Warszawa,
03
marca
2017
|
10:00
Europe/Warsaw

Wystawa "Jawor - nowy rozdział w historii Mercedes-Benz" w Muzeum Regionalnym w Jaworze

Podsumowanie
  • Wystawa w Muzeum Regionalnym w Jaworze: multimedialna ekspozycja na temat 130-letniej historii innowacji i dorobku technologicznego marki Mercedes-Benz
  • Wystawa jest częścią działań pod wspólnym hasłem „Witajcie w rodzinie Mercedes-Benz”, nakierowanych na transparentny dialog z mieszkańcami regionu
  • W marcu i kwietniu wystawę można zwiedzać bezpłatnie (zarówno indywidualnie jak i w grupie zorganizowanej).

3 marca br. w Regionalnym Muzeum w Jaworze otwarta zostanie wystawa pt. „Jawor - nowy rozdział w historii Mercedes-Benz”. Organizatorem wystawy jest spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Burmistrz Miasta Jawora, Emilian Bera, a partnerem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Jaworze.

Historia marki Mercedes-Benz to jednocześnie historia motoryzacji, która zaczęła się ponad 130 lat temu. To również historia wizjonerskiej pasji i przedsiębiorczości jej założycieli – Gottlieba Daimlera (1834-1900) i Karla Benza (1844-1929) oraz genialnych inżynierów i konstruktorów, których potrafili zjednać i zarazić swoją wizją mobilności: na morzu, na lądzie i w powietrzu.

"Otwierając tę wystawę pragniemy powitać Jawor jako nowego członka rodziny Mercedes-Benz Cars i całej sieci produkcji elementów napędowych. Nowa fabryka będzie ważnym ogniwem w grupie naszych zakładów na świecie zaopatrując jew silniki – czyli w serce samochodu. W ten sposób przekazujemy Polsce nie tylko wymierną inwestycję, ale też 130 lat doświadczenia naszych najlepszych niemieckich zakładów produkcyjnych." – mówi Frank Deiss, wice-prezes Mercedes-Benz Cars, odpowiedzialny za produkcję układów napędowych.

Multimedialna ekspozycja, przygotowana w Muzeum Regionalnym w Jaworze, to zaproszenie do świata marki Mercedes-Benz, skierowana nie tylko dla miłośników motoryzacji. Jedną z atrakcji będzie replika pierwszego na świecie silnika szybkobieżnego, skonstruowanego w 1884 r. przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha, który m.in został użyty do modelu pierwszego motocykla. Zwiedzający będą mogli również zobaczyć ultranowoczesny silnik OM 654 – szczytowe osiągnięcie produkcji wysokoprężnych silników.

„Nie chciałbym zdradzać więcej szczegółów - niech to pozostanie niespodzianką dla zwiedzających. W tym momencie mogę potwierdzić, że część ekspozycji będzie stała, a część modułowa. Zależy nam na tym, żeby z czasem zmieniać ekspozycję i móc podzielić się z lokalną społecznością niezwykle bogatą historią marki Mercedes-Benz, która jest nierozerwalnie związana z historią motoryzacji” – powiedział dr Andreas Schenkel, Prezes Zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Docelowo przestrzeń zaaranżowana na wystawę ma stać się również miejscem spotkań dla lokalnej społeczności, szczególnie dzieci i młodzieży, które chcą się dowiedzieć więcej o historii i przyszłości motoryzacji, nauki i techniki.

„Naszym celem jest stały kontakt i dialog z mieszkańcami regionu, w którym planujemy naszą inwestycję. Dlatego zapraszamy mieszkanki i mieszkańców Ziemi Jaworskiej do wejścia w świat naszej marki i poznanie jej bogatej tradycji. Mamy nadzieje, że wystawa stworzy przestrzeń – punkt na mapie Jawora, gdzie będzie można spotkać się i podyskutować o historii nauki i techniki, której trochę brakujew programach szkolnych. Przeszkoliliśmy też odpowiednio personel Muzeum Regionalnego, który będzie chętnie odpowiadał na pytania zwiedzających.” – powiedziała dr Ewa Łabno-Falęcka, Dyrektor Komunikacji Marketingowej i Relacji Zewnętrznych Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

„Mercedes w Jaworze to inwestycja, na którą Jawor czekał od pokoleń. Cieszę się, że marka Mercedes-Benz to nie tylko działania czysto biznesowe. Wspólnie realizujemy także przedsięwzięcia skierowane do mieszkańców miasta i regionu. Kolejnym takim działaniem jest wystawa w Muzeum Regionalnym, która przybliży mieszkańcom fenomen marki, jej historię i dorobek na przestrzeni dziesiątek lat. Ta wystawa to bez wątpienia nowy rozdział w historii miasta jak i całego koncernu. Od teraz Jawor staje się członkiem wielkiej rodziny Mercedes-Benz na świecie.” – mówi burmistrz Jawora Emilian Bera.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 3 marca 2017 r. o godz. 19:00 w Muzeum Regionalnym w Jaworze, ul. Klasztorna 6.

Koncern Daimler planuje zainwestować w nowo powstającą fabrykę w Jaworze 500 mln euro. Docelowo powstanie w niej również blisko 500 miejsc pracy. W zakładzie wytwarzane będą nowoczesne czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Uruchomienie zakładu w Jaworze planowane jest do końca 2019.

Więcej informacji o inwestycji w Jaworze oraz wystawie można znaleźć na stronie www.mercedes-benz-jawor.com.pl .