14
września
2015
|
02:00
Europe/Warsaw

Usługi mobilne Mercedes me dla właścicieli używanych Mercedesów

Mercedes me zapewnia klientom dostęp do osobistego, ekskluzywnego świata Mercedes-Benz. Pod tą nazwą kryje się pakiet usług mobilnych, a wśród nich - wprowadzony przed rokiem w Europie system Mercedes connect me, zapewniający połączenie z autem w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Już wkrótce będzie on także dostępny dla tych pojazdów, które nie zostały fabrycznie wyposażone w moduł Mercedes me. Wiosną 2016 roku na europejski rynek trafi specjalny adapter dla 24 serii modelowych Mercedes-Benz produkowanych od roku 2002. Umożliwi on wygodny i bezpieczny dostęp do informacji o samochodzie za pomocą urządzeń mobilnych.

 

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest nowa aplikacja Mercedes me na smartfony z systemami iOS i Android. Pozwala ona sprawdzić lub zdalnie uruchomić działanie licznych funkcji pojazdu, takich jak ogrzewanie postojowe czy centralny zamek. Po połączeniu iPhone'a z Apple Watch ma również funkcję nawigacji od drzwi do drzwi. Aplikację będzie można pobrać bezpłatnie począwszy od jesieni 2015 roku, zaledwie niecałe 4 miesiące po prezentacji jej prototypowej wersji.

 
Adapter Mercedes connect me

 
Jak dotychczas system Mercedes connect me oferowany był wyłącznie dla nabywców nowych samochodów - niezbędny moduł COM z kartą SIM od wiosny 2014 roku montowano na pokładzie praktycznie wszystkich serii modelowych. Już niedługo także właściciele używanych Mercedesów będą mogli połączyć się ze swoimi pojazdami i dołączyć do świata Mercedes me. Wiosną 2016 roku w autoryzowanych placówkach serwisowych Mercedes-Benz pojawi się możliwość doposażenia w adapter Mercedes connect me, przeznaczony dla 24 serii modelowych produkowanych od 2002 roku.

„Coraz więcej klientów chce łączyć się ze swoim autem. Dzięki udostępnieniu usług Mercedes connect me dla używanych pojazdów możemy spełnić życzenie milionów klientów” - wyjaśnia Ola Källenius, Członek Zarządu koncernu Daimler odpowiedzialny za marketing i sprzedaż w oddziale osobowych Mercedesów. „Kolejne modele Mercedesa mogą teraz stać się częścią cyfrowego stylu życia, a ich właściciele zyskają osobisty dostęp do świata Mercedes me”.

Autoryzowany dealer podłączy adapter Mercedes me do interfejsu diagnostycznego i przeprowadzi niezbędne modyfikacje. Aby korzystać z dostępnych usług, klient musi zainstalować na swoim smartfonie aplikację Mercedes connect me i zarejestrować się na portalu Mercedes me (http://mercedes.me). Adapter komunikuje się ze smartfonem za pośrednictwem Bluetooth, a aplikacja wymaga dostępu do internetu. W adapter można doposażyć 24 serie modelowe Mercedes-Benz produkowane od 2002 roku, w tym liczne modele sprzedawane na wielką skalę, m.in. Klasę E (typoszereg 211 wytwarzany od roku 2002), Klasę C (typoszereg 204, w ofercie od wiosny 2007 r.) czy Klasę A (typoszeregi 169 i 176, na rynku od połowy 2004 r.). W przyszłości ich właściciele będą mogli cieszyć się wygodnym dostępem do informacji na temat swojego auta i korzystać zarówno z usług mobilnych, jak i tych z zakresu bezpieczeństwa, zabezpieczeń czy obsługi serwisowej. Lista wszystkich modeli z możliwością doposażenia w nowy adapter zostanie 15 września opublikowana na stronie http://mercedes.me/adapter. 

 

Nowa aplikacja Mercedes me

 
Kolejnym elementem inicjatywy produktowej Mercedes connect me na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie jest nowa aplikacja natywna Mercedes me dla smartfonów z systemami iOS i Android oraz zegarka Apple Watch. Zapewnia ona jeszcze wygodniejszy dostęp do usług Mercedes me. Poza dostępem do informacji o aucie dostarcza ona klientom precyzyjne informacje na temat trasy dojazdu do najważniejszych dla nich miejsc. Ulubione cele można dodawać do aplikacji w zaciszu domu lub biura, bez konieczności wprowadzania ich poprzez system multimedialny w pojeździe. Kolejna nowa funkcja zintegrowana z aplikacją to nawigacja od drzwi do drzwi, która w pierwszej kolejności wskazuje kierowcy drogę dojścia pieszo do samochodu. Po odpaleniu silnika komunikuje się z systemem pokładowym i uruchamia prowadzenie do miejsca docelowego. Jeśli auto jest zaparkowane w pobliżu miejsca docelowego, trasa zostaje przeliczona i przekazana do aplikacji. Wskazówki mogą być również prezentowane na ekranie zegarka Apple Watch.

Aplikacja została opracowana w ramach globalnej sieci R&D koncernu Daimler, przez ekspertów z Sunnyvale w Kalifornii oraz Sindelfingen. „To nie przypadek, że aplikację Mercedes me udało nam się opracować w bardzo krótkim czasie” - mówi prof. Thomas Weber, Członek Zarządu koncernu Daimler odpowiedzialny za badania i rozwój osobowych Mercedesów. „Nasze centra badawczo-rozwojowe są zlokalizowane na całym świecie. Poza dostępem do wiedzy technicznej umożliwia to nam również odpowiadanie na specyficzne potrzeby rynków. Zdolności inżynierów w połączeniu z kulturą innowacji pozwalają na szybkie wprowadzanie nowinek w naszych pojazdach i nadążenie za tempem rozwoju elektroniki użytkowej”.

