25
stycznia
2012
|
01:00
Europe/Warsaw

Unimog U 500 z czterema kołami skrętnymi kontra śnieżny żywioł

Za sprawą układu niskiego ciśnienia o nazwie Andrea śnieg zasypał kluczowe połączenie tego najbardziej wysuniętego na zachód regionu Austrii z Innsbruckiem. Równie dramatyczna sytuacja wystąpiła w okolicach Montafon oraz w znanych ośrodkach narciarskich Lech i Zürs. Aby uporać się z atakiem zimy, zaskoczone służby porządkowe musiały skorzystać z niezawodnej maszyny. Wybór padł na Unimoga U 500 z silnikiem o mocy 210 kW (286 KM), zaopatrzonego w odśnieżarkę Schmidt 105 o szerokości zamiatania 2,6 m. Jak mówi Helmut Feuerstein, dyrektor techniczny bazy drogowców w Felsenau, taki zestaw okazał się wyjątkowo skuteczny w usuwaniu śniegu z zasypanych dróg.

Cztery koła skrętne gwarantują wyjątkową zwrotność

Przedzieranie się przez wielometrowe zaspy śniegu wymaga od kierowcy Unimoga nie lada precyzji. W takich sytuacjach niezastąpiony okazuje się układ kierowniczy VarioPilot i system czterech kół skrętnych. Dzięki temu drugiemu, Unimog jest jeszcze bardziej zwrotny - jego promień skrętu zostaje ograniczony nawet o 30 procent. Oznacza to, że odśnieżanie przebiega znacznie szybciej, bez konieczności wykonywania zbędnych manewrów. Mercedes-Benz Special Trucks oferuje teraz to unikalne rozwiązanie dla modeli Unimog, Econic oraz dla wszystkich pojazdów komunalnych i strażackich.

Flota Unimogów w Felsenau składa się z dwóch modeli U 500 wyposażonych w system czterech kół skrętnych, a także z U 500, U 100, U 130 oraz 29-letniego U 406, zwanego przez tamtejszą ekipę "Buffalo". Niemal niezniszczalne pojazdy mogą być uzbrojone w różne akcesoria, pomocne w utrzymaniu przejezdności alpejskich dróg.

Przykłady dobrych praktyk dla służb drogowych z całej Europy

Przykłady efektywnego (także pod względem kosztów) odśnieżania dróg w rejonie Arlberg stały się elementem dyskusji specjalistów ze służb drogowych z całej Europy. Wielu z nich udało się do Vorarlberg, by na własne oczy zobaczyć w akcji Unimoga z czterema kołami skrętnymi. Nawet eksperci z dalekiej Andory, od dawna polegający na Unimogu, byli zdumieni wydajnością pojazdu - tak bardzo, że złożyli zamówienia na sześć egzemplarzy modelu U 500 z systemem czterech kół skrętnych.