16
października
2015
|
02:00
Europe/Warsaw

Zerowa emisja spalin, w 100% elektryczny napęd: klienci pomyślnie zakończyli testy FUSO Canter E-CELL

Rok temu wybrani klienci z Portugalii rozpoczęli testy elektrycznych ciężarówek FUSO Canter E-CELL. Teraz eksploatacja tych lokalnie bezemisyjnych pojazdów dobiegła końca. W trakcie zorganizowanego w Lizbonie spotkania wicepremier Portugalii Paulo Portas, reprezentaci rządu, klienci oraz przedstawiciele Mitsubishi Fuso Truck Europe i Daimler Trucks pozytywnie ocenili codzienną wydajność innowacyjnego modelu.

„Projekt FUSO Canter E-CELL to doskonały przykład innowacyjności i współpracy portugalskiego rządu i jego agencji z FUSO oraz Daimler Trucks” - powiedział Marc Llistosella, Prezes i Dyrektor Genrealny Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) oraz szef azjatyckiego oddziału Daimler Trucks.

Portugalski rząd współfinansował projekt badawczy poprzez IAPMEI - publiczną agencję ds. konkurencyjności i innowacyjności. 

„Elektryczny FUSO Canter podkreśla nasze zaangażowanie w przyszłościowe myślenie i opracowywanie zrównoważonych, solidnych rozwiązań transportowych z korzyścią dla naszych klientów oraz dla całego społeczeństwa. Przeprowadzone testy dowiodły, że jesteśmy na właściwej drodze. Klienci ocenili Cantera E-CELL jako wydajną i niezawodną koncepcję, w pełni spełniającą potrzeby miejskiego transportu dostawczego” - dodał Llistosella.

W strukturach Daimler Trucks MFTBC pełni rolę centrum kompetencji w zakresie technologii hybrydowej. Bazując na tych doświadczeniach, należąca do Daimlera spółka była także odpowiedzialna za opracowanie FUSO Cantera E-CELL.  

Klienci wykorzystywali pojazdy w różnych branżach

 
Pierwsze wnioski z testów ośmiu pojazdów wskazują, że ich możliwości okazały się wystarczające do codziennego użytku - transportu towarów na niewielkich dystansach, w obrębie miasta. Ciężarówki osiągały zasięg ponad 100 km, przekraczając tym samym przeciętny dzienny przebieg wielu ciężarówek dystrybucyjnych użytkowanych na krótkich odcinkach. Ładowność FUSO Canter E-CELL wynosi 2 tony - dla klientów to wartość niezbędna do wydajnego korzystania z floty. Jednocześnie wstępne analizy wykazały, że jego eksploatacja przyniesie znaczne oszczędności. Przejechanie 10 000 km jest tu o około 1000 euro tańsze niż w przypadku konwencjonalnej ciężarówki z silnikiem wysokoprężnym.

Możliwości tych lekkich ciężarówek z napędem elektrycznym zostały wystawione na próbę w zróżnicowanych warunkach. Służby komunalne w Lizbonie wykorzystały Cantera E-CELL do prac ogrodniczych i porządkowych, w Porto pojazd służył do zbierania odpadów nadających się do recyklingu, a w miejscowościach Sintra, Abrantes i Cascais - do utrzymywania terenów zielonych. Firma Transporta używała Cantera do realizacji usług dystrybucyjnych na krótkich dystansach, zaś dostawca energii REN - w celach transportowych, na potrzeby magazynów gazu w miastach Sines i Pombal. Kolejny egzemplarz pomagał narodowemu dostawcy usług pocztowych, firmie CTT, w przewożeniu towarów między centrami dystrubucji w Lizbonie i Coimbrze.

 

Fabryka w Tramagal częścią globalnej sieci produkcyjnej Daimler Trucks

 
Ciężarówki FUSO Canter E-CELL zostały wyprodukowane w fabryce w Tramagal, zlokalizowanej w odległości około 150 km na północ od Lizbony. Zakład zajmuje powierzchnię 39,9 tys. m kw. i zatrudnia ponad 300 osób. Wytwarzane tu FUSO Cantery w 95% trafiają na eksport - sprzedawane są na około 30 europejskich rynkach, a także w Izraelu, Maroko i w Turcji. Od 2012 r. pracownicy fabryki w Tramagal produkują także hybrydową wersję ciężarówki: FUSO Canter Eco Hybrid.

Portugalskie zakłady należą do globalnej sieci produkcyjnej Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation - spełniają międzynarodowe standardy jakości obowiązujące dla FUSO Cantera i wykorzystują zalety współpracy z innymi ośrodkami. Główna fabryka, w Kawasaki, dostarcza tu panele karoserii, części osi, układy kierownicze i wentylacji, dwusprzęgłowe skrzynie biegów DUONIC® oraz podzespoły napędu elektrycznego dla Cantera Eco Hybrid. 

Jednak zakłady w Tramagal przynoszą korzyści także dla lokalnej gospodarki. Pod względem wartości pieniężnej około 50% części do Cantera pochodzi od 60 europejskich dostawców, z czego połowa działa w Portugalii i Hiszpanii. Lista tych części obejmuje m.in. podwozia, silniki, elementy osi, sprężyny, hamulce, opony, reflektory, fotele czy wiele elementów wykończenia wnętrza.

Firma Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation, która zatrudnia dzisiaj około 11 000 pracowników, jest największą spółką Daimlera w Japonii. Jej siedziba i najważniejsza fabryka mieści się w Kawasaki nieopodal Tokio. Na należącą do MFTBC markę FUSO przypada ponad 40% światowej sprzedaży ciężarówek Daimlera. W rezultacie jest to najbardziej wolumenowa marka ciężarówek w niemieckim koncernie. Ciężarówki i autobusy FUSO sprzedawane są w ponad 150 krajach. Co roku w Kawasaki powstaje ponad 170 tys. pojazdów FUSO, trafiających na rynek japoński oraz do innych państw.

Kontakt:
Aleksander Rzepecki Tel. +22 / 312 72 23
aleksander.rzepecki@daimler.com