześwitem, odpowiednim zapasem trakcji i wysokimi rezerwami siły napędowej, radzącego sobie nawet na wysokości 5400 m n.p.m.

„Fakt, nasz siedmiotonowy dom nie należy do najszybszych. Ale możemy dojechać nim wszędzie – przede wszystkim pokonać każdą przełęcz!”. I właśnie dlatego Jennifer i Peter mogą odwiedzać swoim Unimogiem najbardziej wyjątkowe miejsca: najwyżej położoną przejezdną drogę na świecie, drugą i trzecią pod względem wysokości przełęcz górską na Ziemi czy coś, co można uznać za najgorszą trasę globu – choć to jedynie subiektywna ocena.

Nic dziwnego, że czytelnicy magazynu „Off Road” uznali Unimoga za najlepszy samochód terenowy 2014 roku w kategorii „Pojazdów specjalnych”. Naszym bohaterom wypada tylko potwierdzić ten wybór. Swoim Unimogiem zdążyli już pokonać jedną z najniebezpieczniejszych dróg świata, z Leh do Manali, czy pustynną dolinę Spiti, i niezmiennie uważają go za najbardziej wytrzymały i odpowiedni do terenowych wojaży pojazd świata. Teraz planują kontynuować swoją podróż i odwiedzić południowo-wschodnią część Azji. Końca wyprawy nie widać. Bieżące informacje z trasy publikowane są na stronie www.glaarkshouse.com oraz na Facebooku.

Kontakt:

Aleksander Rzepecki Tel. +22 / 312 72 23
aleksander.rzepecki@daimler.com