Aplikację Mercedes me będzie można bezpłatnie pobrać z iTunes i Google Play od jesieni 2015 roku.

 

Mercedes connect me: przegląd aktualnych usług

 
Usługi Mercedes connect me pozwalają łączyć się z pojazdem z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Ich lista obejmuje:
• pomoc w razie wypadku lub awarii (zapewnia połączenie z biurem obsługi klienta oraz stosowną pomoc);
• zarządzanie obsługą serwisową (pojazd samodzielnie wysyła do serwisu dane dotyczące bieżących potrzeb eksploatacyjnych, a serwis na tej podstawie przygotowuje zakres przeglądu);
• system alarmowy Mercedes-Benz;
• telediagnostykę (pojazd wykrywa, które z podlegających diagnostyce części wymagają wymiany, przekazuje te informacje do serwisu, a dealer kontaktuje się z klientem w celu umówienia terminu przeglądu);
• precyzyjne informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym (w połączeniu z COMAND Online oraz Audio 20 Garmin Map Pilot)

„Połączony zawsze i inteligentnie” - oto motto usług Mercedes connect me. Klienci mają dostęp do swojego auta w każdym miejscu i o każdej porze. Poza szerokim zakresem informacji na temat samochodu mogą również zdalnie sterować wybranymi jego funkcjami, np. ogrzewaniem postojowym lub centralnym zamkiem. W tym wypadku niezbędny jest pakiet zdalnego dostępu online (Remote Online), w nowych autach dostępny na życzenie w połączeniu z systemami multimedialnymi Audio 20 CD lub Audio 20 USB lub seryjny (modele wyposażone w COMAND Online i pojazdy Mercedes-Benz z napędem elektrycznym). Przez pierwsze 3 lata usługi są bezpłatne; później abonament można przedłużyć za dodatkową opłatą. 

Zakres usług Remote Online obejmuje:
• lokalizator zaparkowanego samochodu o zasięgu 1,5 km, umożliwiający dotarcie do auta za pomocą smartfona (przydatny np. w nieznanym mieście);
• śledzenie pojazdu - wskazuje aktualną jego pozycję w oparciu o sygnał GPS (gdy usługa jest aktywna, w pojeździe wyświetla się specjalny symbol);
• geofencing - informuje, czy samochód znajduje się aktualnie we wcześniej zdefiniowanej strefie na mapie, wjeżdża do niej lub ją opuszcza;
• zdalnie otwieranie i zamykanie pojazdu, np. gdy kierowca zapomni zamknąć drzwi;
• zdalny dostęp do statusu pojazdu i informacji takich jak poziom paliwa czy przewidywany zasięg;
• programowanie ogrzewania postojowego, jeśli znajduje się ono na wyposażeniu pojazdu;
• wysyłanie tras nawigacji z portalu lub aplikacji Mercedes me do systemu multimedialnego pojazdu;
• w przypadku modeli elektrycznych i hybrydowych - także kontrolę ładowania i funkcji wstępnego schładzania lub podgrzewania kabiny.

By ochronić informacje i systemy pojazdu przed nieuprawnionym dostępem, usługi Mercedes connect me oraz Remote Online nie korzystają z bezpośredniego połączenia samochodu z internetem, ale z zabezpieczonego połączenia VPN z podlegającą specjalnej ochronie jednostką obsługi Daimlera. Ta sama jednostka służy jako brama sieciowa dla zewnętrznych usługodawców i anonimowych zapytań z samochodu. Zapewnia to wysoki poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w obliczu dalszej cyfryzacji samochodów. Wszelkie informacje gromadzone są w ramach umów lub za zgodą klientów i podlegają ochronie prawnej. Klienci mogą wyłączać poszczególne usługi w dowolnym momencie trwania umowy.

 

Multimedia: perspektywa na przyszłość

 
Od kompleksowej integracji smartfona przez hotspot WLAN aż do informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym i serwisu pogodowego czy aplikacji z wiadomościami - systemy multimedialne Mercedes-Benz zapewniają najnowocześniejszy standard informacji i rozrywki w połączeniu z intuicyjnym sterowaniem.

Następna generacja Klasy E, której premierę zaplanowano na początek przyszłego roku, zaoferuje kolejne innowacje, takie jak komunikacja Car-to-X. Umożliwia ona wymianę informacji z innymi pojazdami, np. na temat sytuacji na drodze. Rolę kluczyka samochodu będzie mógł pełnić smartfon właściciela, służący zarówno do otwarcia drzwi, jak i uruchomienia silnika. I jeszcze jedna nowość - funkcja zdalnego parkowania, która pozwoli zajmować i opuszczać miejsca parkingowe zdalnie, za pomocą aplikacji na smartfona. Wszelkie czynności - kierowanie, hamowanie i zmiana kierunku jazdy - będą odbywać się automatycznie, o ile kierowca potwierdzi je na ekranie swojego urządzenia. W rezultacie samochód może parkować nawet na najwęższych miejscach.

Od początku 2016 roku wybrane modele dostępne będą z interfejsami Apple CarPlay i MirrorLink. Przykładowo, Apple CarPlay zapewnia dostęp do aplikacji i funkcji smartfona, w tym odtwarzacza muzyki, sterowania głosowego Siri oraz skrzynki wiadomości SMS oraz e-mail. MirrorLink wspiera szereg użytecznych aplikacji, m.in. radio internetowe, system komunikacji drogowej iCoyote czy lokalizator Glympse.